Bizimle iletişime geçin

Yatak Odası

Aklınızı Başınızdan Alacak 28 Harika Yatak Odası Aydınlatma Fikri

blank

Işıklandırma bir sanattır. Dekoratörler pratik ve güzel bir yatak odası aydınlatma ayarlaması yapmak için birçok farklı ihtiyacı dengelerler, her basit faktör aynı zamanda birçok farklı şeyi etkiler. Örneğin yerleştirme -bu fikir ev sahibinin kitaplardan hoşlanıp hoşlanmadığı, büyük parlak ekranlarda videolar izlemeyi sevip sevmediği gibi birçok faktörle bağlantılıdır, ama aşağıdaki fotoğraf listesi ile de göreceğiniz gibi bu fikirler aynı zamanda oldukça estetik bir etkiye de sahiptir.

Yoğunluk ve renk sıcaklığı başlangıçta sadece pratik özellikler gibi görünüyor olsa da, aynı zamanda sabahları oldukça sıcak ve neşeli bir odaya uyanmakla karanlık ve depresif  bir alanda uyanmak arasındaki farkı ayarlayabilir ve modunuzu kesinlikle değiştirebilir.

blank

Yukarıda da gördüğünüz gibi yatak platformunun altında bulunan ışıklandırmalar odada adeta dans ediyor. Platformun kendisi de duvarla birleşip tavana kadar uzanıyor ve daha büyük bir alan illüzyonu yaratıyor.

blank

Burada da oldukça güzel ışıklandırılmış bir raf ve duvarın birleşimi yatağı sarıyor ve yatak platformunu kucaklıyor. Işıklar kapandığında ise odanın ambiansı tamamen değişiyor. Bu tarz bir uygulama için kısılabilir ışıklar fantastik bir seçenek.

blank

Dolaylı olan ışıklandırma, komodinlerin üzerinden sarkan ışıklara da ayrı bir hava katıyor.

blank

Farklı ışıklandırmalar, dolaylı ışıklandırmalar da birçok farklı dokuyu etkileme özelliğine sahiptir. Bunun gibi bir odada yanlış bir ışıklandırma yapmak ne kadar imkansız görünse de bu tarz bir ışıklandırma ile odanın alabileceği en harika şekli almasını sağlayabilirsiniz.

blank

DAha sakin ışıklandırmaların aynı zamanda dekoratif bir dokunuşu da vardır, bu tarz ışıklandırmalar özellikle yatak odalarında iyi olur çünkü daha az yoğunluktadırlar ve aynı zamanda yatağa uzandığınız zaman tavandaki ışıklandırmanın direkt olarak gözlerinizde parlama seçeneğini kesin olarak elimine eder.

blank

Bu tarz ışıklandırmalar ise daha sakin olan alanlarda bir zıtlık yaratarak alanın daha modern bir görünüme sahip olmasını sağlayabilir.

blank

Burada ise fonksiyonellik anahtar görevi görmektedir. Direkt ışıklandırma yerine böyle bir ışıklandırma kullanmak odanın merkezinin ve koridor kısmının birbirinden ayrılmasına yardımcı olabilir.

blank

Arka panellerde kullanılan ışıklandırmalar bu örnekteki gibi bir sanat eseri ile birleştirildiği zaman yan taraftaki rafların güzelliğini ortaya da çıkarır. Bu oda aynı zamanda minimalistik bir alanın ışıklandırma ile nasıl farklı bir alana dönüşebileceğini de göstermektedir.

blank

Klasik geniş duvar ışıklandırmaları kullanılan küçük komodinlere ve tavana ışık veriyor. Yatağın altından süzülen sakin ışıklandırma da odanın atmosferine ve estetik ihtiyaçlarına oldukça uygun, aynı zamanda gecenin karanlığında ışıktan rahatsız olmayarak uyumanıza da yardımcı olabilir.

blank

Azaltılmış ışıklandırmalar bu yatak odasında duvarlar ve tavan arasında kullanılarak yatak odasının daha geniş ve ferah bir hal almasını sağlamış. Ayarlanabilir yatak ucu lambaları ise komodininiz için oldukça güzel bir seçenek, geceleri uzun süre okuma yapabilmenizi sağlamaları ise bir başka artı.

blank

Burada ise sakin ışıklandırmalar turuncu dolaplara daha sıcak bir duygu vermiş. Birçok dekoratör sıcaklığı için ahşap tonlarını tercih ettiğinden bunun gibi ufak hileler ışıklandırmanın ne kadar önemli olduğunu bize hatırlatıyor.

blank

Daha önceki birçok fotoğrafta sakin ve direkt olmayan ışıklandırma olsa da, bazı kişiler ise buradaki gibi ışıklandırmayı daha az genel bir şekilde kullanmayı tercih edebilir. Yatak başının bulunduğu yere kullanılan bu sakin ışıklar da, modern tasarımın daha hoş bir hal almasına yardımcı olmuş görünüyor.

blank

Kumaşla kaplanmış bu duvarda kullanılan ışıklandırma ise kumaşık girinti ve çıkıntılarını ön plana çıkarmış. Sağ taraftaki siyah lamba ve masanın üzerindeki Atollo lambası da odaya ayrı bir hava katıyor.

blank

Fayanslı duvar panelleri kendi içlerinde harika birer seçenek fakat daha akıllıca bir ışıklandırma kullanılarak odaya ilk bakışta bile ekstra dikkat çekici bir hal almasını sağlayabilir. Burada da ışıklandırma ile fayansların bir örgü haline gelmesi ve daha estetik bir görünüm oluşturulması sağlanmış.

blank

Bu çeşit duvar panelleri  de yukarıdaki örnekteki gibi azaltılmış ışıklandırma ile kombine edilebilir. “Çatlakların” arasından sızan ışıklandırma soğuk bir magma görüntüsü katmış duvara. Sıcak tonların kullanılması ise bu etkinin çoğalmasına yardımcı olmuş.

blank

Buradaki gibi sıradışı şekillerde bir ışıklandırma kullanmak da dikkatleri arkadaki beton duvar yerine ışıklandırmaya vermenizi sağlıyor.

blank

Burada ise sakin minimal bir dekorasyon yapılmak istenmiş, bu amaç için de yine dolaylı şekilde sakin bir ışıklandırma kullanılmış.

blank

Renklendirmenin tonları ışıklandırma konusunda oldukça önemli. Burada da görüldüğü gibi mavinin soğuk tonları ile daha sıcak bir sarıyı birleştirmek bir zıtlık yarattığı gibi odaya enerji de katıyor.

blank

Bu asil yatak odası birçok açıdan oldukça ilham verici fakat bu odayı daha da etkileyici yapan detay yatağın yanlarında kullanılan gece lambalarından ziyade tavanda kullanılan ve kristaller ile güçlendirilen direkt olmayan ışıklandırma. Neredeyse yalnızca yatağı çerçevelemek için yapılmış gibi duran bu ışıklandırma odanın ambiansına renk katmış.

blank

Bu yatak odasında kullanılan ışıklandırılmış duvar paneli banyonun kayar kapılarındaki işlemeleri yansıtıyor. Bu şekilde programlanabilir bir ışıklandırma her evde kullanılabilecek harika bir seçenek olur.

blank

Işıklandırma ve kullanılan dokular bu harika yatak odasının duvarına mükemmel bir hava katıyor.  Dalgalandırmalar çok dinamik ve hareketli duruyor fakat aynı zamanda kullanıcıya bu görünüm üzerinde bir kontrol de veriyor.

blank

Harika duvar panelleri farklı açılarda eğimli bir şekilde duruyor ve içeriye yerleştirilmiş ışıklandırılmalar sayesinde harika bir görünüm sağlıyor. Aynı zamanda masaların yanındaki ekstra ışıklandırmalar da, kullanılan yeşillik de odanın görünümünü tamamlıyor.

blank

Yine burada da ışıklandırma ve duvar panelinin harika bir kombinasyonu bulunuyor. Bu yatak odasında kullanılan paneller ise görsel olarak birçok özellik sağladığı gibi odada kullanılan bütün eşyalarla bütünleşmiş.

blank

Akıllıca gruplandırılmış sarkıtma ışıklandırmalar bu odanın asıl kahramanı haline gelmiş. Diğer taraflara eklenmiş gömme ışıklandırmalar ise atmosferik bir etki sağlıyor ve köşe kısımlarda kullanılan artistik parçaların daha da öne çıkmasını sağlıyor.

blank

Bakır gölgelendirmeler ve tonlar bu şekilde bir yatak odasında böyle bir ışıklandırma ile kullanıldığı zaman her bir şeklin özelliğinin ön plana çıkmasını sağlıyor – Ayrıca duvar panellerinde kullanılan LED ışıklandırmalar  ise duvar panellerinin köşelerinin öne çıkmasını sağlamış.

blank

Farklı şekillerin kullanıldığı bu duvar panelini köşelerden sızan ışıklandırmalar ile süslemek harika bir fikir. Burada da kullanılan ışıklandırma duvar panelinin girintilerini ve çıkıntılarını ışıkla süslemiş adeta.

blank

Bu kadar koyu renklerin kullanıldığı bir yatak odasında ışıklandırmanın önemi neredeyse iki katına çıkıyor. Işıklandırma sayesinde bu tarz bir duvara sofistike bir element eklemiş aynı zamanda kullanılan avize de ilk bakışta kesinlikle dikkatinizi çekecek.

blank

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir