Bizimle iletişime geçin

Fikirler

Bitkilerinizi Tüylü Ev Arkadaşlarınızdan Uzaklaştırın

blank

Millet, kadrolu bitki tacizcim boncuk ile tanışın. Evet, kendisi oyuncak faresini kovalarken tapılası bir hal alan tüylü ve tatlı ve inanılmaz sevimli bir kedi… fakat ne olursa olsun en sevdiğim bitkinin boynunu bükmüş şekilde saksısının içinde yalnızca oturmasının acısını bastıramaz, yine. Bu da onu bulamadığım, çünkü yatağın altında saklandığı seferlerden yalnızca biri ve iyi bir nedeni var.

SAMSUNG CSC

Boncuk ailemize katıldığından beri, değerli bitkilerimi bu sevimli kediciğin dişlerinden uzak tutabilmek için yollar aramaktayım. En yaygın ve etkili yedi sonucun bir listesini oluşturdum ve bunları denemeye başladım. Eğer benim gibi bitkilerinizi ve kedilerinizi aynı alanda bulundurmak zorundaysanız, burada sizinle paylaşacağım yöntemlere bir göz atmak isteyebilirsiniz.

1-Esanslı Sprey

SAMSUNG CSC

Birçok kedi ağır kokulardan hoşlanmaz. Bir sprey şişesi edinin, içini suyla doldurun ve birkaç damla nane, limon ya da portakal esansı ekleyin. Ve yeşil yapraklarınızın her yanını spreyleyin. Aklınıza takılmaması için söylüyorum, esanslar bitkilerinize zarar vermeyecektir.

2-Otlar

SAMSUNG CSC

Bu kovalamacayı durdurmak için yemek pişirmede de kullandığınız bazı otlar kullanabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ağır bir koku kedinizi bitkilerinizden uzaklaştıracaktır. Bu sayede mutfağınızda her zaman kullanabileceğiniz otlar olacaktır, yani her türlü yarar sağlamış olacaksınız.

3- Acı Biber

SAMSUNG CSC

Bu, kedi sahipleri arasında sıkça kullanılan bir yöntem. Bir çay kaşığı acı biber ve yarım bardak suyu karıştırıp yapraklarınızı bu karışımla spreyleyin. Evet baharak gibi bir kokuya sahip olacaklardır ama baharat kokulu yeşilliklere sahip olmak, hiç yeşilliğe sahip olmamaktan daha iyidir!

4-Etli Bitkiler

SAMSUNG CSC

Bundan sonrasında farkedeceksinizki etli bitkiler gerçekten evde beslenebilecek en güzel bitkilerdir. Bakımı kolaydır, kolay yaralanmazlar ve kedilerin ilgisini de çekmezler. Burada ısırabilecekleri herhangi zayıf bir yaprak yok ve hatta bazı yapraklarının küçük dikenleri var. Kediler bu bitkileri koklayabilirler belki ama sonrasında bu küçük kaktüsleri hemen rahat bırakacaklardır.

5-Kalay Folyo

SAMSUNG CSC

Söz konusu yapışkan ve kaygan yüzeyler olduğunda, kediler işin içine girmezler. Bitkilerinizin yakınlarındaki alanlara kalay folyo ya da çift kat yapışkan bant kullanın ve birkaç denemeden sonra, kediniz bu alanın kendisini mutlu etmeyeceğini fark edecektir. Sonrasında da folyoyu ve bandınızı kaldırabilir ve bu sayede kedilerinizi bitkilerinizden uzak tutabilirsiniz.

6-Yüksek Alanlar

SAMSUNG CSC

Muhtemelen bu yöntemi evinizde uygulayabiliyorsunuzdur, doğru muyum? Kitaplıklar bitkilerinizi yerleştirmek için harika alanlar ve ayrıca bitkilerinizi asabilmeniz için makrome de iyi bir seçenek. Eğer yeterince yüksek bir yerde olurlarsa, kediniz onlara ulaşamaz.

7-Turunçgiller Kabuğu

SAMSUNG CSC

Hadi turunçgillerden bahsedelim. Nedeni bilinmez ama kediler turunçgillerin kokusundan pek hoşlanmazlar ki bu da bizim işimize geliyor. Portakalınızı yiyin ve işiniz bittiğinde, kabuğunu bitkinizin toprağına koyun. Folyo ile aynı etkiyi gösterecektir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir