Bizimle iletişime geçin

Ev Temizliği

Bulaşık Makinenizi Doğru Şekilde Nasıl Temizlersiniz

blank

Bulaşık makinesini temizlemek? Diğer şeyleri temizleme görevi olan şeyi temizlemek mi? Bulaşık makinesinin her çalıştırıldığında içinde sıcak su ve temizleyicinin döndüğünü bu yüzden de kirlenmediğini düşünebilirsiniz- fakat bu pis bir iştir, bu yüzden de bazen tamamlanmamış olarak kalabilir.

İhtiyacınız Olacaklar

Materyaller:

  • -Beyaz sirke
  • -Karbonat
  • -Limon Suyu
  • -Kıyafet ya da yumuşak kumaşlar
  • -Diş Fırçası
  • -Kürdan

Talimatlar:

1- Bulaşık makinenizi çalıştırın ya da  çalıştırdığınız zamandan sonrasını tercih edebilirsiniz. Bütün askıları ve rafları çıkararak bulaşık makinesini tamamen boş bir hale getirin.

blank

(Image credit: Ashley Poskin)

2-Dönen kolları kontrol edin ve bütün deliklerin açık olduğundan emin olun ki su sıcaklıkla buralardan çıkabilrsin. Bir kürdan ya da benzer küçük bir alet kullanarak bu deliklerde birikmiş olabilecek kirleri temizlemelisiniz( bu işlemi yaparken çok fazla bastırarak makinenin mekanizmasına zarar vermemeye dikkat etmelisiniz!).

blank

(Image credit: Ashley Poskin)

3-Kapağın alt kısmını da temizlemelisiniz. bazı bulaşık makinelerinde su bu kısma ulaşmaz bu yüzden de kir ve pislik burada kolayca birikebilir. Bulaşık makinenizin zemin kısmına bakın, giderin etrafında suyun aktığı kısmı kontrol edin. Bu alanı kapatan kir ve pislikleri ya da yolu kapatabilecek herhangi bir katı maddeyi temizleyin. Eğer filtreniz varsa, filtreyi çıkarın ve evyenizde parçalarını açın. Bir diş fırçası ve biraz karbonat ya da sıcak sabunlu su kullanarak filtrenizi temizleyin. İyice durulayın

blank

(Image credit: Ashley Poskin)

4-Bir sonraki adımda giderin etrafını da diş fırçası ve karbonat yardımı ile temizlemelisiniz. Burada herhangi bir kokuya sebep olabilecek yemek artıkları olabilir onları da temizlemelisiniz. Burası aynı zamanda kabaklardan ya da bardaklardan çıkan etiketler sebebiyle de kolayca tıkanabilir.

5-Birkaç damla limon suyu ve beyaz sirkeye batırılan bir kumaş ile kapanan kısmı güzelce silmelisiniz. Daha dar alanlar için de yine diş fırçası kullanabilirsiniz. İyice ovun ve makinenin köşelerini ve kenarlarını da temizlediğinizden emin olun.

blank

(Image credit: Ashley Poskin)

6-Çatal ve bıçakların konduğu sepeti de yine yemek artıkları için kontrol etmeli ve temizlemelisiniz. Eğer çok kirli durumdalarsa ılık su, biraz sabun ile iyice temizleyebilirsiniz. Güzelce durulamayı unutmayın.

blank

(Image credit: Ashley Poskin)

7-Suyun birikme yapabileceği yerleri iyice temizlemek için bulaşık makineniz boşken beyaz sirke ile bir kez çalıştırabilirsiniz. İki bardak kadar beyaz sirkeyi makinenizin en alt kısmına dökün ve sonrasında ekonomik devrede bir kez çalıştırın. Yıkamanın ortasında makineyi durdurun ki sirke alt kısma iyice oturup işini yapabilsin. Bir 20 dakika kadar bekletin ve sonrasında yıkamayı devam ettirin.

Eğer pas izleriniz varsa, bu durumda bulaşık makinelerine zarar vermeyen pas çıkarıcı malzemeler kullanabilirsiniz. Eğer makinenizin deterjan tutacağı güzelce kapanmıyorsa, bulaşık makineleri için özel tasarlanan mühürleyicilerden kullanabilirsiniz.

Eğer küf ya da benzeri problemleriniz varsa çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Yarım bardak kadar çamaşır suyunu bulaşık makinenizin zeminine ekleyebilir ve bir kez uzun yıkama yapabilirsiniz.

Not: Eğer bulaşık makinenizin iç kısmı paslanmaz çelikle kesinlike çamaşır suyu kullanmamalısıız. Aynı zamanda çamaşır suyu ve sirkeyi de sakın karıştırmayın!

8-Düğmeleri ve ayar panelini güzelce temizleyin. Sirke/su/limon suyu karışımıını ya da bir paslanmaz çeliğe uygun bir temizleyiciyi(bu tamamen makinenize bağlı) tutma kısmına ve bulaşık makinenizin ön kısmına sprey ile sıkın. Mikrofiber kumaşların bulaşık makinelerinde ve paslanmaz çelik malzemelerde çok daha iyi iş çıkardığını düşünüyorum ben.

blank

(Image credit: Ashley Poskin)

Birkaç Not Daha:

-Bu temizleme işlemini (ya da daha kısa bir versiyonunu), ayda bir kez tekrarlamanız iyi olabilir.

-Bulaşık yıkama jelleri konusunda dikkatli olmalısınız. Genellikle çamaşır suyu içerirler ve bu da zaman içerisinde lastik mühürün bozulmasına ve akıtmaya başlayacaktır.

-Çamaşır suyu ve sirkeyi sakın karıştırmayın.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir