Bizimle iletişime geçin

Eğlence

Çocuklar için Keyifli ve Basit Mandala Örnekleri

blank

Kökeni Hindistan’a dayanan ve mistik duyguların uyanması için kullanılan mandala desenleri, meditasyon amaçlı da kullanılmaktadır. Genellikle dairesel ya da kare şeklinde hazırlanan mandala desenleri, çocuklara özel olacak şekilde de hazırlanmaktadır. Çocukların hayal dünyalarına hitap edecek, onların ruhsal gelişimlerine katkı sağlayacak olan çocuk mandala örnekleri, aynı zamanda renkleri de özgürce kullanmaları için faydalı gelecektir. Bu örneklerin çıktısı alınarak çocukların boş zamanları daha verimli ve eğlenceli geçirmesi sağlanabilir. Ayrıca bu örnekler geliştirilerek pratik ve kolay şekilde farklı çocuk mandala örnekleri de hazırlanabilir.

Okullarda ve kreşlerde de çocuklar için bu tarz mandala çalışmaları öğretmenler tarafından önerilmekte ve ders saatleri içerisinde de uygulanmaktadır. Çocuklar için hazırlanacak mandala örnekleri çok fazla karmaşık desenler içermemelidir. Daha kolay tamamlayabilmeleri ve bir bütünlük oluşturabilmeleri açısından basit formlarla başlatıldıkta sonra, yaşa ve eğitimlerine bağlı olarak geliştirmek de mümkündür. Çocuk mandala örnekleri için kullanılan figürler içerisinde en çok doğa örneklemeleri yer alır. Bir nesneyi tanımalarında fayda sağlayan bu çalışma, renk ve desen ilişkisini kurmalarında da etkili olacaktır. Klasik boyama kitapları yerine bu tarz mandala örneklerini seçmek artık daha popüler bir çocuk etkinliği haline gelmiştir.

1. Çocuklarla Çevrili Olarak Hazırlanan Keyifli Bir Örnek

blank

Kıyafetlerini ve yüzlerini dilediği gibi renklendireceği bir mandala örneği. Çocuk figürleri mandala örneklerinde çok iyi duruyor.

2. Dünya ve Çocuk Görselleri

blank

Dünya şekli ve çocuk görsellerinin bir arada olduğu mandala örnekleri de oldukça keyif verici bir çalışma sağlar.

Çocukların boyama yaparken daha fazla keyif alması, renkleri tanıyıp öğrenmesi ve hayal güçlerini geliştirebilmesi için, küçük yaşlardan itibaren mandala ile tanışmalarına fırsat vermek çok doğru bir karar olacaktır. Mandala içerisinde kullanılacak desenler aynı zamanda çocukların eğitimine katkı sağlayacak kavramlardan oluşturulabilir. Boş zamanlarını verimli geçirmelerinde mandala örneklerini çıkartmak en iyisidir. Tamamladıkları mandala çalışmalarını odalarında duvar süsü olarak da kullanabilirler.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir