Bizimle iletişime geçin

Kendin Yap

DIY Halatlı Raf Yapımı

blank

Boş kalmış köşenize ya da duvarınıza bu halatlı rafı ekleyerek renk getirebilirsiniz. Bu halatlı rafı tavana açacağınız kancayla halledebilecekken duvarlarınıza iki-üç delik açmaktan sakının. Kiracılar ya da evinin dekorasyonunu sık sık değiştiren ve duvara delikler açmaktan sıkılanlar için harika bir seçenek!

kendin-yap-halatli-aski kendin-yap-halatli-aski-1

Malzemeler:

  • Matkap
  • 5/8 inç matkap ucu
  • Kalın bir Halat
  • Makas
  • Mengene/kıskaç
  • Boya
  • Boya fırçası
  • İstenilen büyüklükte kesilmiş iki dikdörtgen kontrplak

kendin-yap-halatli-aski-2

Talimatlar

1. Kontrplaklarınızı hazırlamakla başlayın. Eşik büyüklükte olmalarına dikkat ettiğiniz iki parçanız olsun. İsterseniz testere ile kendiniz kesebilir, isterseniz de bir marangozdan yardım alabilirsiniz. Gerek görürseniz kenarlarını zımparalayın.

2-Kontrplakları üst üste koyun ve sabitlemek için kıskaçları kullanın.

kendin-yap-halatli-aski-3

3-Bu kontrplakları birbirlerine sabitledikten sonra her bir köşeye halatınızın kalınlığına uygun olacak şekilde delikler açın. Bizim halatımız ortalama 3/8 inç kalınlığındaydı bu yüzden matkapların ucunu 5/8 inç kullandık.

Eğer kontrplaklar üst üsteyken delmekte zorlanıyorsanız, çok dikkatli şekilde ölçüp işaretledikten sonra ayrı ayrı da delebilirsiniz. Bu konuda dikkat etmelisiniz çünkü raflarınızın düzgün olması için bu deliklerin de düzgün olması gerekiyor.

4-Delikleri deldikten sonra kontrplakların kenarlarını parlak ve canlı bir renkle boyayın. Bu kısım tamamen size kalmış, istediğiniz kadar yaratıcı olabilirsiniz. Bütün tahtayı boyayabilir, sadece köşeleri boyayabilir ya da tahtayı olduğu gibi bırakabilirsiniz. Tamamen size bağlı olduğundan, gözünüze en güzel görüneceğini düşündüğünüz dekoru seçmelisiniz!

5-Sırada halatı 4 parçaya eşit bir şekilde kesmek var. Halatları biraz uzunca kesin çünkü atılan düğümlerle birlikte tavandan sarkacak olan kısmın da hesaba katılması gerekiyor. Bu kısım sizin tavan yüksekliğinize de bağlı, ne kadar sarkmasını istediğinize de. Bu yüzden halatın uzunluğunu sizin ayarlamanız gerekiyor.

kendin-yap-halatli-aski-4

Unutmayın ki halatı istediğiniz zaman kısaltabilirsiniz ama ek parça ekleme ihtimaliniz yok. Bu yüzden çok kısa tutmaktansa çok uzun tutmak daha iyi bir seçenek!

6-Rafı sabitlemek için her halata birer düğüm atın ve alt rafınızı halatlardan geçirin. Üst rafınızın olmasını istediğiniz yeri belirleyip, her halatı birer kere daha düğümleyin. Düğümlerin arasındaki boşlukların olabildiğince eşit olmasını sağlayın ki rafınız düz dursun.

7- Son olarak bütün halatları üstte birleştirin ve bir düğüm atın. Eğer yeterli uzunluktaysa yaptığınız rafı direkt olarak tavanınızdan asabilirsiniz. Eğer değilse asmak için ekstra halat kullanabilirsiniz.

kendin-yap-halatli-aski-5

Rafınızı asarken duvara yakın olmasını sağlamanız onun dönmesini engelleyecektir. Bu rafı tavana yerleştirdiğiniz bir kancaya asabilirsiniz. Eğer yeterince uzun bir kancanız varsa direk olarak duvara da asabilirsiniz. İstediğiniz materyalleri üzerine yerleştirin ve işte projeniz hazır!

kendin-yap-halatli-aski-6

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir