Bizimle iletişime geçin

Fikirler

Doğal Limon ve Kekikle Mutfak Temizleyicisi Yapımı

blank

Doğal Limon ve Kekikle Mutfak Temizleyicisi Yapımı-1

Çok nadir olarak yemekleri atmak durumunda kalıyorum, ama yine de her seferinde vicdan azabı duyuyorum, bunun için de her zaman yemek artıklarını kullanabileceğim yeni bir tarif ya da proje bulmaya çalışıyorum. Daha önce yaptığım bir proje için kullandığım limonlardan sonra inanılmaz miktarda limon kabuğuyla ortada kaldım, ve bu limon kabuklarını çöp kutusundan başka bir şekilde değerlendirebileceğimi biliyordum. Çok fazla yemek yaptığım için mutfağım her zaman kirli görünüyor, bu yüzden de bu limon kabuklarını mutfağımı temizleyebileceğim bir temizleyici yapmak için kullanma fikrini edindim!

Limon, kekik ve sirkenin basitçe kullanımı, bu temizleyici mutfakta yemeğe yakın yerlerde kullanmayı güvenli kılıyor, marketlerden ve mağazalardan satın alacağınız temizleyicilere nazaran ne kadar az bir bütçe kullanmanız gerektiğinden bahsetmiyorum bile. İçerisinde belirgin bir sirke kokusu kalacağından çekindim açıkçası (kocam sirke kokusundan NEFRET EDER), ama turunçgiller genellikle sirke kokusunu bastırmakta başarılıdır ve bu sayede projenizin taze ve yaz ayları kokularına sahip olmasını sağlar!

Doğal Limon ve Kekikle Mutfak Temizleyicisi Yapımı-2

İçindekiler:

Limon kabukları (yaklaşık olarak dört sulu limonun kabuğu), kavanoza sığabilecek büyüklükte kesilmiş olacak

4-6 dal kadar taze kekik

2 bardak kadar sirke (ya da limon kabuklarının üstünü kapatacak kadar)

Limonu ve kekiği bir kavanoza ya da kapağını sıkıca kapatabileceğiniz herhangi bir konteynera koyun. Sirkeyi ekleyin ve kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Karışımınızı 10 gün için soğuk ve karanlık bir alana yerleştirin, belirli aralıklarla çalkalamayı unutmayın.

Doğal Limon ve Kekikle Mutfak Temizleyicisi Yapımı-3

10 günün sonunda, karışımınızı bir başka kavanoza süzün (ben ölçme kabına süzdüm, daha sonra sprey kabına boşaltmak kolay olsun diye) ve katı kısımlarını tamamen ayırın.

Doğal Limon ve Kekikle Mutfak Temizleyicisi Yapımı-4 Doğal Limon ve Kekikle Mutfak Temizleyicisi Yapımı-5

Kullanıma hazır hale geldiğinde, Sprey şişesinin üzerine karışımınız kadar da su ekleyin ve çalkalayarak karıştırın. Tezgahın üzerinde, ocağınızda, masanızda vs kullanabilirsiniz.

Doğal Limon ve Kekikle Mutfak Temizleyicisi Yapımı-1

Mutlu temizlikler!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir