Bizimle iletişime geçin

Kendin Yap

Dolgun Kapaklı DIY Kitaplık

blank

Ikea’nın Pratik Kitaplıkları gibi kitaplıkları oldukça severim. Daha da fazlası, bu gibi ürün serilerinin artık üretilmiyor olması beni üzmekte. Bu ürünler oldukça kullanışlı ve temiz hatlara sahip. Bana göre asıl sorun, bu ürünlerin kendi kullanışlılıklarını bir stil ile birlikte müşterilere sunması ve bunu oldukça cüzzi miktarlara karşılık gerçekleştirmeleri. Hepimizin de bildiği üzere piyasada bu gibi kitaplıkların yerine kullanılabilecek oldukça fazla sayıda ve çeşitte kutular bulunuyor, peki ya bu kutuların birine ya da bir kaçına hali hazırda sahip iseniz ve bu kutular sizin stilinize uymuyorsa? Bu kutular da oldukça işlevsel fakat çok da iyi görünmüyorlar.

ikea-kitaplik-icin-kapak-yapma

Oldukça güzel bir görünüm değil mi? Asıl önemli nokta, benim bazı araç gereçleri çar çur etmekten nefret etmem ve hali hazırda sahip olduğum şeyleri çok sevmem. Bu husus, evinizde oldukça kötü görünüme sahip bir kitaplığınız olduğunda da aynı malesef. Bu yazımda sizlere oldukça ucuz olan (hatta bedava) ve sizlerin kitaplık yaratmak için yeni kutular alma gereksinimini ortadan kaldıran bir yöntem sunacağım. Hazır mısınız? Haydi başlayalım.

ikea-kitaplik-icin-kapak-yapma-1

ikea-kitaplik-icin-kapak-yapma-2

İhtiyacımız olan materyaller:

  • Köpük levha
  • Seçiminize uygun kumaş
  • Ölçüm cetveli
  • Maket bıçağı, keskin bir bıçak
  • Slikon, ya da yapıştırma bantları

ikea-kitaplik-icin-kapak-yapma-3

Adım 1: Kitaplığınızın ağız kısmını metre ile ölçün. Benim ki 13,25 inç kare geldi.

ikea-kitaplik-icin-kapak-yapma-1-1

Adım 2: Köpük levhanızı ölçün ve uygun bir şekilde kesin. Kestiğiniz bu köpük levha parçaları, kitaplığınızda kapı görevi görecek. Bu levhayı, ölçtüğünüz büyüklükten 1 inç küçük olacak şekilde dikdörtgenlere ayırın. Yani ayıracağınız dikdörtgenlerin boyutu 13,25×12,25 inç olsun. İpucu: Eğer levhanız doğru düzgün kesilmemişse kullandığınız bıçağı kesin. Kullandığınız bıçağın mükemmel bir kesim kabiliyetine sahip olması gerekmektedir.

ikea-kitaplik-icin-kapak-yapma-1-2

İpucu: Genişliği ölçerken, asıl genişlikten çok az bir noktadan kesim yapın. Böylelikle levhanız daha oturaklı bir şekilde duracaktır. Ayrıca köpük kumaş ile sarılacağından, kumaşa da pay kalmış olacaktır.

Temiz bir kesim, değil mi? Bunun sebebi ise benim kendi kullandığım bıçağı değiştirmiş olmam. Sadace 2 dakikanızı alacak bir eylem ama inanın bana, buna değecek.

ikea-kitaplik-icin-kapak-yapma-1-3

Adım 3: Kumaşı kesin. Köpük levhanızı yere yatırın ve her bir kenardan 2 inç pay bırakarak kesme işlemine başlayın. İpucu: Eğer kullandığınız kumaşın üzerinde herhangi bir geometrik şekil varsa, kesmeden önce bu şekillerin levha üzerinde kaldığından emin olun.

Adım 3b: Hazırlamış olduğunuz levhaları, kitaplığınızın ön tarafında tutarak kontrol edin. Bu levhaların ne çok sıkı ne de çok gevşek durmadığından emin olun. Eğer gerekliyse çeşitli ayarlamaları ve ölçümleri yapın. (Kendim şahsen hazırladığım levhaların çok sıkı şekilde durduğunu görünce bir yerlerde hata yaptığımı gördüm. Benden öğrenmiş olun sayın dostlarım, benim dediğim gibi yapın, benim yaptığım gibi değil.)

ikea-kitaplik-icin-kapak-yapma-1-4

Adım 4: Aynı işlemi sekiz kez tekrarlayarak herşeyden sekiz adet hazırlayın (ya da kitaplığınızın kaç rafı var ise). Ayrıca 11,25×10,25 inç boyutlarında keçe keserek, hazırlamış olduğunuz levhaları arka kısımdan destekleyebilirisniz. Tamamen opsiyonel olan bu seçeneği ben siz değerli kullanıcılarıma şiddetle öneriyorum. Ne demek istediğimi bir sonraki adımlarda daha net göreceksiniz.

ikea-kitaplik-icin-kapak-yapma-1-5

Adım 5: Birbiriyle çapraz şekilde duran kenarları silikon ile yapıştırın. Levhanızın bitiş noktalarına sıcak silikonu sürün, daha sonra kumaşı biraz gerginleştirerek bu yapıştırıcının üzerine bastırın. Aynı işlemi diğer köşeye de uygulayın. İpucu: Kumaşınızın şekillerinin aynı olmasından emin olun. Örneğin kumaşınızda çizgi deseni varsa iki kapağınızın çizgilerinin yatay, diğer kapaklarının dikey olması çok da hoş bir görüntü olmaz zannımca.

Adım 6: Köşeleri yapıştırın. Köşeler, kapağınıza ve raflarınıza eşsiz bir görünüm kazandırmak için oldukça önemlidir. Sıcak silikonu, levhanın köşelerine iyice sürün.

ikea-kitaplik-icin-kapak-yapma-1-6

Adım 6b: Köşedeki kumaşı katlayın ve sıkıca bastırın.

ikea-kitaplik-icin-kapak-yapma-1-7

Adım 6c: Kumaşın üstte kalan katına sıcak silikon sürün ve bastırın. Ufak girinti çıkıntıları en aza indirmek için silikon sürüp kumaşı yapıştırdıktan sonra, parmağınızla o bölgenin üzerinden geçin. İpucu: Diğer köşe yapıştırmalarında, sürmüş olduğunuz sıcak silikonun iki adet silikonlu kumaşı birbirine değil, bu kumaşı levhanın kendisine yapıştırdığından emin olun.

Adım 6d: 6-6c arası adımları tüm köşelerde uygulayın.

Adım 7: Kumaşın üstte kalan kısmına yapıştırıcı sürün. Altta kalan kumaşın içine de biraz yapıştırıcı sürerek sıcak silikonun köpük levhaya kadar geçmesini sağlayın. Merkezden dışarı olacak şekilde kumaşın üzerine bastırın ve herhangi bir baloncuk kalmadığından emin olun.

ikea-kitaplik-icin-kapak-yapma-1-8

Adım 8: Kumaşınızın köşelerine eğer gerekliyse bir iki damla yapıştırıcı sürün. Kumaşınızın, levhaya tamamen oturmasını istiyorsanız, köşelere bir kaç damla yapıştırıcı sürün. Bu adımı dört köşede de uygulayın.

ikea-kitaplik-icin-kapak-yapma-1-9

Adım 9: Aynı adımı karşılıklı köşelerde tekrar edin. Hazırlamış olduğunuz köpük levhanın görümü şunun gibi birşey olacaktır.

ikea-kitaplik-icin-kapak-yapma-1-10

Adım 10: Levhanızın arkasına bir keçe koyun ve uygun ölçülerde kesin. Kestiğiniz keçenin oldukça uyumlu şekilde oturduğundan ve taşma yapmadığından emin olun.

ikea-kitaplik-icin-kapak-yapma-1-11

Adım 11: Keçenin arkasına sıcak silikonu sürerek levhanın arkasına yapıştırın. Daha önce de olduğu gibi sıcak silikonun sadece keçeyi kumaşa değil köpük levhaya yapıştırdığından emin olun. İpucu: Sıcak silikonu, keçenin kenarları boyunca sürerseniz, oldukça düz bir görünüme sahip olacaktır ve herhangi bir kalkma/sökülme durumu olmayacaktır.

ikea-kitaplik-icin-kapak-yapma-1-12

Adım 12: Hazırlamış olduğunuz her bir köpük levhayı kitaplığınızın rafına yerleştirin. Umuyorum ki levhanızı kumaş ve keçe ile kaplamadan önce uyum durumunu denediniz ve şimdi mükemmel bir uyum yakaladınız.

ikea-kitaplik-icin-kapak-yapma-1-13

Adım 13: Arkanıza yaslanın, rahatlayın ve rafınızın yeni görünümünün tadını çıkartın. Arada bıraktığınız bir inçlik mesafe, kitaplık kapağını aşağı indirmenize ve arkadaki karmaşaya ulaşmanıza imkan sağlayacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir