Bizimle iletişime geçin

Blog

Dublex Evler İçin Modern ve Kullanışlı Merdiven Modelleri

blank

Dublex evler içerisinde katların birbirine uyumlu bir şekilde bağlanmasını sağlayacak olan merdivenler, sadece sirkülasyonu çözmekle kalmaz, mekana hareketlilik kazandırır. Ayrıca merdiven alanı doğru ve tasarımına uygun şekilde kullanılırsa, daha verimli bir alan haline dahi dönüştürülebilir. Merdivenin artık sadece kat çıkmaya yarayan bir donatı olarak kalmasının dışında, depolama alanı olarak kullanılabilmesi ve mekana daha modern bir görünüm kazandırılabilmesi değerlendirilmelidir. Bu örnekler üzerinden geliştirmeler ve farklılıklar sağlanarak her mekana uyumlu hale gelmesi de gerçekleştirilebilir.

Dublex ev içi merdiven modelleri ile artık tüm merdivenler çok daha modern ve işlevsel hale gelecek. Küçük dokunuşlarla bile merdivenleri tamamen yenilemek ve değiştirmek mümkün olacaktır. Merdiven alanını değerlendirme fikrinin yanında, duvarlar ile tamamen kapatmak yerine açık bırakarak da daha ferah mekanlar yaratabilirsiniz. Özellikle küçük olan dublex evlerde bu tarz tasarımlar ve sahanlığın kullanılması gibi fikirler uygulanmaktadır. Merdivenin yer aldığı alanda ne ihtiyacı yaşanıyorsa, merdiven boşluğu ona göre tasarlanmalıdır. Bu bir mutfak dolabı, antre alanı ya da salon için tasarlanacak şık bir raf ürünü olabilir.

1. Kitaplık Olarak Kullanabilirsiniz

blank

Merdivenlerin alt bölümünü kitaplık olarak tasarlamak ve sadece raf eklemesi ile bunu oluşturmak hem çok modern hem de çok pratik bir tercihtir.

2. Merdiven Altı Ayakkabılık Tasarımı

blank

Eğer antreye yakın bir merdiven kullanımı sağlanabilirse, ayakkabılık olarak kullanılabilecek çekmeceler tasarlanabilir.

3. Kiler İhtiyacını Karşılamak

blank

Gıdaların depolanabileceği bir kiler tasarımını merdiven altında çözmeye ne dersiniz? Özellikle mutfağa da yakın olursa, çok rahat bir kullanım gerçekleşecektir.

4. Tüm Boşlukları Değerlendirin

blank

Merdiven altındaki alanda ne kadar boşluk varsa, maksimum seviyede ne kadar çekmece sığdırılacağı hesaplanabilir ve alan tamamen kullanıma dahil edilebilir.

5. Merdiven Rıhtlarının Kullanımı

blank

Merdiven yanının kullanılamayacağı alanlarda, rıhtları çekmece olarak tasarlamak da çok iyi bir tercih olacaktır.

6. Salon İçerisinde Merdiven ve Kitaplık Bir Arada

blank

Salondan kullanılabile bir merdiven olduğu zaman, ayrı bir şekilde kitaplık tasarlamaya gerek kalmayabilir. Merdiven altında kitaplık oluşturmak en iyisi.

7. Modern ve Minimalist Tasarımlar

blank

Raf tasarımları ile birleştirilen merdiven alanları, modern ve minimalist bir mekan yaratmak için yeterli olacaktır.

8. Merdiveni Mekandan Ayırmak

blank

 

Merdiveni hem gizlemek hem de mekana dahil etmek için duvarla örme fikri yerine bu tarz dekoratif paneller kullanmak daha uygun bir karar olacaktır.

9. Küçük Evler İçin Bir Örnek

blank

Merdivenin kapladığı alanı en aza indirmek için, mobilya yerleşimini merdiven altından itibaren başlatmak gerekiyor.

10. Dik ve Kısa Merdivenler

blank

Yine küçük bir mekan için uyarlanabilecek, modern bir merdiven örneği. Daha dik rıhlar ile daha az yer kaplaması sağlanabilir.

11. Dar Alanlarda Merdiven Kullanımı

blank

Genişliği daha az tutarak ve başka hiçbir işlev yüklemeden de dar alanları merdiven için değerlendirmek mümkün olacaktır.

12. Merdiven Kolu ve Duvar Yüksekliği

blank

İki merdiven arasındaki görünümü duvarla tamamen örmek yerine, merdiven kolu yüksekliğine kadar getirmek daha ferah bir görünüm kazandırır.

13. Döner Merdiven İçin Modern Bir Tasarım

blank

Duvarın merdiven kolu kadar devam ettirilmesi ile oluşturulan ferah ve modern bir merdiven tasarımı daha.

14. Antre İçin Dolap Kullanımı Sağlamak

blank

Antreye yakın olan merdivenlerin, boşluk kısmı antre depolaması olarak değerlendirilebilir. Böylelikle alandan da kazanç sağlanır.

15. Minimal ve Düzenli Bir Antre Örneği Daha

blank

Merdiven altında kapaklı dolaplar kullanarak daha düzenli bir antre dekore edebilirsiniz. Eşyaların etrafta durmasını engellemek için iyi bir seçenek.

16. En Küçük Alanı Dahi Değerlendirmek

blank

Sadece birkaç metrelik bir boşluk da olsa, küçük bir raf tasarımı ile merdivenin her alanı değerlendirilebilir ve kullanıma dahil edilebilir.

17. Klasik Duvarlardan Kurtulun

blank

Merdivenlerin yan bölümleri için klasik duvar örmelerinden kurtulun ve daha hafif malzemeler kullanarak merdiven alanına ferahlık kazandırın.

18. Çocuklu Aileler İçin Eğlenceli Bir Tasarım

blank

Merdiven yanında yeterli alan olduğu takdirde uygulanabilecek bir tasarım. Kaydırak eklemesi ile çocuklu aileler için oldukça eğlenceli bir uygulama olacaktır.

19. Depolama Alanları İçin Yeterli Çözüm

blank

Merdiven etrafındaki her alanın değerlendirilmesi için birçok şekilde raf ve dolap tasarımları düşünülebilir. Böylelikle depolama ihtiyacı karşılanacaktır.

20. Saklanabilen Çekmece ve Dolaplar

blank

Sadece kullanılacağı zaman ortaya çıkacak ve böylelikle yerden kayıp yaşatmayacak çekmece ve dolaplar kullanılabilir.

21. Fonksiyonel Merdiven Tasarımları

blank

Özellikle küçük mekanlar için çok kullanışlı olacak fonksiyonel merdiven tasarımları, aynı anda hem depolama hem de masa ihtiyacını karşılayabilir.

Doğru malzeme seçimi ve alan değerlendirmesi ile dublex evler içerisinde merdivenler çok daha kullanışlı hale getirilebilir. Özellikle depolama alanları yaratmak, kitaplık gibi modern tasarımlar oluşturmak ve antre mekanlarını rahatlatmak için merdiven alt bölümü ve yan bölümleri çok fayda sağlayacaktır. Alan kazancı sağlama konusunda merdivenin çok daha iyi şekilde tasarlanması ve gereksiz kullanımlardan da kaçınılması gerekiyor.

Resim Kaynak: https://tr.pinterest.com/

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir