En Kullanışlı ve Estetik Merdiven Altı Dolap Modelleri

Birçok ev ve iş yeri içerisinde, depolama alanı yaratmak sorun haline gelebilmektedir. Eğer katlı bir konut ise, merdiven altının depolama alanı olarak kullanılması fikri en idealidir. Ek olarak bir yer açmadan ve yer kazancı sağlayarak kullanılabilecek olan merdiven altı dolap modelleri ile çok daha düzenli ve modern bir tasarım sağlanabilir. Aynı zamanda merdivenin sadece kat çıkmaya yarayan bir alan olarak kalmaması ve daha fazla işlev sağlaması gerçekleştirilir. Modern tasarım örnekleri ile herkes kendi mekanı içerisinde bu modelleri uygulayabilir. Merdiven altı dolap modelleri birçok odanın fazla yükünü alacak, kitaplık gibi özel tasarımlar ile de iç mekana şıklık katacaktır.

Alandan kazanç sağlamanın yanında, artık modern ev dekorasyonları için bu tarz fonksiyonel mobilya kullanımları ve merdiven tasarımları da daha çok tercih edilmektedir. Mutlaka mekanın tarzına uygun malzemeler ile tamamlanmalı ve merdiven ile de uyumlu görünmesine dikkat edilmelidir. Merdivenden bağımsız görünecek bir tasarım, dekorasyonu bozabilir. Çekmeceler, dolaplar, oturma alanları ve raflar ile merdiven altında daha çok işlev sağlayacak tasarımlar oluşturmak hem çok kolay hem de oldukça pratiktir. Malzeme seçimine de önem verilmesi gerekmektedir.

1. Çekmece Tasarımı ile Zenginleştirin

Sadece gerektiğinde kullanım sağlamasını istiyorsanız, en ideal seçim merdiven altında çekmece tasarımını dahil etmek olacaktır.

2. Mutfak İçin Depolama Alanı

Eğer merdiven mutfağa yakın bir alanda ise, gıdaların depolanması için değerlendirilebilir. Raf sistemi ile fonksiyonel bir mobilya eklenebilir.

3. Çekmeceler İçin Farklı Bir Öneri

Klasik ve modern çizgileri bir arada barındıran bu tasarımda da, merdiven altındaki tüm alan çekmeceler ile daha işlevli hale gelmiş.

4. Merdiven Rıhtlarından Çekmece Yapın

Sadece merdiven altı değil, merdiven rıhtları da çekmece olarak değerlendirilebilir. Alandan kazanç sağlayacak ideal bir örnek.

5. Merdiven Altından Kitaplık Yapmak

Merdiven altının bulunduğu alan, ofis ya da salon içerisindeyse, kitaplık olarak tasarlanması da çok modern bir görünüm sağlayacaktır.

6. Antre İçin İşlevsel Bir Çözüm Önerisi

Eğer antre içerisinde mobilya eklemek için yeterli alan yoksa, depolama için merdiven altını kullanabilirsiniz. Daha geniş bir mekan sağlanacaktır.

7. Modern Raf Tasarımlarını Merdivenle Birleştirin

Oldukça modern ve işlevsel bir raf tasarımı, merdiven ile birlikte çok daha uyumlu ve şık bir görüntü sağlamış.

8. Çekmeceler ile Merdiveni Zenginleştirin

Hem merdiven altında hem de rıht bölümlerinde oldukça bol şekilde kullanılan çekmeceler ile merdiven çok daha zenginleştirilebilir.

9. Ayakkabılık Şeklinde Kullanılan Bir Örnek

Antreye yakın olsun ya da olmasın, ayakkabılık ihtiyacını merdiven altında karşılayabilir ve alan kazancı gerçekleştirebilirsiniz.

10. Salon İçerisinde Kullanılabilecek Bir Tasarım

Dekoratif ürünler, kitaplar ve birçok amaç için kullanılabilecek, salonda yer kazancı sağlayacak oldukça şık bir raf tasarımı merdiven ile birlikte çok uyumlu durmuş.

11. Dar Merdivenler de İşlev Sağlar

Merdiven için az bir alan ayrılsa da, altındaki bölüm küçük mobilyalarla bile değerlendirilebilir ve alan kazancı sağlanabilir.

12. Gizli Dolaplarla Mekanı Rahatlatın

Ev ya da ofis içerisindeki atmaya kıyamadığınız ama etrafta fazlalık yapan her eşyayı, bu tarz dolaplar ile ortadan kaldırabilirsiniz.

13. Ev Eşyalarını Depolamak İçin İdeal Bir Çözüm

Zaman zaman kullanılacak ev aletleri ve buna benzer eşyaları depolamak için de merdiven altını değerlendirebilirsiniz.

14. Kıyafet Dolapları ve Çekmeceler

Eğer yatak odası içerisinde geçen bir merdiven alanı varsa, ek olarak dolap almak yerine çekmece ve dolaplar tasarlayabilirsiniz.

15. Minimalist Bir Dolap Tasarımı

Sade ve ferah bir mekan içerisinde, merdiven altı da minimalist dolaplar ile detaylandırılabilir. Beyaz rengi de ideal bir seçim olacaktır.

16. Kıyafetler İçin Depolama Alanı

Mevsime göre kaldırılacak bazı kıyafetleri depolamak için de merdiven altını kullanabilirsiniz. Fazladan dolap almaya gerek kalmayacaktır.

17. Tüm Alanı Kullanmak Mümkün

Merdiven altında, en küçük alanı dahi kullanabilir ve bu tarz depolama alanlarını tasarlayarak yerden maksimum kazanç sağlayabilirsiniz.

18. Her Katla Yükselen Dolaplar

Farklı bir tasarım isteyenler için, bu şekilde her merdiven katını dolap olarak tasarlamak da mümkün.

19. Merdiven Altında Oturma Alanları

Sadece depolama olarak değil, küçük ve keyifli oturma alanları oluşturmak için de merdiven altını kullanabilirsiniz.

20. Sahanlıktan Sandık Yapmak

Sahanlığı büyük bir sandık gibi değerlendirmeye ne dersiniz? Oldukça iyi ve modern bir depolama çözümü.

21. Minimalist ve Sade Bir Tasarım

Sadece kullanıldığında anlaşılacak bir merdiven altı dolap tasarımı. Sade ve minimalist mekanlar için de oldukça uygun.

Merdiven altı dolap modelleri ile küçük mekanlarda yer kazancı sağlanırken, çok daha düzenli ve modern bir görünüm de kazanılacaktır. Depolama ile birlikte oturma alanları ve farklı mobilyaların bile değerlendirilebileceği merdiven altları, daha az maliyetle birçok işlevin bir arada çözülebilmesinde de ideal örnekler oluşturmaktadır. Bu örnekler de değiştirilerek istenilen her mekanda kolaylıkla uygulanabilir.