Bizimle iletişime geçin

Çocuk Odası

Erkek Bebek Odası Nasıl Dekore Edilir

blank

Merhaba arkadaşlar! Bu ay erkek bebeğimizin odası üzerinde çalışmaya başlıyoruz. Bu oda evimizin en küçük odası, eskiden misafir odası olarak kullanılıyordu, ama ben yine de onu bir bebek odasına dönüştürmek konusunda çok heyecanlıyım! Uzun zamandır nasıl bir şey yapabilirim diye düşünüyorum ve bir sürü fikrim var. Bebeğimiz büyüyüp yetişkin biri olana ve odasına istediği şekli verene kadar, ebeveynleri olarak bu odayı sevdiğimiz şeyler ile donatmak istiyorum.

erkek-bebek-a-1

 

Odayı Londra esintileri ile süslemek istiyorum çünkü tipik bir erkek odası oluşturarak çocuğumun “kız” materyallerinden korkarak büyümesini istemiyorum. Renkli pantolonlar giyen, renkli ayakkabı bağcıkları kullanan(kocam gibi) ve neon renkte ayakkabılar kullanan (kocamın sahip olduğu neon mavi ayakkabılar gibi) bir sürü şık erkek mevcut dışarıda. Peki neden bu dokunuşları küçük oğlumun odasına da eklemeyelim? Ayrıca oğlum biraz büyüyüp odasının her yerine Transformers posterleri yapıştırmaya başlamadan önce, onun odasının da evimizin kalanı ile uyum sağlamasını istiyorum. Şuan için annecik ve babacık tasarım görevini üstlendiği için kontrolü ben devreye alıyor ve kalbimin sesini dinliyorum.

Herhangi bir dekorasyon projesinin ilk adımı –en azından benim için- bir yerlerden ilham almaktır. Siz de bu şekilde mi başlıyorsunuz? Pinterest’ten birçok fikir edindim fakat hala hangisini kullanacağım konusunda bir karar verebilmiş değilim. Bu benim için oldukça sıra dışı bir şey, daha önce birkaç müşterime bebek odası konusunda fikir vermiştim fakat bu konu benim için oldukça yeni ve bu yüzden nereden başlamam gerektiği konusunda emin değilim. Hiçbir şey çocuğunuzla birlikte öğrenmeye benzemez, bu yüzden bu benim için yeni bir şeyler keşfetmek için büyük bir şans. Bu odayı da daha önce salon ve yatak odası tasarlarken izlediğim adımları izleyerek tasarlamak istiyorum, bu yüzden bu listeyi oluşturdum ve onu takip etmeye karar verdim.

Erkek Bebek Odası Nasıl Dekore Edilir

1-Dergilerden beğendiğiniz sayfaları ayırmakla ya da yalnızca bu tasarım için kullanacağınız bir pano oluşturmakla işe başlayabilirsiniz. Sonrasına size her konuda ilham verecek bir ilham kaynağını buraya yerleştirin. Bir parça eşya, fotoğraf ya da bir resim gibi.

2-Alanınızı belirleyin, ölçün ve bu ölçümlerde dekorasyonunuzu canlandırabileceğiniz bir pano ya da benzeri bir şey oluşturun.

3-Bir resimde karar kılın ve yanındaki materyalleri bu renkle uyumlu olacak şekilde seçmeye çalışın, karar vermeden önce birkaç renk şeması üzerinde de çalışabilirsiniz.

4-Odanın odak noktasının neresi olacağını seçin ve tasarlamaya oradan başlayın.

5-Odanızdaki anahtar mobilyayı satın alın- genellikle en büyük ve en çok kullanılacak parça. Bu tasarım için kullanacağınız anahtar parça bebek karyolası olacaktır, bu yüzden ilk olarak bu küçük yatağı satın alacağım.

6- Odak noktanızı nasıl parlatabileceğinize karar verin. Ben bu alan için beyaz kağıtların üzerinde ağaçlık alan şeklinde bulunan bir şey tercih edeceğim. Bunu duvar kağıdı olarak yerleştirmesi için birini tutabilirim. Bebek karyolasının arkasında kalan duvarı, bebek karyolasının rengini ortaya çıkaracak şekilde boyayabilir ya da arka kısmına farklı bir duvar kağıdı yapıştırabilirim.

7-Odayı temizleyin, boyayın ya da duvar kağıtlarınızı yapıştırın, odayı birkaç gün havalandırın ondan sonra da dip köşe bir temizlik yapın.

8-Bu zaman içerisinde de odada başka neye ihtiyaç duyulacağına karar verin en azından mobilya ve ışıklandırma üzerinde kafa yorun – bir dolap? Bir avize? Lamba? Bebek bezini değiştirmek için bir masa? Sallanan sandalye? Kitaplık? Raflar? Sevdiğiniz parçaların fotoğraflarını biriktirin ve bunu tasarımınızı canlandırdığınız panonun etrafına yerleştirin ta ki görüntü tam olarak tamamlanana kadar. Ayrıca bütün materyalleri ölçün ki yerlerine otursunlar. Bunun için ölçünlerinizi yaptığınız ve buna göre mobilya yerleştirmelerini çizebileceğiniz bir çizim oluşturun.

9-Karar verdiğiniz parçaların siparişini verin ya da birkaç dükkan verip ihtiyacınız olan şeyleri bulmaya çalışın.

10- Yumuşak mobilyalar tercih etmeye çalışın. Üzerinde emekleyebileceği bir halı, yastıklar, battaniyeler ve pencere için detaylar. Bu alan için stor perdelerin daha iyi olduğunu düşünüyorum çünkü çocuklar ver perdelerin iyi anlaşamayacağına dair bir his var içimde ayrıca bir alanı boydan boya perde yaparak çekmesini kolaylaştırmak ya da perdenin tozları toplamasına izin vermek gibi bir niyetim de yok. Tekli bir penceremiz olduğu için sipariş üzerine bir perde yaptırmayı düşünüyorum, bu perde geceleri ışığı engelleyebilecek bir perde de olmalı.

11-Depo alanlarını düşünün. Şuanda neleri saklamaya ihtiyacınız var ve bebeğiniz eve geldiğinde neleri depo etmeniz gerekecek?

12-Dekoratif fikirler üretin. Odak noktanıza geri dönelim. Hangi dekoratif elementleri kullanarak odak noktanızın daha parlak olmasını sağlayabilirsiniz? Karar vermeye başlayın.

13- Alışverişi tamamlayın ve tasarlayın! Depo için, mobilyalar için ve dekoratif aksesuarlar adına ihtiyacınız olan şeyleri satın alın. Mobilyalarınız evinize ulaştığında dekorasyonunuzu tamamlamaya başlayın. Düzenleyin, asın vs. Ayrıca el yapımı neler kullanabileceğinizi de değerlendirin. Burası özel bir alan ve bebeğiniz için özel olarak yaptığınız parçaları burada kullanmanız çok anlamlı olacaktır.

14- Bebeğiniz için önceden satın aldığınız bütün kıyafetleri yıkayın ve küçük pantolonları, kazakları, eldivenleri ve şapkaları asmanın keyfini yaşayın.

15- Tamamladığınızda son bir envanter oluşturun. Neler eksik? Çöp kovası? Aileyi hatırlatacak resimler ya da çerçeveler? Işıklandırma yeterli mi? Neler eksik? Not: Bebeğiniz eve gelmeden önce yalnızca gerekli eşyaları almanız yeterli olacaktır ve bebek daha eve bile gelmeden ne olur ne olmaz diye onlarca eşyayı satın almak gerekmez. Evinizdeki her oda gibi bu odanın da havaya, değişime, evrimleşmeye ihtiyacı var. Ayrıca siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın bebeğiniz geldiğinde kendi ihtiyaçlarını size kendisi belli edecektir. Şuan için yalnızca ana hatları takip edin.

16- Odayı bebeğiniz için güvenli hale getirdiniz mi? İnternet üzerinde bununla ilgili harika makaleler mevcut, eğer siz de benim gibi ilk kez anne olacaksanız okumanız yararlı olabilir. Bebek karyolasında bebeğinizden ve altındaki örtüden başka hiçbir şey olmamalı- yastıklar, oyuncaklar, şunlar, bunlar. Eğer bebeğiniz gelmeden önce bu tarz şeyler yerleştirdiyseniz, yerlerini değiştirin ve o biraz büyüyene kadar bir sandalye vs. üzerine yerleştirin.

Bu benim listem ve şuana kadar düşünebildiklerimin hepsi bu. Kendi canlandırma tahtamı tasarlamaya başlamak için sabırsızlanıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir