Bizimle iletişime geçin

Ev Temizliği

Evi Her Zaman Temiz Olan İnsanların 15 Alışkanlığı

blank

Birçok insanın ev temizliği konusunda çok da hevesli olmadığını biliyoruz fakat eğer doğru şekilde düşünürseniz bu ev işini bile eğlenceli hale getirebilirsiniz. Yanı bütün bir günü temizliğe ayırmak yerine hayatınızı daha kolay hale getirebilecek birkaç değişiklik yapabilirsiniz.

Sizin için tozlu rafların ne olduğunu bilmeyen insanlardan evinizin daha temiz olması için birkaç ipucu aldık

1-Sabun vs. Duş Jeli

blank

Banyodaki fayansları temizlemenin eğlenceli olduğunu söyleyemeyiz fakat eğer tavsiyemize uyup  katı sabun yerine sıvı sabunu ya da duş jeli kullanırsanız bu işlemi şu an ki kadar tekrar etmek zorunda kalmayabilirsiniz. Normal sabun yağlar barındırır bu yüzden de işiniz bittikten sonra köpüğü temizlemek daha zor bir hal alır. Ayrıca duş jeli kullanıldığında oluşan köpükler de fayanslarda daha az birikme yapacaktır.

2-Bulaşık Makinenizi Tam Gücüyle Kullanın

blank

Birçok insan bulaşık makinelerini kirli tabak ve tencereler dışında da kullanabileceklerinin farkında değildir. Fakat bulaşık makinesini kullanarak temizleyebileceğiniz şeylerin listesi oldukça uzun: avize süsleri, baseball şapkaları, saç fırçaları, makyaj fırçaları, ocak parçaları, buzdolabı rafları, metal ya da plastikten olan oyuncaklar ve hatta yapay çiçeklerinizi bile yıkayabilirsiniz.

3-Panjurlar

blank

Panjurlarınızda biriken tozları daha hızlı temizlemek için çoraplarınızı kullanabilirsiniz. Yalnızca çorabı elinize geçirin ve diğer elinizle sabitleyip temizleyin.

4-Buzdolabı Rafları

blank

Buzdolabı raflarınızı plastik kağıtlar ile kaplayabilirsiniz. Bu sayede temizlemeniz de çok daha kolay olacaktır, özellikle de bir şeyler döküldüğü zaman.

5-Tüy toplayıcılar

blank

Tüy toplayıcı ruloları kıyafetlerinizi temizlemekten daha fazlası için de kullanabilirsiniz. Bu ruloları diğer eşyalarınızda da deneyin, mesela lambalarınızda, mobilyalarınızda ya da raflarınızda.

6-Bıçak Standı

blank

Bulaşıkları yıkamayı unutmayız fakat yine de göz ardı ettiğimiz başka önemli bir şey varıdr: Bıçak standlarında biriken yemek kalıntıları. Burada kalan kalıntıları elektrikli süpürgenizin en ince ucunu kullanarak temizleyebilirsiniz. Eğer elektrikli süpürgeniz böyle bir uca sahip değilse yemek kalıntılarını çıkarmak için saç kurutma makinesi de kullanabilirsiniz.

7-Duş Perdesi

blank

Duş perdenizde küf oluşmasını önlemek için duş perdenizi havlularınızla birlikte yıkayabilirsiniz. Sonrasında ise balkonunuzda temiz hava ile kurutmaya bırakabilirsiniz.

8-Peluş oyuncaklar

blank

Peluş oyuncaklarınızı plastik bir torbaya koyun, üzerine bir bardak suyla birlikte her oyuncak için iki kaşık kabartma tozu ekleyin. Torbayı güzelce sallayın, mümkünse bu işlemi dışarda yapmalısınız. Hatta daha iyi sonuç almak için bu torbayı 40 dakika kadar buzdolabında bekletebilir ya da birkaç damla esans yağ kullanabilirsiniz. Kabartma tozu ve statik elektriklenme işinizi görecek ve poyuncaklardaki kiri ve tozu çekecektir. Oyuncakları tek tek çıkarın ve elektrikli süpürgenizin en küçük ucunu kullanarak kalıntıları çekin.

9-En Kuytu Yerlerin Temizliği

blank

Bazen elektrikli süpürgenizin en küçük ucu bile dairenizdeki bir alan için fazla büyük olabilir. Bu problemi tuvalet kağıdı karton rulosunu kullanarak kolayca çözebilirsiniz. Ruloyu elektrikli süpürgenin ucuna geçirin  ve diğer ucunu sıkın, bu sayede daha ince bir uç elde etmiş olacaksınız.

10-Tırnak Parlatıcısı

blank

Eğer metal gözlükleriniz ya da sabun veya süngerler için metal tutacaklarınız varsa, paslanma gibi bir problemle karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumdan uzak durmak için alt kısımlara az miktarda tırnak parlatıcı sürebilirsiniz, bu sayede de problemin daha başlamadan önüne geçmiş olursunuz.

11-Klima

blank

Dairenizi temizlemeye başlamadan önce klimanızı çalıştırın ki filtreler tozu içerisine çeksin. Bu sayede temizliğe başladığınız zaman etraftaki toz kalkmaz. Birçok titiz insan bunun, temizlik yapmayı kolaylaştırdığını söylüyor.

12- Mutfak Standları

blank

Şeker, kahve, çay ve diğer granüllü, günde birden fazla kez kullandığınız ürünleri raflarda ya da sepet gibi pratik yerlerde tutmak akıllıcadır. Çünkü bu sayede bir şey döktüğünüzde bile dökülen şey masaya ya da yere dökülmemiş olur. Sepeti ya da rafı ise kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

13-Plastik Şişe ve Koli Bandı

blank

Yastıklarınızı ya da mobilyalarınızı daha hızlı temizlemek için bir fırça ya da rulo yeterli olmayabilir. Çift taraflı bant ile bie plastik şişeyi sarın ve kirli alanları bu şekilde temizlemeyi deneyin. Saç, tüy, toz ve kir çok daha kolay şekilde çıakcaktır ve mobilyanız çok daha iyi görünecekir.

14-Evcil Hayvan Kaseleri

blank

Evcil hayvanlarınız yemek yerken temizlik konusunda pek de endişelenmezler. Kaselerini çeker ya da iterler ve yiyecekleri yere dökülür. Çift taraflı bant kullanarak evcil hayvanınızın kasesini yere sabitleyebilir, mutfağınızı temiz tutabilirsiniz.

15- Tuz ve Greyfurt

blank

Eğer biraz kaya tuzu eklerseniz, yarım bir greyfurt lavabonuz, banyonuz ve evyeniz için harika bir temizleyici olabilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir