Bizimle iletişime geçin

Tadilat

Evinizi Serin Tutmanın ve Elektrik Faturanızı Düşürmenin Maliyetsiz Yolları

blank

Dışarıdaki hava ısındığı zaman evinizde de hava rahatsız edici derecede ısınıyorsa, yapacağınız bir şey olmadığını düşünmemelisiniz. Her ne kadar bir daire kiraladığınız zaman, kiraladığınız yerin havalandırma şartları hakkında yapacağınız pek bir şey olmasa da, evinizde rahat edebileceğiniz bir ortam oluşturmak için yapabileceğiniz birkaç şey mevcut.

İşte sizin için evinizi serin tutabilmek adına hem oldukça az zaman ve efor gerektiren, hiçbir maliyeti olmayan ve aylık elektrik faturanızda da belirli bir düşüş sağlamanıza yardımcı olacak birkaç öneri:

1-Kapıları Açın ya da Kapatın

Evinizin havalandırma şartlarına göre içeri girecek ya da dışarı çıkacak olan serin havayı kontrol etmek için kapıları açmanız ya da kapatmanız gerekebilir.

Örneğin, diyelim ki tek yatak odalı bir apartman daireniz var ve burayı serin tutmak için yatak odasındaki klimayı kullanmanız gerekiyor. Bu durumda yatak odasının kapısını açık tutmalısınız ki, klimanızın sirküle ettiği soğuk hava evinizin diğer alanlarına da dağıla bilsin.

Fakat, eğer istediğiniz yatak odasının(dairenin diğer kısımlarının değil de) yeterince serin olmasıysa (örneğin gece uyuyacağınız zaman) bu durumda soğuk havanın dışarı çıkmasını engellemek için kapıları kapatmanız gerekebilir.

2-Pencereleri açın ya da kapatın

Eğer evinizde klima kullanıyorsanız pencerelerinizi kapalı tutmanız gerekir. Diğer türlü elektrik faturanıza eklenecek olan soğuk hava dışarı çıkacaktır. Eğer dışarının sıcaklığı hatrı sayılır bir miktarda düşerse (örneğin güneş battıktan sonra) bu durumda klimanızı kapatabilir ve  pencerelerinizi açarak doğal, soğuk rüzgarın etkisini evinizde hissedebilirsiniz.

3-Güneş Işığını Dışarda Tutun

Eğer perdeleriniz ya da panjurunuz varsa, sıcak ve güneşli havalarda enerji tasarrufu yapmak için bunları kapalı tutmalısınız.

Ayrıca eğer klima kullanıyorsanız bu sayede içeriyi klima yardımıyla soğuturken de yine oldukça fazla enerji tasarrufu yapabilirsiniz çünkü sıcak hava camlarınızdan içeri giremez. Daireden çıkacağınız zaman panjurlarınızı ve perdelerinizi kapatın, bunu klima açık olsa da olmasa da yapmalısınız.

4-Tavan Vantilatörünüzü Soğutucuya Ayarlayın

Birçok insan tavan vantilatörü kullanır fakat bu insanların çoğu bu vantilatörlerin üzerinde bir düğme olduğunu ve bu düğmeye bastıkları zaman vantilatörün dönüş yönünü değiştirdiğini ve havayı serinletici bir etkiye sahip olduğunu bilmez.

Eğer bir tavan fanınız varsa, soğutucu özelliğinin açık olup olmadığını ve hangi etkiye sahip olduğunu kontrol etmelisiniz.

5-Mobilyalarınızı Klimanızdan Uzaklaştırın

Koltuklarınızı, çekmecelerinizi ve diğer büyük mobilyalarınızı direkt olarak klimanızın ön kısmına ya da yakınlarına yerleştirmemeye dikkat etmelisiniz. Evinizdeki bütün klimaların hem direkt olarak karşıya hem de yanlara soğuk havayı gönderebilecek kadar alana sahip olduğundan emin olmalısınız, ideal olarak bu açı 45 derece kadardır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir