Bizimle iletişime geçin

Ev Temizliği

Fırın Karbonat Kullanılarak Nasıl Temizlenir?

blank

Karbonat, sodyum bikarbonat olarak da bilinen basit bir kimyasaldır. Doğal mineral formunu birçok farklı yerde bulabilirsiniz.

Karbonat ile, doğal bir ürün kullanarak fırınınızı temizleyebilmeniz ge mümkün. Bu doğal temizleyicinin fırınınızı temizlemekte şaşırtıcı derecede iyi bir iş çıkaracağını söyleyebiliriz, hem de diğer temizleme ürünlerinden çok daha ucuz. Karbonatta karmaşık bileşenler ya da kimyasallar yok, bu yüzden de sağlığınıza zarar vermesinden endişelenmemelisiniz.

Temizleyici olarak karbonatı biraz suylar karıştırdığınızda pas lekelerini, kirleri ve diğer tabakaları kolayca temizleyebileceğinizi göreceksiniz. Bu materyal aynı zamanda yağları temizlemek konusunda da oldukça etkili.

İhtiyacınız olacaklar:

  • -Fırınınızı iyice temizlemek için bir paket karbonatın tamamına ihtiyacınız olacak.
  • -Bazı durumlarda musluk suyu ile doldurulmuş bir sprey şişesine ihtiyaç duyabilirsiniz.
  • -Bir sünger ya da temizlik için kullanabileceğiniz pürüzlü bir bez kullanmanız iyi olacaktır.
  • -Fırını durulamak için ise bir kova ya da kase dolusu duru su ve temiz bir sünger gerekiyor.
  • -tırnaklarınızı ve ellerinizi korumak için bir eldiven kullanabilir, atıklar için yakınlarınızda bir çöp kovası bulundurabilirsiniz.
  • -Sirke de yine fırın raflarını temizlemek için etkili olacaktır.

Karbonat kullanarak fırını temizlemek için aşağıdaki beş adımı takip edebilirsiniz.

1-Karbonatı kalın bir tabaka halinde fırınınıza sürün

Her şeyden önce fırınınızı temizlemek için fırının soğuk olmasına dikkat etmelisiniz. Sonrasında ise raflarını çıkarabilirsiniz, ki bu rafları temizlemek için de sıcak su ya da sirke kullanabilirsiniz.

Fırının ellerinize zarar vermeyecek kadar soğuk olduğundan emin olduktan sonra kalın bir tabaka halinde karbonat uygulamanız gerekiyor, bunu fırının alt kısmına dökebilirsiniz.

2-Karbonatı sprey şişesindeki su ile ıslatın.

Daha önce sprey şişeye koyduğunuz su ile karbonatı ıslatabilirsiniz, tamamen su ile doldurmayın yalnızca üzerine sıkın. Musluk suyu gayet iyi iş çıkaracaktır.

Karbonat su ile birleştiği zaman yemek artıklarını çıkarmayı sağlayacaktır.

3-Karbonatı spreylemeye devam edin.

Her birkaç saatte bir karbonatın üzerine sprey şişe ile su sıkıp bu alanı nemli tutmalısınız. Bu işlemi birkaç saat boyunca sürdürün, kurudukça sprey şişe ile ıslatmaya devam edin.

4-Karbonatı Fırından Temizlemek

Bir çöp kovasının içerisine çöp poşeti koyduktan sonra bu kovayı fırının yanına yerleştirin. Temizlemek için kullanacağınız süngeri ya da kumaşı alın. Kumaş ya da sünger yardımıyla karbonatı fırının tabanından temizleyin ve çöp kutusuna itin. Karbonatla birlikte yemek artıkları da çıkacaktır. Daha sert bir materyal ile sürterek daha sert ve inatçı olan lekeleri de çıkarabilirsiniz.

5-Fırının taban kısmını Durulayın

Temiz su ve süngeri kullanarak karbonat kalıntılarını ve leke kalıntılarını fırınınızdan temizleyin. Durulama işlemini olabildiğince güzel şekilde tamamlamak için suyunuzu birkaç kez değiştirmeniz gerekebilir.

Bir daha ki sefere fırında bir yemek yaptığınızda eski yemeklerin kokusunu ya da tadını almayacaksınız. Aynı zamanda fırınınız da yemek artıkları ve kalıntıları olmadan çok daha etkili şekilde çalışacak ve enerji tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir