Gizli Bıçak Çekmecesi

Mutfaklarda kullanılan bıçakların dışarıda unutulması küçük çocuklar için tehlikeli durumlar yaratabilmektedir. Hem bu tehlikeyi ortadan kaldırmak hem de kendinize ekstra alan yaratmak için mutfak dolabınızın altına gizli bir çekmece yapmanız mümkün. Bu sayede bıçakları elinizin altında bulundurabileceksiniz. Aynı zamanda da üst mutfak dolabınızın altındaki düz alanı da değerlendirmiş olacaksınız. El becerinize biraz olsun güveniyorsanız bu harika çekmeceyi yapmaya başlamak için neden hala bekliyorsunuz?

Ahşap Çekmece

Mutfak dolaplarınıza uygun renkte ahşap kontrplak malzeme satın alarak işe koyulabilirsiniz. Tabii ki çekmeceyi yerine takabilmeniz için çekmece kızağı da almanız gerekiyor. Matkap ve vidalar da çekmeceniz için mutlaka ihtiyacınız olacak malzemeler. Kullanılmayan üst mutfak dolaplarınızın altına yerleştireceğiniz bu çekmece sayesinde bıçaklarınız çocuklarınızın erişemeyeceği bir yükseklikte olacak ve sizde mutfağınızda çok daha fazla yere sahip olabileceksiniz. Çekmece ne kadar yüksekte olursa o kadar güvenli olacaktır. Çekmecenin içine bıçaklar için yerleştireceğiniz aparatı ayrıca satın almalısınız.

Bıçak Çekmecesi

gizli-bicak-cekmecesi-1

Bu görselimizde çekmecenin tamamlanmış ve kullanıma hazır halini görüyorsunuz. İçine koyulan aparat sayesinde bıçaklar son derece düzenli bir şekilde duruyor. Çekmeceyi kapattığınızda ise dolabınızla tam bir uyum içerisinde olacak ve bıçaklarınızı çocuklarınızın meraklı gözlerinden uzaklaştırmayı başaracaksınız.

Çekmeceyi Monte Edelim

gizli-bicak-cekmecesi-2

Çekmecenizin dolabın altına tam olarak oturabilmesi için ölçülerini son derece hassas olarak almalısınız. Özellikle dolabın altına monte edilecek kısmın ebatlarına büyük özen göstermelisiniz. Aksi takdirde çekmeceniz oldukça eğreti duracak ve hoş bir görüntü oluşturmaktan uzak olacaktır.

Çekmece Yapımı

gizli-bicak-cekmecesi-3

Bu görselimizde gizli bıçak çekmecesini nasıl yapacağınız ayrıntıları ile sergileniyor. Çekmecenin ana gövdesini oluşturduktan sonra yanlarına çekmeceyi çevreleyecek çıtaları yerleştirin.

Çekmecenin dört bir tarafını yerleştirdikten sonra ise iki kenarına dolabın üst kısmına tam oturacak şekilde iki tahta parçasını monte edin. Çekmecenin yanlarına ve mutfak dolabınızın çekmeceyi yerleştireceğiniz kısmına çekmece kızaklarını matkap yardımı ile yerleştirin. Bu işlemden sonra gizli bıçak çekmeceniz tamamen kullanıma hazır hale gelecektir. Bundan sonra tek yapmanız gereken bıçaklarınızı çekmeceye yerleştirmek olacaktır. Artık mutfağınızı çocuklarınızın bıçaklarla oymaya kalkarak kendilerine zarar verebilecekleri düşüncesine kapılmaksızın gönül rahatlığıyla terk edebilirsiniz.