Bizimle iletişime geçin

Fikirler

İç Mekan Boya Renkleri Seçmek İçin 15 İpucu

blank

Evinizin İçi İçin Boya Rengi Seçmek Düşündüğünüzden Daha Kolay

blank

Artık İç Mekan Renkeri Seçmek Daha Kolay

Evinizin içi için renk seçme konusunu en basit hale indirmek için ilk olarak sevdiğiniz renkleri tespit etmeniz gerekiyor. Sevdiğiniz renklerle işe başladığınız zaman belirli bir dekorasyon stilinin geleneksel renklerine bağlı kalmamış oluyorsunuz. Ana renk olarak en sevdiğiniz rengi baz alarak bunun etrafında oluşacak bir renk şemasına sahip olabilirsiniz. Yeni renk paletiniz için en sevdiğiniz renk bir ilham kaynağı olabilir.

Boya İçin Renk Seçme Konusunda İlham Alabileceğiniz Kolay Yollar

blank

Kendi Eviniz İçin İlham Almak İçin Kullanabileceğiniz İlham Verici Yerler

Magazin dergileri ve kataloglar her zaman dekorasyon konusunda ilham alabileceğiniz sağlam yerler olmuştur. Şimdi ise internet üzerinde böyle yerler bulabileceğimiz binlerce sayfa olduğu için çok şanslıyız. Kiralama siteleri odalarının görüntüleri ile ilham verici olabilir, ayrıca boya markaları da yine renklerini kullanabileceğiniz kataloglar oluşturuyorlar. Pinterest, İnstagram gibi sosyal medya siteleri de yine gerçek zamanlı ilham kaynağı durumunda. Pinterest sevebileceğiniz fikirleri bulabileceğiniz mükemmel bir ilham tahtası görevi görüyor, bu sayede fikirlerinizin hepsini bir yerde tutabilirsiniz.

Bir Renk Şeması Seçmek İçin Renk Teorisini Kullanın

blank

Basit Bir Renk Çemberi Kullanmak Limitsiz Renk Şemalarını Önünüze Serebilir.

Basit bir renk çemberinden yararlanmak için renk teorisi okumanıza gerek yok. Bu pahalı olmayan renk aletleri oldukça hızlı bir şekilde renk şeması oluşturmanızı sağlayabilir.Bu çemberi bir kere çevirdiğiniz zaman hangi renklerin birbiriyle ilişkili olduğunu ve basit şekilde renk teorisini görebilirsiniz. Her ne kadar evinizi o çemberde gördüğünüz renklerin aynına boyamayacak olsanız da, o renklerin farklı tonlarını güvendiğiniz bir boya mağazasından edinebilirsiniz.

Nört Boya Renkleri Konusunda Yaratıcılığınızı Kullanın

blank

Nötr Boya Renkleri Seçiminin Sırlarını Öğrenin

Nötr renkler tercih edecek olmanız bu renklerin odada kaybolması gerektiği anlamına gelmez. Renklerin nasıl kullanıldığını ön plana çıkarak nötr renk paletinizi renkli hale getirebilirsiniz. Nötr renkli çizgiler kullanılarak dekore edilmiş bir oda inanılmaz stil sahibi göründüğü gibi aynı zamanda oldukça da sakin bir görünüm veriyor. Odadaki hareketli esintileri kaybetmemek için ise nötr renklerle boyadığınız duvarları pastel renklerde bir tavan ile tamamlayabilirsiniz.

Boyanızın Rengini Bir baskıdan Çekin

blank

Bir Boya Rengi Seçmenin En Basit Yolu Bir Desen Seçmekten Geçiyor

Baskılı desene sahip bir kumaş ile başlayarak evinizin içi için harika bir renk şeması edinebilirsiniz. Yastıkları, çarşafları hatta masa örtülerini bile kullanarak boyanız için harika fikirler edinebilirsiniz. Eğer belirli bir duvarın daha dikkat çekici olmasını istiyorsanız, bu baskıdaki en baskın renkleri kullanabilirsiniz. Eğer daha sakin bir görünüm ya da daha geniş bir alan illüzyonu istiyorsanız da baskıdaki deseninizin ufak detaylarına yoğunlaşabilirsiniz. Sevdiğiniz bu deseni boya dükkanına götürebilir ve burada deseninize göre evinizde sergilemek istediğiniz renkleri seçebilirisniz.

İç Mekanda Kullanacağınız Renk Fikirleri İçin Dışarı Bakın

blank

Yeşilliklerden Esinlenilen Renkler İçin Dış Mekanı Evinizin İçine Getirin

Dışarıyı eve getirmek renk şemaları için oldukça ilham verici bir fikir. Sakin bir yeşil de tercih etseniz, sahilin o güzel mavisini de tercih etseniz bütün dış mekandan ilham alınılan renkler dinlendirici ve sakinleştirici bir havaya sahip oluyor. Tercihinizin en realistik görüntüleri için bu renkleri gündüz ve gece ve de pencereleriniz açık ve kapalıyken kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Sanat Eserlerinden Esinlenin

blank

Zaten Seçilmiş Bir Renk Şemasına Sahip Olan Sanat Eserlerinden Renk Seçmek Kolaydır

Bir iç mekan tasarımcısının sırlarından biri ise sanat eserlerinden renk seçmektir. Birçok sanatçı hem renklerin hem de ışığın uzmanı olmuşlardır ve kendi çalışmalarında da buna göre renk şemaları oluştururlar. En sevdiğiniz sanat eserindeki renk şemasını kullanarak onların bu bilgeliğinden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda bir renk şeması oluşturmak için onların hangi renklerle hangi renkleri tercih ettiğine de dikkat edebilirsiniz.

Renklerden İlham Almak İçin Geçmişe Bakın

blank

Tarihi Anlatan Renk Şemaları Yalnızca Geleneksel Dekorasyon Stilleri İçin Değildir

Eski zamanlara ait renk şemalarını seviyor olmanız evinizi aynı model mobilyalarla dekore etmeniz gerektiği anlamınz gelmez. Birçok endüstriyel lider marka tarafından bu renklerin farklı varyasyonları da mevcut. Bu kolleksiyonları ilham kaynağı olarak kullanın ve kendi zevkinizi bu renklerle şekillendirin.

Belli Bir Rengin Açık Ve Koyu Tonlarını Kullanın

blank

En Sevdiğiniz Rengin Farklı Tonlarını Kullanmayı Unutmayın

Bazen iç mekanınızda kullanmak istediğiniz rengi bulmak için tek yapmanız gereken küçük detayları düşünmektir. Seçtiğiniz renk hakkında fikriniz öylece değişmeden önce aynı rengin daha açık ya da daha koyu tonlarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Birçok farklı renk çizgili şekillerde farklı tonları barındırıyor aynı zamanda boya dükkanına bu renklerin yüzdelerini koyu ve açık tonlar olarak ayarlayıp ayarlayamayacaklarını da sorabilirsiniz.

Mükemmel Boya Renklerini Bulmak İçin Alt Tonları Nasıl Kullanabilirsiniz?

blank

Alt Tonlar Renk Şemanızda Harikalar Yaratabilir

İç mekan için boya rengi seçerken alt tonların neler yaptığına şaşırabilirsiniz. Basitçe açıklamak gerekirse, alt tonlar en sevdiğiniz rengin altında kullanılan renklerdir. Basit bir bej rengi güçlü bir yeşil ile birleştirilirse çok da basit olmayabilir. Bir alt tonun evinizde nasıl duracağına karar vermenin en kesin yöntemi ise o rengi örneklendirmek olacaktır. Alt tonlar aynı zamanda yüzeyin aldığı ışığa göre de değişiklik gösterebilir bu yüzden örneklendirmek gerçekten önemli bir rol oynuyor.

Boya Rengi İçin Nasıl Alışveriş Yapılmalı

blank

Konu Hakkında İyice Bilgi Edinmeden Önce Boya Alışverişine Çıkmayın

Eviniz için doğru rengi seçmek yine evinizde başlayacak bir süreçtir. Bir mağazaya gidip oradaki renklerden ilham almak yerine öncelikle katalogları ve kumaş örneklerini kullanarak evinizde bir fikir edinin. Bu sizi mağazaya gittiğiniz zaman ani kararlar vermekten de kurtaracaktır. Bir renk seçmenin en zor yanlarından biri ise, çok fazla renk seçeneğine sahip olmanızdır.

Seçmek istediğiniz renkleri belirli bir sayıya indirdikten sonra mağazaya gidebilir ve buradan edindiğiniz örnekleri evinizde deneyebilirsiniz. Bu adım mükemmel rengi bulmak için oldukça önemli.

Renk Seçimi Yaparken Kesinlikle Unutmamanız Gereken Bir Kural

blank

Bir Renge Kesin Gözüyle Bakmadan Önce Örneklendirme Yapmayı Unutmayın

Bu asla ve asla göz ardı edilmemesi gereken basit bir kural. Her zaman seçmeyi düşündüğünüz rengin bir örneklendirmesini yapın. Kilolarca boya ve zamanınızı harcamadan önce o rengin evinizde nasıl durduğunu görmelisiniz. Bu adımı atlamak istemezsiniz. Eğer boya mağazalarına bakarsanız orada insanların denemeden aldıkları için pişman olup geri getirdikleri boyaları görebilirsiniz, onlardan biri olmayın.

Unutmayın, boyalarınızı evinizde örneklendirmek eviniz için doğru renkleri bulmak için önemli bir adımdır.

Bir Rengi Evinizde Nasıl Kullanabilirsiniz

blank

İşte Evinizde Bir Rengi en İyi Şekilde Kullanmanın Yolu

Eğer küçük bir evi dekore ediyorsanız, bütün evi aynı renk ile boyamak alana daha büyükmüş illüzyonu katabilir. Aynı zamanda bütün evde bir renk kullanmak daha rahatlatıcı bir havaya sahip olmasını da sağlayacaktır. Evinizde bir rengi göz alıcı şekilde kullanmanın en iyi yolu nötr bir renk seçmek ve bu rengi evinizin imzası haline getirmektir. Her oda kendine ait farklı bir duvara sahip olabilir, ve aynı renk bir boyayı farklı odalarda farklı miktarlarda kullanabilirsiniz. Zemin yapısını ise odalar arasında çok fazla değiştirmemek evin ambiansını bir arada tutmayı kolaylaştıracaktır

Bir Renk Uzmanına Danışın

blank

Bir Renk Danışmanıyla Çalışmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Eğer yeni bir renk teması istiyorsanız fakat seçmek istediğiniz renkten emin değilseniz, sizi doğru yere yönlendirmesi için bir renk danışmanından yardım alabilirsiniz. Renk danışmanı size yeni fikirler verebilir, örneklendirme yapabilir hatta evinizin için hangi renk paletlerinin daha güzel olacağı hakkında size bir fikir de verenilir.

Renk danışmanıyla görüşmeden önce onlarla paylaşmak için ilham aldığınız şeyleri derlemelisiniz ki aklınızda nasıl bir şey olduğunu anlayabilrsinler. Renk danışmanına farklı zamanlarda sizi ziyaret etmelerini söyleyin ki evdeki ışıklandırmanın gün içerisinde nasıl değiştiğini de ve doğal ışıklandırmanın evinizi nasıl etkilediğini görebilsinler. Eğer renk danışmanınız renk problemlerini gidermek için evinizdeki ışıklandırmayı değiştirmeyi tavsiye ederse sakın şaşırmayın.

Doğru Renkleri Bulmak İçin Bir Boya Rengi Uygulamasını Nasıl Kullanabilirsiniz

blank

Boya Rengi Uygulamaları Doğru Rengi Bulmanızı Kolaylaştırabilir

Bir akıllı telefon ya da tablet yardımıyla doğru renkleri bulmak kolaylaşabilir. İlk kez piyasaya çıktıklarından beri boya rengi uygulamaları oldukça geliştir ve evrildi, bu yüzden eğer geçmişte denediyseniz ve memnun kalmadıysanız bir kez daha denemenizi öneriyoruz.

Popüler boya rengi uygulamalarından bazıları odanızdaki renklerden herhangi biriyle uyuşan renkler seçmenize izin verecek şekilde tasarlanmış, yeter ki tablet ya da telefon o rengi okuyabilsin. Tam olarak bir eşleşme olmasa da benzer renklerin önerildiği bir gerçek. Aynı zaman en iyi uygulamalar sizin seçtiğiniz renge benzer renk paletleri öneriyor ve bu paletleri sosyal medya üzerinden arkadaşlarınızla da paylaşabiliyorsunuz. Boya satın alma ipuçları ya da kendin yap projeleri gibi ekstra yardımlar almaktan da çekinmeyin. Makalenin kaynağı thespruce.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir