Bizimle iletişime geçin

Ev Temizliği

Kalorifer Peteği Nasıl Temizlenir?

blank

Kalorifer peteklerinin dışarıdan görünen yüzleri sık sık silinerek temizlenir ama esas kir petek aralarında ki paneller ile içerisinde devri daim olan suda oluşur. Bu kirler fazla biriktiğinde ortama toz ve bakteri yaydığı gibi bazen de kombinin arızalanmasına yol açar. Peki, içten ve dıştan kalorifer peteği nasıl temizlenir? Peteklerin uzun süre temiz kalması için ne yapılabilir?

Kalorifer Peteğinin İç Su Temizliği

Kalorifer sistemi, kombinin ısıttığı suyu ortam içerisinde devir etmesine dayanır. Su açık olan tüm petekleri dolaşır ve kombiye geri döner. Kombiye su, şebeke suyundan verildiği için zaten içerisinde birçok parçacık ve bir miktar çamur olur. Bu çamur zaman içinde birikir. Ayrıca kalitesiz panellerde pas oluşur ve bu da suya eklenir. Zamanla çok gaz harcandığı halde peteklerin verimi düşer. Kombinin filtreleri tıkanır ve başka arızalar oluşabilir. Bunun için yılda en az bir kere peteklerin iç temizliği yapılmalıdır. Aşağıdaki adımlar izlenerek kalorifer iç tesisatı temizlenebilir.

– Öncelikle çalışıyorsa kombi kapatılır. Genellikle banyoda tüm petek suyunun boşaltılabileceği bir vana bulunur. Vananın yeri tespit edilir, gerekirse ucuna bir hortum takılır ve vana açılarak su uygun yere doğru yönlendirilir.

– Kombinin su alım vanası açılır. Kombi içerisine aldığı suyu panellerden geçirecek ve iç temizliği bu şekilde yapacaktır.

– İşleme dışarı çıkan su temiz bir görüntü alana kadar devam edilir.

– İç temizlik sağlandığında önce banyoda ki çıkış vanası kapatılır. Sonra hemen kombiye gidilir. Kombi 1-2 bar arasında su alana kadar beklenir. Fazla su kombiyi bozar. Bu bakımdan basınç göstergesi dikkatle takip edilmeli 2 bar basınç geçilmemelidir.

– Yeterli suyu alan kombinin su alım vanası da sıkıca kapatılır. Tüm peteklerin havası özel bir aparat ile alındıktan sonra su basıncı tekrar kontrol edilir. Gerekirse su takviyesi yapılarak kombi çalıştırılır.

– Bu işlem sisteme özel temizleyici sıvılar eklenerek de yapılabilir ama bu profesyonel yardım gerektirir. Kombi bakım firmaları petek suyu temizliği de yapmaktadır.

– Kombinin filtreleri ise yılda en az bir kere kombi bakım firmasına temizletilmelidir. Çünkü tıkanan filtreler su sorunları oluşturur ve kombinin bozulmasına neden olur.

Kalorifer Peteğinin Dış Temizliği

Kalorifer peteklerinde iç panellere ulaşmak çok zordur. Oysa tüm kir pas burada toplanır. Bu iç paneller elektrik süpürgesi ile de temizlenemez. Öyleyse ev imkanlarıyla kalorifer peteği nasıl temizlenir :

– Peteğin yan panelleri yukarı doğru itildiğinde bu paneller yerinden çıkar. Bazı paneller sıkıdır ama zorlayınca yerinden çıkacaktır. Her iki taraftan da önce yan paneller çıkarılır.

– Sonra üstünde bulunan ızgaralı bölüm alınır.

– Açığa çıkan iç paneller uzun bir toz alma aparatı ile temizlenebilir. Elektrik süpürgesiyle de temizlenebilir. Sonrasında ıslak bezle veya fıs fıs kullanılarak kalan kirlerden arındırılabilir.

– Izgara ve yan paneller de temizlendikten ve iyice kurutulduktan sonra önce ızgara sonra yan paneller takılarak petek eski haline getirilir.

– Peteği açmadan temizlemek için peteğin altına geniş bir leğen konur ve üstten su dökülerek petek temizlenir. Sonrasında pas tutmaması için yüksek ısıda kombi çalıştırılarak petek kurutulur.

– Su dökmek istemeyenler aynı işlemi bir fıs fıs yardımıyla da yapılabilir.

– Peteğin duvara dayanan bölümlerinde de çokça kir birikir. Bu alanlar uygun uçlu elektrik süpürgesi ile temizlenebilir.

– Son olarak petek dışarıdan nemli bezle silinir ve iyice kurutulur.

– Basınçlı buhar cihazları petek temizliği için çok iyi araçlardır. Hem mükemmel temizlik sağlarlar hem de bakteri ve mikro organizmaları yok ederler. Özellikle astım hastalarının bulunduğu ortamda ki peteklerin buhar cihazları ile temizlenmesi önerilir.

Kalorifer peteği temizleme işi günümüzde temizlik şirketlerinin de verdiği bir hizmet haline gelmiştir. Bu şirketler peteği basınçlı su ve çeşitli temizlik ürünleri ile temizler ama peteği tam saran izolasyon malzemeleri kullandıklarından petek dışında hiç bir yer ıslanmaz.

Peteklerin Temiz Kalması İçin Ne Yapılabilir?

Mekanlarda ki petekler ortam ne kadar temiz olursa olsun ısınan cisimler olduklarından tozları toplar. Ayrıca sıcak seven bakteri ve mikro canlılar da peteğin içinde yerlerini alır. Böyle ortamlarda bulunan küçük çocuklar, toza alerjisi veya astım hastası olanlar biriken kirden olumsuz olarak etkilenir. Bunun için 6 ayda bir panellerin sökülüp temizlenmesi önerilir. Peteklerin üzerine saksı, su veya başka malzemeler ile dolu kaplar ve benzeri eşyalar koymamak gerekir. Çünkü bunlar pas ve kir lekelerine neden olur. Petekleri pastan korumak için temizlik sonrası kuru bir bezle iyice kurutmak gerekir. Peteklerin içi toz almasın diye mermer gibi parçalar kullananlar vardır. Bu peteğin toz almasına engel olur ama fazla gaz harcandığı halde ortam iyi ısınmaz. Çünkü ızgaradan çıkamayan ısı dış duvara yönelir. Peteklerin üstleri kullanılmayan yaz dönemlerinde bu şekilde veya bezlerle örtülebilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir