Bizimle iletişime geçin

Ev Temizliği

Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

blank

Eğer leke oturursa, kan lekeleri gerçek bir problem haline gelebilir. Bir kan lekesi kurumadan önce yapılacak en iyi şey kan lekesini soğuk suyun altına tutmak ve lekenin oturmasını önlemek olacaktır – kumaşı kurtarmanızı sağlayacak en iyi metodlardan biri budur. Kan lekelerini erkenden müdahale etmek kesinlikle yardımcı olacaktır.

Kıyafetlerden veya Kumaşlardan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerden veya Kumaşlardan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer lekeye müdahale etmenize fırsat olmadan kan kuruduysa, öncelikle kumaşı suyun altında tutmayı denemelisiniz. Sonrasında ise bir deterjan karışımı, biraz su ve bir miktar amonyak kullanarak lekeye uygulamayı ve sonrasında yine suyun altında tutup lekenin çıkıp çıkmadığını kontrol etmeyi deneyebilirsiniz.

İnatçı kan lekelerinden kurtulmak için birkaç farklı fikir ise:

-Ensütriyel bir leke çıkarıcı ile kumaşı yıkadıktan sonra normal şekilde bir kez daha yıkamak.

-Normal şekilde yıkamadan önce kumaşı bir gece için klorin içermeyen bir çamaşır suyu içerisinde bekletmek de renkli kumaşlar için iyi bir seçenektir.

-Zayıf bir hidrojen peroksit solüsyonu ile inatçı kan lekelerini nazikçe temizleyebilirsiniz (evet bu eczaneden aldınız ve kesikleri tedavi ettiğiniz zımbırtı). Bunu renkli kumaşlara uygulamak biraz tehlikeli olabilir fakat beyazlar için işe yarayacaktır. %3 lük sulu bir solüsyonu uygulayabilir sonrasında ise beyaz bir havlu ile nazikçe temizleyebilirsiniz.

-Peş peşe durulayıp kumaş ile temizlemeden önce iki çay kaşığı amonyak ve bir ölçü su karışımını lekeye uygulamayı deneyebilirsiniz. Sonrasında ise bir ölçü sirke ve iki ölçü suyu karıştırıp uygulayarak amonyakın etkisini nötralize edebilirsiniz.

-Tuzlu su da yine kumaşlardan kan lekesini çıkarmanıza yardımcı olabilir.

-Diğer bir seçenek ise lekeli kumaşı bir kovanın içerisinde temizleyici bir deterjan ile bekletmek olacaktır.

Yıkanmayan Kumaşlardan Kan Lekesi Nasıl Çıkar

Eğer etiketi kumaşın yıkanmaması gerektiğini söylüyorsa, yapılacak en basit şey kumaşı direkt olarak bir kuru temizlemeciye götürmek oalcaktır. Bir marketten alacağınız leke çıkarıcı solüsyonu bir havlu yardımıyla kumaşa uygulamayı da deneyebilirsiniz. Lekeyi dışarı itmek için solüsyonu kumaşın iç kısmından uygulamalısınız.

Kan Lekelerini Halıdan ya da Mobilyalardan Çıkarın

Kan Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar

Kağıt havlu kullanarak kanın olabildiğince fazlasını almalısınız. Sonrasında ise daha önceden halınıza ya da mobilyanıza zarar vermediğinden emin olduğunuz birkaç farklı metot deneyebilirsiniz.

-Zayıf bir deterjanı (renk açıcı ya da renk soldurucu deterjanları halılarınızda kullanmaktan kaçınmalısınız) bir  çay kaşığının dörtte biri deterjan ve bir ölçü su ile karıştırın. Sonrasında ise bu karışımı bir havlu yardımıyla lekenin dışından merkezine doğru uygulayın ve ne kadar lekenin havluya geçtiğine bakın.

-Taze kan lekeleri genellikle lekenin üzerine biraz buz uygulayıp sonrasında kağıt havlu ya da pamuk havlu yardımıyla temizlendiğinde çıkabilir.

Leke Çıkarma Notları

-Bir lekeye ne kadar erken müdahale ederseniz lekeyi çıkarma şansınız da o kadar yükselecektir.

-Leke yağ lekesi olmadığı sürece en iyi yöntem lekeyi soğuk suyun altında durulamak ve lekenin kurumasını engellemek olacaktır.

-herhangi bir temizleme solüsyonu kullanmadan önce, bu solüsyonu kumaşınızın görünmeyen bir kısmında deneyip kumaşa zarar verip vermediğini görebilirsiniz.

-Yeni bir temizleme karışımı kullanmadan önce daha önce kullandığınız solüsyonu iyice durulamayı unutmayın çünkü bazı kimyasalların birbirleriyle karışmaması gerekmektedir.

-Sıradışı bir temizleme solüsyonu kullanmadan önce kumaşın etiketini dikkatlice okumalısınız çünkü bazı kumaşlar temizleme işlemleri için fazla naziktir ve en iyi yöntem onları direkt olarak kuru temizlemeciye götürmek olacaktır.

-Fiberlere zarar vermemek ve renk solmalarını önlemek için, lekeleri çıkarmak için kumaşa çok sert davranmayın.

-Beyaz havluyla temizleme yöntemini kullanmanız önerilir. Bu metotta beyaz bir havluyu basitçe katlayıp, lekenin üzerine biraz su ekledikten sonra havluyu lekenin üzerine hafifçe bastırıp sonrasında havluya ne kadar leke geçtiğini kontrol edebilirsiniz.

-Eğer endüstriyel bir temizleyici ya da deterjan kullanıyorsanız öncelikle yapmanız gereken temizleyicinin etiketini dikkatlice okuyarak almanız gereken önlemleri ve kullanım talimatlarını öğrenmeniz gerekir.

-Yıkanabilir bir kumaştaki lekeleri çıkarmak her zaman daha kolaydır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir