Bizimle iletişime geçin

Kendin Yap

Kazak’tan Kabak Yapın

blank

Ekim ayının girmesiyle birlikte Halloween dekorlarını hazırlama vakti geldi de çattı. Yan gelip yatmak oldukça keyifli gelebilir fakat ufak bir efor sarfederek bu tatlı kabakları yapabilirsiniz. Bu kabaklar birbirinden farklı şekillerde, boyutlarda, renklerde ve desenlerde olabilir. Ek olarak geçen yıl yaptığınız modası geçmiş kabaklarınıza yeni görünüm kazandırabilirsiniz.

kazaktan-kabak-yapma

kazaktan-kabak-yapma-1

Malzemeler

  • Kullanmadığınız eski kazaklarınız
  • Kumaş makası
  • Nakış ipliği
  • İğne
  • Yastık dolgusu
  • Bıçkı

kazaktan-kabak-yapma-2

1. Öncelikle tahta çubukları ufak parçalara bölün. Bunu yapmak için bıçkınızı kullanın. Daha büyük kabaklar için daha kalın çubuklar kullanıyorken, daha küçükleri için daha ince olanları tercih edin.

kazaktan-kabak-yapma-3

2. Kazağınızın dış kısmına daire çizerek kesin. Kestiğiniz dairenin aman aman mükemmel görünüme sahip olmasına gerek yok. Üzülmeyin.

3. Kestiğiniz daireyi yani kabağınızı yastık içiyle doldurun. Dolgu elyafını tek tek ayırarak süveterinizin kabak görünümüne girmesini kolaylaştırın.

4. İğnenize ipliği geçirin ve kabağınızın üst tarafını bir araye getirerek dikmeye başlayın. Resimde de göreceğiniz üzere bizler yeşil ip kullanarak turuncu arka plan ile uyumlu olmasını hedefledik. Kabağınızın ortasında bir boşluk bırakarak geri kalan kısımları dikmeye devam edin ve bu dikme işlemini kabağın iç kısmından dış kısmına doğru yapın.

5. Dairenin diğer kısmını da ortaya yaklaştırmaya başlayın ve kenarları katlayın. Sona gelene dek katlayın. Kaldığınız noktadan orta kısıma yani ilk diktiğiniz kısıma doğru dikin ver her köşeyi merkezde toplayın.

kazaktan-kabak-yapma-4

6. Kabağınızın kenarlarını orta kısıma getirerek ve bir kaç kez dikerek ortada toplama işlemini bitirin. Ortaya kestiğiniz çubuğu sokun ve çubuğun etrafını ip ile dolayarak kabağınızın sıkı sıkı durmasını sağlayın.

7. Çubupunuzu kabağınızın ortasına sıkıca oturtturduktan ve dikiş işlemi bittikten sonra Halloween kabağınız hazır.

Sergileyeceğiniz zaman kabağınızın içindeki yastık dolgusunu şöyle bir karıştırmanız, kabağınızın olması gereken formuna geri dönmesi için yeterli bir hareket olacaktır.

kazaktan-kabak-yapma-5

kazaktan-kabak-yapma-6

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir