Kendi Kendinize Oyuncak Ev Yapımı

İçindekiler
  1. Başlangıç
  2. Yerleşim Planı
  3. Boyama
  4. Mobilyalar
  5. Dış Cephe

Tüm anne babaların ortak hayali çocuklarını sürekli olarak mutlu görmektir. Bunu sağlamak için elinden geleni yapmayacak ebeveyn yoktur. Çocukları mutlu etmenin en kolay yollarından biri ise onlara severek oynayabilecekleri ve eğlenceli saatler geçirebilecekleri oyuncak temin etmektir. Oyuncak evler hiç şüphe yok ki tüm çocukların sahip olmayı isteyeceği oyuncaklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Sizde çocuğunuzun gözündeki sevinci görebilmek ve onu mutluluktan havalara uçurabilmek için bir oyuncak ev almak istiyorsanız ancak bütçeniz yeterli gelmiyorsa ya da daha özgün olmasını istediğiniz için kendiniz yapmak istiyorsanız yazımızı okuyabilir ve görsellerimizden ilham alabilirsiniz.

Başlangıç

kendi-kendinize-oyuncak-ev-yapimi-1

Oyuncak evinizi yapmaya başlarken öncelikle boyutlarını belirlemelisiniz. Bu görselde kullanılan evin yüksekliği 145 cm, uzunluğu 153 cm ve genişliği ise 50 ila 70 cm arasında değişiyor. Ayrıca bir tavan ve küçük bir ön balkon bulunuyor. Evi yapmak için kontraplak malzeme kullanabilirsiniz.

Yerleşim Planı

kendi-kendinize-oyuncak-ev-yapimi-2

Her iki katta üçer oda ve çatı katı olacak şekilde planlanan evde zemin katta oturma odası, mutfak ve yemek odası; birinci katta ana yatak odası, çocuk odası ve banyo; çatı katında ise tavan arası olarak kullanılabilecek gizli bir oda ile çocuk odası ve balkon bulunuyor. Siz de kendi yerleşim planınızı çocuğunuz istekleri doğrultusunda şekillendirebilirsiniz.

Boyama

kendi-kendinize-oyuncak-ev-yapimi-3

Yerleşim planına karar verdikten sonra odaları uygun olan renklere boyamaya başlayabilirsiniz. Oturma odası için mavi, mutfak için yeşil ve yemek odası için eflatun gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzun cinsiyeti de renk seçiminizde etkili olabilir. Kız çocuklar pembe ve kırmızı gibi renkleri, erkek çocuklar ise mavi ve sarı gibi renkleri tercih edebilmektedir.

Mobilyalar

kendi-kendinize-oyuncak-ev-yapimi-4

Evin dış cephesini ve boyasını tamamladıktan sonra sıra mobilyaları yerleştirmeye geldi. Mobilyaları evinizin boyutuna göre hazır olarak alabileceğiniz gibi dilerseniz yine kontraplak malzeme kullanarak kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Dış Cephe

kendi-kendinize-oyuncak-ev-yapimi-5

Evin içi tamamlandıktan sonra sıra dış cephesine geldi. Odaların ışık alması için odalarınızın hizasına gelecek şekilde pencereleri ayarladıktan sonra dış duvarı kapatabilir ve böylece çocuğunuz oynamadığı zamanlarda oyuncak evin derli toplu durmasını sağlayabilirsiniz.