Bizimle iletişime geçin

Kendin Yap

Kendi TV Standınızı Yapın – Kırsal ve Modern Görünüşü Bir Araya Getirin

blank

Eski dostlarıma, çinko kaplanmış borulara ve koyu renge boyanmış tahtalara geri döndüm. Mobilya yapmanın en ucuz ve kolay yolu. Bugün bir TV standı oluşturacağım. Bu malzemeler kırsal esintilere sahip olan modern bir TV standı edinmemizi sağlayacak. Kullandığınız tahtanın biraz ince olması, görünüşün modernliğini arttıracaktır.

kendi-tv-standini-yap

2.5 cm kalınlığında, 106cm x 60cm uzunluklarında iki adet tahtayla işe başladım. Bunları seçmemin sebebi oldukça güzel görünmeleri ve ucuz olmaları. Tahtanızı seçerken televizyonunuzun ağırlığıyla çökmeyecek bir tahta kullandığınızdan emin olmalısınız.

kendi-tv-standini-yap-1

Boyamın yüzeye daha iyi yapışmasını sağlamak için yüzeyi biraz zımparaladım. Bir şeyleri boyayacağınız zaman eldiven takın ve altın bir şeyler serin ki boyadığınız tek yer, boyamak istediğiniz yer olsun. Küçük bir parça bezi boyaya batırın ve boya kutusunun içinde iyice sıkın. Tek bir yöne doğru tahtanın zerini boyamaya başlayın.

kendi-tv-standini-yap-2

Eğer damlama varsa tahtanın üzerini hızlıca boyamaya devam edin. Ta ki tahtanız tamamen boyanana kadar. Bez yardımıyla tahtaya boyayı yedirin. Herhangi bir renk açığı kalmadığından emin olana kadar bu işlemi tekrarlayın.

kendi-tv-standini-yap-3

Bu proje için tahtanın iki tarafını da boyamam gerekti, bir tarafı boyamak için diğer tarafın kurumasını beklemek bu açıdan çok önemli. Tahtaya hafifçe dokunarak kuruyup kurumadığını anlayabilirsiniz. Kuru ya da yaş olması ya da elinizde iz bırakması size kuruyup kurumadığını gösterecektir.

kendi-tv-standini-yap-4

Bu tahtayı kullanırken alt kısımlarındaki doğal ağaç çizgilerini özellikle göstermeye çalıştım. Bunu boyayı çok fazla kullanmadan ve yalnızca bir kat boya kullanarak yaptım.

Tahtalarım kururken, çinko borularımı satın aldım ve siyaha boyadım. Bu boruları bir ev malzemeleri mağazasından satın aldım. Boruların tahtayı ve üzerindeki malzemeleri tutacak kadar sağlam ve geniş olmasına, fakat çok da büyük olmamasına özellikle dikkat ettim.

kendi-tv-standini-yap-5

Tahtayla zıtlık oluşturmaları ve daha güzel durmaları için boruları siyaha boyadım.

kendi-tv-standini-yap-6

Tahtalar kuruduktan sonra sıra alt katta kullanılacak olan tahtada matkapla delikler açmaya eldi. Borular alt kattaki tahtanın arasından geçecek ve üstte bulunan tahtaya ulaşacak, böylece ikisini de tutacak. Söylediğim gibi, delikleri açmak için matkap kullandım. Deliklerin, borunun genişliğinden azıcık daha geniş olmasına dikka ettim, bu sayede bacaklarımız deliklerden kolayca geçebilecek.

kendi-tv-standini-yap-7

Her deliğin olması gereken yerleri işaretledim elbette. Bu sayede delikler eşit uzaklıkta oldular.

kendi-tv-standini-yap-8

Her köşeyi düzgünce işaretledikten sonra delikleri açmak için matkap kullandım. DVD ve kabloları koymak için kullanılacak olan alt katta dört delik açtım. Eğer boyalarınız delme sırasında çıkarsa tekrar zımparalayıp, boyama işlemini kolayca tekrar edebilirsiniz.

kendi-tv-standini-yap-9

Bir sonraki adımım parçaları birleştirmek oldu. Uzun olan bacakları deliklere yerleştirdim. sonra da üst parçayı bacakların üstüne yerleştirdim. Böylece ikinci katın ne kadar uzaklıkta olması gerektiğini ayarladım ve boruları yerleştirdim.

kendi-tv-standini-yap-10

Vidaların tahtanızın uzunluğuna uygun olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Tahtalarım fazla ince olduğu için, benim özel vidalar kullanmam gerekti. Yine de dikkatli şekilde vidalayıp, tahtanın diğer tarafına geçmemeye özen gösterdim.

kendi-tv-standini-yap-11

Üst kısma yerleştirdiğim küçük borulardan sonra, alt katı bağlamak için bağlayıcı parçalarımı yerleştirdim. Boruları ve tahtaları sabitledim. Borular birbirine oturana kadar çevirdim.

kendi-tv-standini-yap-12

Sabitleme işlemini yaptıktan sonra bacaklara ayaklar ekledim. İşim böylece bitti. Bütün işlemleri tamamladım ve harika bir TV standı yaptım.

kendi-tv-standini-yap-13

Eğer satın alsaydım bu tarz bir TV standı birkaç yüz dolara mal olurdu. Bu proje içinse yalnızca 63 TL harcadım. Ben ve ihtiyaçlarım için özel olması ise harika olduğunu düşünmeme sebep olan bir başka konu. Bu standı istediğim kadar uzun, geniş ya da büyük yapabilirdim. Her insanın farklı odası ve bu odaya göre farklı ihtiyaçları vardır. Tam olarak istediğiniz şeyi yapmak, istediğinize en çok benzeyenle yetinmekten çok daha iyi. Ayrıca tam olarak istediğini almak ve buna rağmen az bir fiyata mal etmek de her zaman bir artıdır.

kendi-tv-standini-yap-14

Aynı zamanda hem modern hem de sıcacık görünüşe sahip olan bir şeyler yapmak harika çünkü bazen modern mobilyalarda gerekli sıcaklığı yakalayamıyorsunuz. Koyu renkteki tahta bu mobilyaya daha bir yuva havası verdi. Ayrıca bu TV standının küçük olması da gerekli alanı kullanarak, ihtiyaçlarımı gidermeme yardımcı oldu.

kendi-tv-standini-yap-15

2 Yorum

2 Comments

 1. blank

  Gökçe

  at

  Harika olmuş ?Acaba boruları nereden aldınız

  • blank

   Nurullah

   at

   Merhaba Gökçe Hanım Hurdacılarda Bulabilirsiniz 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir