Bizimle iletişime geçin

Kendin Yap

Kendin Yap Duvara Monteli Takı Askısı

blank

Ne kadar çok takım olduğunu eski bir kolyemi aramaya başlayana kadar fark etmemiştim. Kolyemi takı kutumun derinlikerinde ararken hatırlamadığım hatta varlığından bile haberdar olmadığım bir çok takım olduğunu fark ettim. Hepsini düzenli bir şekilde görebilmemi, aradığımı kolaylıkla görmemi sağlayacak bir çözüme ihtiyacım vardı. Evet bir takı askısı alabilirdim ama ben duvara monte edebileceğim büyük bir şey istiyordum. Bende kendim için bir tane yapmaya karar verdim!

kendin-yap-duvara-monteli-taki-askisi

1.2 inç kalınlığında ve 3 inç genişliğinde dört tane çıta alıyoruz. Bunlar takı askısını duvara daha düzgün şekilde oturmaya yarayacaklar.

kendin-yap-duvara-monteli-taki-askisi-1

Ilk iş çıtaları istediğimiz boyutlarda kesiyoruz. Bir sürü uzun kolyem olduğu için ben dikdörtgen şeklinde uzun bir askı yapmaya karar verdim. Kendin Yap çalışmalarının en iyi yanı istediğiniz şeyi ihtiyaç duyduğunuz boyutlarda yapabilmeniz bence. Istediğimiz boyutlarda kestiğimiz çıtaları dikdörtgen şeklinde birbirlerine çiviliyoruz.

kendin-yap-duvara-monteli-taki-askisi-2

Takılarımızı asacağımız arka kısım için masonit kullanıyoruz. Masonit kullanmamızın sebebi askımızı çok ağırlaştırmayacak olması, ince ve hafif; tam bu işe göre! Masoniti çıtalardan yaptığımız dikdörtgene sığacak şekilde kesiyoruz.

Bu projeyi kafamda oluştururken, kutunun altına yerleştireceğim küçük kutular da düşünmüştüm. Bu küçğk kutulara küpeler, broşlar ve diğer minik aksesuarları koyacağım! Bunun için de işlem görmemiş dört tane minik kutu alıyoruz. Bu işlem görmemiş kutuları sprey boya ile boyayıp onlara güzel ve parlak bir görünüm kazandırıyoruz.

kendin-yap-duvara-monteli-taki-askisi-3

En başta hazırladığımız büyük dikdörtgen çerçeveyi de mümkün olduğunca pürüzsüz ve düzgün bir görünüm kazandırmak için beyaza boyuyoruz. Bu şekilde daha modern görünüyor!

kendin-yap-duvara-monteli-taki-askisi-4

Şimdi sıra geldi takı kutusunu özelleştirmeye. Kutunun arkasını süslemek için biraz duvar kağıdına ihtiyacımız var. Bununla beraber küçük kutularımız için de hediye kaplama kağıtları kullanıyoruz.

kendin-yap-duvara-monteli-taki-askisi-5

Maket bıçağı ile küçük kutuların etrafına küçük dikdörtgenler kesiyoruz. Ve kağıt sığacak boyutlara gelene kadar oyuyoruz. Oyduğum yere kağıtlar tam oturduğu için ben yapıştırıcı bile kullanmadım.

kendin-yap-duvara-monteli-taki-askisi-6

Kutulara biraz daha görsellik kazandırmak için bir kaç tane de etiket alıyoruz, bu etiketler sayesinde kutular ve takılar daha düzenli olacak. Bu arada duvar kağıdı ile kapladığımız masoniti çerçeceye çiviliyoruz. Neredeyse bitti!

kendin-yap-duvara-monteli-taki-askisi-7

Daha once sakladığım küçük ahşap makaralar, bir kaç öengel ve iki tane dolap kapağı kolunu takıları; kolyeleri asmak için kullanağım. Bunları kutunun çeşitli yerlerine, kolyelerin uzunluklarını düşünerek tutturacağım.

Kullanacağım kaplama kabı oldukça ince olduğu için askılar yırtmasın veya iz olmasın diye kullanacağım her askı yerine bıçakla iz yapıyorum.

kendin-yap-duvara-monteli-taki-askisi-8

Bu aynı zamanda askıları doğru yerlere tutturmamızı sağlayacak. Sıcak tutkal tabancası yardımı ile işaretlediğimiz yerlere askıları tutturuyoruz. Eğer ince bir malzeme kullandıysanız ağırlıkları taşıyabileceğinizden emin olmalısınız çünkü kaplama kağıtları fazla ağırlık yüklenmesi durumunda yırtılabilir.

kendin-yap-duvara-monteli-taki-askisi-9

Artık kutunuz hazır! Kutuyu duvara tutturmanın en iyi yolu kutuya ve duvara yapıştırıcılar sürmek olacaktır. Şimdi sıra takıları yerleştirmeye ve düzenlemeye geldi. Kutunun vir köşesine uzun ince bir vazo yerleştirdim; saatlerim ve bilekliklerim için.

kendin-yap-duvara-monteli-taki-askisi-10

kendin-yap-duvara-monteli-taki-askisi-11

Takı kutumuz sonunda tamamen hazır, tam da istediğim gibi üstelik! Düzenli, ulaşılabilir ve bir duvar ve küçük odalar için iyi bir seçenek!

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir