Bu Adam 19 Basit Adımla Kendin-Yap Uçan Yatak Sahibi Oldu

Işıklandırmayı Nasıl Yaptığını Görmek İçin Bekleyin

İnternetin her yanında farklı kendin-yap projeleri bulmak oldukça kolay, fakat bazıları diğerlerinden çok daha ilham verici olabiliyor. Sözü geçen bu projede havada duruyor gibi görünen yatak tamamen alt kısmından ışıklandırılıyor ve gerçekten harika, kesinlikle ilham verici.

Projenin orijinal sahipleri, bu parçaları bir araya getirdiklerinde gerçekten harika bir şey oluşturmuşlar, ve ne şanslıyız ki, paylaşmaya karar vermişler. Aşağıdaki bu harika kendin-yap projesini inceleyin -eminiz ki siz de yatak odanıza bu projeyi eklemek için sabırsızlanacaksınız.

#1-Projeye başlamadan önce işte size beklemeniz gereken sonucun bir fotoğrafı.

Bu kendin-yap projesi gerçekten tek başına inanılmaz, ve yapması da çok zor sayılmaz. Bu harika tasarımı siz de yatak odanızda kullandığınızı düşünebiliyor musunuz?

#2-Ve bu kadarla kalmıyor: İşte yatağın gece görünümü.

Ever doğru görüyorsunuz-bu yatak alt kısımlarından ışıklandırılmış ve bu sayede de geceleri parlıyor illüzyonu yaratıyor. Artık burada ikna olduğunuzu biliyoruz, o yüzden hadi devam edelim.

#3-Kullanacağınız ahşabı satın almakla işe başlayın.

Projenin orijinal sahibi çerçeveyi yapmak için 2×6 lık Kaliforniya Kırmızı Ağaç ahşabı, yatağın yapısal kısımları için aynı ağacın 2×4 ölçülerini ve yatağın uçtuğu illüzyonunu yaratmasını sağlayan destek kısmı için de yine aynı ağacın 2×10 luk ölçeğini kullanmış. Ahşabı basit bir yuvarlak testere ile istediği boyutlara getirmiş.

#4-Yatağın çevresini oluşturun.

King boyutlarında olan bu yatak için kullanılan çevre ölçüleri 80″x60″ ve özellikle kaliforniya kırmızı ağacın 2x6lık larıyla oluşturulmuş.

#5-İç kısımlardaki destekleri oluşturun

Destek kısımlarını ekleyin fakat burada düzgün oturduğundan emin olmanız gerekiyor yoksa bütün proje parçalara ayrılır. İşte orijinal sahipten birkaç tavsiye:

“Ben iç destekleri yapmak için 2x4lıklar kullandım fakat tam olarak oturmadı-biraz esneme payı vardı ve çerçeve yeterince sağlam olmadı, bunun sebebinin parçaların dik olarak kesilmesinde problem olduğunu fark ettim.  Bu yüzden de dış çerçeveye vidalandıkları zaman kesilen kısımlar tam olarak birbirlerini tamamlamıyordu ve bir eğrelti oluşturuyordu(birkaç milimetrelik)-bu yüzden de çerçeve tamamen sıkı durmuyordu ve genel olarak yapının esnek olmasına sebep oluyordu”

#6-Doğru açılarda kesim yapın

Yuvarlak bir testere ile doğru açıda kesim yapmak gerçekten zor olabilir, bu yüzden bir çalışma benci kullanarak kesim kısımlarının daha düz olmasını sağlayabilirsiniz.

#7-İşte bitirilmiş ana çerçeve bu şekilde

Ahşapları birbirine vidalarken sağlam olmalarına ve esneme payı kalmadığına emin olun.

#8-Şimdi alt kısımdaki desteği oluşturma zamanı.

Bu yatağın altındaki kutu desteği için 2x10luklardan  5 fit uzunluğundaki ahşap, 2x4lüklerden dört parça ahşapla birleştirilmiş.

#9-Yapım aşamasını buradan görebilirsiniz.

Ortaya bir şeyler çıkmaya başladığını fark ettiniz değil mi?

#10-İki çerçeve kısmını birbirine ekleyin

Ana kısım burada destek olacak kutu kısmın üzerine yetleştirilmiş durumda. İşte şimdi bir yatağa benzemeye başladı.

#11-İki çerçeveyi birbirlerine iyice sabitleyin.

2x4lüklerden oluşan yatak başlık kısmını ekleyin, bu aynı zamanda yatağın iki çerçevesini birbirine sabitlemenize de yardımcı olacak.

#12-Yatak başlığını ve çerçeveleri birleştirin.

Yatak başlık kısmı hem 2x10luk destek parçasına hem de ana parçaya sabitlenmiş. Bu kısımda her şeyin doğru şekilde yapıldığından emin olmak için ölçekler kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

#13-İşte çerçevelerin tamamlanmış görünümü bu şekilde.

Harika görünmüyor mu?

#14-Şimdi yatağı tutacak kenarlıkları ekleme zamanı.

Yatağın ayak ve baş kısımlarına kenarlıklarınızı ekleyin. burada bir çift 2x3lük ahşap kullanılmış.

#15-Burada da kenarlıkların yakından nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

#16-Yatağın başlık kısmını tamamlama zamanı geldi.

Kalan 2x6lık ahşap parçaları sırt kısmı için kullanın, aralarında 1 inçlik bir boşluk olması gerekiyor. Projenin orijinal sahibi 3/4 inçlik ve 1/4 inçlik kontraplak kullanarak ayarlama yapıp sonrasında sabitleme işlemine geçmiş. İstediğiniz yüksekliğe ulaşana kadar bu işlemi devam ettirebilirsiniz.

#17-İşte tamamlanmış yatak başlığı tüm şanıyla gözler önünde

Dış kısmı olmayan bir lamba kullanarak yatağa ışıldama efektini verebilirsiniz.

#18-İşte yatağın destekleme kısımlarının da eklenmiş hali.

Burada 1/4 inçlik kontraplak parçaları kullanılmış ve bu parçalar 4 inç uzunluğunda. Bunları bir marangozda kolayca ve düzgünce kestirebilirsiniz.

#19-Işıklandırmanızı ekleyin.

Yatağın alt kısmında ip şeklindeki LED ışıklardan kullanabilirsiniz. Bu LED ışıklandırma ısınma da yapmaz aynı zamanda. Harika görünmüyor mu?

#20-Sıkı çalışmanızın karşılığını aldığınız için kendinizle övünün

Bu tamamen bitirilmiş ve kullanılmaya hazır şekli yatağın. Gerçekten harika görünüyor. Sadece birkaç saat vakit ayırma ve sıkı çalışma uzağınızda

Ne bekliyorsunuz? İşe koyulma zamanı.