Bizimle iletişime geçin

Kendin Yap

Bu Adam 19 Basit Adımla Kendin-Yap Uçan Yatak Sahibi Oldu

blank

Işıklandırmayı Nasıl Yaptığını Görmek İçin Bekleyin

İnternetin her yanında farklı kendin-yap projeleri bulmak oldukça kolay, fakat bazıları diğerlerinden çok daha ilham verici olabiliyor. Sözü geçen bu projede havada duruyor gibi görünen yatak tamamen alt kısmından ışıklandırılıyor ve gerçekten harika, kesinlikle ilham verici.

Projenin orijinal sahipleri, bu parçaları bir araya getirdiklerinde gerçekten harika bir şey oluşturmuşlar, ve ne şanslıyız ki, paylaşmaya karar vermişler. Aşağıdaki bu harika kendin-yap projesini inceleyin -eminiz ki siz de yatak odanıza bu projeyi eklemek için sabırsızlanacaksınız.

#1-Projeye başlamadan önce işte size beklemeniz gereken sonucun bir fotoğrafı.

blank

Bu kendin-yap projesi gerçekten tek başına inanılmaz, ve yapması da çok zor sayılmaz. Bu harika tasarımı siz de yatak odanızda kullandığınızı düşünebiliyor musunuz?

#2-Ve bu kadarla kalmıyor: İşte yatağın gece görünümü.

blank

Ever doğru görüyorsunuz-bu yatak alt kısımlarından ışıklandırılmış ve bu sayede de geceleri parlıyor illüzyonu yaratıyor. Artık burada ikna olduğunuzu biliyoruz, o yüzden hadi devam edelim.

#3-Kullanacağınız ahşabı satın almakla işe başlayın.

blank

Projenin orijinal sahibi çerçeveyi yapmak için 2×6 lık Kaliforniya Kırmızı Ağaç ahşabı, yatağın yapısal kısımları için aynı ağacın 2×4 ölçülerini ve yatağın uçtuğu illüzyonunu yaratmasını sağlayan destek kısmı için de yine aynı ağacın 2×10 luk ölçeğini kullanmış. Ahşabı basit bir yuvarlak testere ile istediği boyutlara getirmiş.

#4-Yatağın çevresini oluşturun.

blank

King boyutlarında olan bu yatak için kullanılan çevre ölçüleri 80″x60″ ve özellikle kaliforniya kırmızı ağacın 2x6lık larıyla oluşturulmuş.

#5-İç kısımlardaki destekleri oluşturun

blank

Destek kısımlarını ekleyin fakat burada düzgün oturduğundan emin olmanız gerekiyor yoksa bütün proje parçalara ayrılır. İşte orijinal sahipten birkaç tavsiye:

“Ben iç destekleri yapmak için 2x4lıklar kullandım fakat tam olarak oturmadı-biraz esneme payı vardı ve çerçeve yeterince sağlam olmadı, bunun sebebinin parçaların dik olarak kesilmesinde problem olduğunu fark ettim.  Bu yüzden de dış çerçeveye vidalandıkları zaman kesilen kısımlar tam olarak birbirlerini tamamlamıyordu ve bir eğrelti oluşturuyordu(birkaç milimetrelik)-bu yüzden de çerçeve tamamen sıkı durmuyordu ve genel olarak yapının esnek olmasına sebep oluyordu”

#6-Doğru açılarda kesim yapın

blank

Yuvarlak bir testere ile doğru açıda kesim yapmak gerçekten zor olabilir, bu yüzden bir çalışma benci kullanarak kesim kısımlarının daha düz olmasını sağlayabilirsiniz.

#7-İşte bitirilmiş ana çerçeve bu şekilde

blank

Ahşapları birbirine vidalarken sağlam olmalarına ve esneme payı kalmadığına emin olun.

#8-Şimdi alt kısımdaki desteği oluşturma zamanı.

blank

Bu yatağın altındaki kutu desteği için 2x10luklardan  5 fit uzunluğundaki ahşap, 2x4lüklerden dört parça ahşapla birleştirilmiş.

#9-Yapım aşamasını buradan görebilirsiniz.

blank

Ortaya bir şeyler çıkmaya başladığını fark ettiniz değil mi?

#10-İki çerçeve kısmını birbirine ekleyin

blank

Ana kısım burada destek olacak kutu kısmın üzerine yetleştirilmiş durumda. İşte şimdi bir yatağa benzemeye başladı.

#11-İki çerçeveyi birbirlerine iyice sabitleyin.

blank

2x4lüklerden oluşan yatak başlık kısmını ekleyin, bu aynı zamanda yatağın iki çerçevesini birbirine sabitlemenize de yardımcı olacak.

#12-Yatak başlığını ve çerçeveleri birleştirin.

blank

Yatak başlık kısmı hem 2x10luk destek parçasına hem de ana parçaya sabitlenmiş. Bu kısımda her şeyin doğru şekilde yapıldığından emin olmak için ölçekler kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

#13-İşte çerçevelerin tamamlanmış görünümü bu şekilde.

Harika görünmüyor mu?

blank

#14-Şimdi yatağı tutacak kenarlıkları ekleme zamanı.

blank

Yatağın ayak ve baş kısımlarına kenarlıklarınızı ekleyin. burada bir çift 2x3lük ahşap kullanılmış.

#15-Burada da kenarlıkların yakından nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

blank

#16-Yatağın başlık kısmını tamamlama zamanı geldi.

blank

Kalan 2x6lık ahşap parçaları sırt kısmı için kullanın, aralarında 1 inçlik bir boşluk olması gerekiyor. Projenin orijinal sahibi 3/4 inçlik ve 1/4 inçlik kontraplak kullanarak ayarlama yapıp sonrasında sabitleme işlemine geçmiş. İstediğiniz yüksekliğe ulaşana kadar bu işlemi devam ettirebilirsiniz.

#17-İşte tamamlanmış yatak başlığı tüm şanıyla gözler önünde

blank

Dış kısmı olmayan bir lamba kullanarak yatağa ışıldama efektini verebilirsiniz.

#18-İşte yatağın destekleme kısımlarının da eklenmiş hali.

blank

Burada 1/4 inçlik kontraplak parçaları kullanılmış ve bu parçalar 4 inç uzunluğunda. Bunları bir marangozda kolayca ve düzgünce kestirebilirsiniz.

#19-Işıklandırmanızı ekleyin.

blank

Yatağın alt kısmında ip şeklindeki LED ışıklardan kullanabilirsiniz. Bu LED ışıklandırma ısınma da yapmaz aynı zamanda. Harika görünmüyor mu?

#20-Sıkı çalışmanızın karşılığını aldığınız için kendinizle övünün

blank

Bu tamamen bitirilmiş ve kullanılmaya hazır şekli yatağın. Gerçekten harika görünüyor. Sadece birkaç saat vakit ayırma ve sıkı çalışma uzağınızda

Ne bekliyorsunuz? İşe koyulma zamanı.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir