Bizimle iletişime geçin

Daireler

Küçük Bir Dairede Büyük Bir Mekan İllüzyonunu Sağlamanın Kolay Yolları

blank

Daireler elbette büyük ya da küçük olabilir ve açık konuşalım hepimiz büyük evleri dizayn etmenin daha kolay olacağını düşünürüz, değil mi? Aslında yanlış, çünkü küçük evler her ne kadar zorluklara sahip olsa da onları yuva haline getirip rahat ve kişiselleştirilmiş bir alan olmalarını sağlayan da yine bu zorluklardır. Ayrıca sizin için hazırladığımız bu rehberi izleyerek, daha fazla alana sahip illüzyonu da yaratabilirsiniz.

kucuk-bir-daireyi-buyuk-gosterme-yollari-4

İç Mekan Renkleri: Evinizin daha geniş ve daha havadar hissettirmesini istiyorsanız daha açık ve nötr renkler kullanmayı deneyin. Beyazlar, bejler, griler ve pastel tonlar evinizin daha geniş hissettirmesini sağlayacaktır. Bu sayede oluşturacağınız bir göz yanılması ile duvarlar karşınızda dikilmek yerine, yoklar hissi vereceklerdir.

Farklı Renkte Duvarlar: Kullanılan nötr ve pastel tonlardaki renklerden daha farklı bir renkte bir duvar düşünün. Örneğin bej rengi duvarlarla birlikte daha koyu renge boyanmış bir duvar kullanarak duvar renklerinin birbiriyle dans etmesini sağlayacaktır. Bu koyu renkleri kullanmak için pencereli duvarları ya da birkaç açık bölümü bulunan duvarları tercih edin. Pencereler ya da diğer odalara açılan kapılar sayesinde kullandığınız bu koyu renk yumuşayacaktır. Mümkünse kullandığınız bu koyu renk duvarın önüne mobilya yerleştirin, yine bu sayede kullandığınız mobilya duvarın koyu rengini hafifletecektir. Unutmayın ki duvar renkleri ne kadar açık olursa, odanın verdiği genişlik hissi o kadar artacaktır.

Aynalar: Her zaman aynaların ve yansımaların mekanları genişlettiğini duymuşuzdur, değil mi? Peki ya aynaların yerleştirilmesi nasıl olmalı? Uzunluk illüzyonunu sağlayabilmek adına aynayı bir koridorun sonuna yerleştirin ya da dışarıdan gelen ışığı ve güzel manzarayı yansıtabilmesi için pencereli bir duvarın karşısında bir ayna kullanın. Yatak odalarındaki klasik kayar kapıları aynalı kapılar ile değiştirin. Banyolarda ise boydan boya ayna kullanmayı deneyin. Mutfaklarda genişlik hissini vermek adına tezgahın arkasındaki duvarda yansıtıcı bir malzeme kullanın.

Mobilyalar: Depolama, fonksiyon ve dekor özelliklerini sağlayabilecek, çok fonksiyonlu mobilyalar kullanın. Örneğin sandıklı bir iskemleyi hem kahve sehpası olarak hem de misafirlerinizin oturması için kullanabilirsiniz. Depo bölümüne ya da alt kısımda raflara sahip yemek masalarını ise bir ev-ofis oluşturmak için kullanabilirsiniz. Koltuk alacağınız zaman da bir çekyat gibi, uyku için de kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin. Çekyatlar ya da açılabilir koltuklar ev-ofislerde de yatıya kalan misafirler için idealdir.

Doğal Işık: İçeri giren doğal ışık miktarını olabildiğince çoğaltın. Pencerelere yakın yerlerde ise ışığı emebilecek ve depo edebilecek açık renkli kumaşlar kullanmaya dikkat edin. Eğer pencereniz yoksa odanıza sıcaklık ve parlaklık getirmesi için daha açık renkler kullanın.

Depolama: Mutfaklarda ve banyoda, tezgahın altını ve dolapları akıllı birer depo alanı olarak kullanın. Dolap kapaklarına asılabilen organizatör materyalleri unutmayın ve çekmece düzenleyiciler ile her şeyin yerli yerinde olmasını sağlayın. Dolapların ve buzdolabının üstündeki alanları değerlendirmeyi ve banyo kapısının arkasını kullanmayı da unutmayın. Yatak odasında yatağın altındaki ve kapı aralığındaki alanları değerlendirmeyi unutmayın. Kapı aralıklarına ve antreye kitaplarınız için raflar eklemek, genişlik illüzyonu oluşturabilmenin oldukça özel ve dekoratif bir yolu olacaktır. Depo alanını maksimuma çıkarmak ve daha güzel bir görüntü yakalayabilmek için raflandırmayı dikey yapabilirsiniz.

Ev, siz ne yaparsanız odur, ne kadar az alanınız olduğuna değil, bu alanın kalitesine odaklanın.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir