Bizimle iletişime geçin

Ev Temizliği

Lavabo Tıkanıklığını Açmanız için 5 Muhteşem Yöntem

blank

Yavaş akan giderler birçok evin ortak problemidir. Bu problemle en çok karşılaşılan gider ise banyo gideridir ve bu yavaşlama problemine birçok farklı etken katkıda bulunur. Öncelikle giderlerde birçok saç ve pislik günlük olarak kolayca birikebilir. Ayrıca sabun ve diğer ürünler de  giderin borularında birikmeye sebep olabilir. Bütün bu birikmeler zaman içerisinde giderin yolunu daraltır ve giderin su akıtma özelliği gittikçe azalır. Giderlerle ilgili bu problem sürekli tekrarlanır ve genellikle bunu önlemenin bir yolu da yoktur. Burada tek çözüm düzenli olarak giderlerin temizlenmesi ve su akışının kolaylaştırılmasıdır.

Bu problemi çözmenin birkaç yolu var ve aşağıda bu yolları sıraladık:

1- Birikenleri Lavabo Açma Teli İle Temizleyin

Lavabo Açma

Giderin daha kolay su akıtmasını sağlamanın ilk yolu biriken pislikleri ve saçları oradan temizlemektir. Bunun için oldukça kolay olan bir yol ise lavabo açma teli kullanmaktır. Bu ürün hem oldukça ucuz hem de dakikalar içinde mucizeler gerçekleştirebilir. Lavabo açma teli borularda biriken saçları ve pislikleri tutar ve çekmenizi sağlar. Ayrıca bu telin ucu oldukça ince olduğu için giderden içeri kolayca girebilir ve temizlemenizi kolaylaştırır.

2- Gider Kapağını Kaldırın

blankGider kapakları da saçların ve pisliklerin birikmesine sebep olabilecek sebeplerden biridir. Eğer bir lavabo açma teliniz yoksa ya da lavabo açma teli bütün pislikleri temizlemenizi sağlamadıysa bir diğer seçenek ise gider kapağını kaldırmak ve orada birikenleri temizlemektir. Birçok gider kapağı lavabonun alt kısmından da tutturulmuş şekilde tasarlanmıştır. Bu gider kapağını kaldırmak için lavabonun alt tarafından borunun olduğu yerden o tutturulan kısmı bulmanız ve çekmeniz gerekiyor. Bu tutan kısmı çektiğiniz zaman giderin kapağını kolayca kaldırıp, temizleme işi bittikten sonra tekrar yerleştirebilirsiniz.

3- Üst Gider Kısmını Temizleyin

blankLavabolarda üst kısımlarda bulunan giderlerin oraya konma sebebi eğer lavabodaki su seviyesi fazla yükselierse kolayca boşalmasını sağlamaktır. Fakat diğer bir önemli sebebi de lavabo suyla dolduğu zaman gidere hava akışını sağlamaktır. Bu üst giderden borulara inen hava suyun çok daha hızlı şekilde akmasını sağlar. Yine bu üst gider kısmında da saç ya da başka pislikler birikebilir zaman içerisinde. Eğer lavabonuz yavaş akıyorsa ve gideri temizlemek bu sorunu çözmediyse, üst gider kısmını da temizlemek akıllıca bir adım olacaktır.

4-Ev Yapımı Gider Temizleyici Kullanın

blankBiriken pisliğin büyük kısmı çekildikten sonra uygulanacak bir adım da ev yapımı basit bir gider temizleyici kullanmak olacaktır. Borularınızda biriken kiri götürmek için evinizde ucuz ve kolay bir şekilde birleştirebileceğiniz bir solüsyon bu problemi çözmenize yardımcı olabilir. Bu iki malzemenin girdiği reaksiyon sayesinde borularınız temizlenir ve suyunuz tekrar özgürce akabilir. Ev yapımı bir gider temizleyici kullanarak hem ağır kimyasallardan uzak durabilirsiniz hem de paranız cebinizde kalır.

5-Lavabo Pompası Kullanın

blank

Lavabo pompaları yavaş akan giderlerde de kullanılabilir, bu pompaları kullanmak için giderdeki su akışının tamamen durmuş olması gerekmez. Lavabo pompası kullanarak borularda birikmiş olan saç ve pisliklerin bir kısmını çekebilirsiniz. Lavabo pompasının daha etkili olması için üst gider kısmını bir malzeme ile kapatabilirsiniz. Üst gider kısmını kapatmak bir mühür görevi görecektir, bu da boruların açılmasını sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir