Meraklıları için Keyifli Filografi Desenleri

Çivi sanatı olarak da bilinen filografi, son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir hobi türüdür. Bir ahşap veya sunta yüzeyin üzerine çivilerin çakılması ile oluşturulan somut ya da soyut desenlerin, aralarının ip ya da tel gibi malzemeler ile doldurulması sanatına denmektedir. String art adı ile de anılan filografi sanatı, her yaştan meraklısı için oldukça keyif veren ve meditasyon olarak da görülen bir aktivite örneği. Bu örnekler üzerinden herkes kendi çalışmalarını üretebilir ve bu örnekler de hayal gücü ile geliştirilebilir.

Renkli ipler ile oluşturulan çivi deseninin aslında boyandığı hayal edilmektedir. Örneğin; bir kelebek deseninde çok farklı renkler ile o kelebeğe renk kazandırmak mümkün olmaktadır. Hem ülkemizde hem de dünyada filografi sanatı ile uğraşan birçok sanatçı bulunmaktadır. Aynı zamanda oluşturulan bu ürünler, duvar ve mobilyalar üzerinde dekoratif ürün olarak da değerlendirilebilmektedir. Filografi sanatı ile yapılacak örneklerden gelir elde edenler de bulunmaktadır. Bu sanatı işe dönüştürmek de iyi bir fikir olabilir. Aynı zamanda el emeği ile yapacağınız filografi çalışmalarını, sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Emek ve keyif içeren bu çalışmayı herkes denemeli.

1. Denizcilere Özel Bir Motif Örneği

Gemi motifini iplerle tamamlamak oldukça keyifli ve farklı olacaktır. Filografi desenleri arasında en çok tercih edilenlerden birisidir.

2. Hayvan Desenlerinden Filografi Sanatı

Birçok hayvan deseni de filografi için kullanılır. Bu örnekte yer alan at desenini renkli iplerle tamamlamak çok farklı bir çalışma yaratacaktır.

Boş zamanları değerlendirmenin ve farklı bir etkinliği denemenin en iyi yöntemlerinden birisi olan filografi sanatını merak eden herkes mutlaka tecrübe etmelidir. Malzemeleri ve tekniği ile kolay öğrenilecek ve maliyeti az olacak bir çalışma olmasının yanında, hayal gücünün ve yaratıcılığın sınırsız bir şekilde kullanılabileceği en iyi örneklerden olduğunu söylemek mümkün. Dekoratif ürünler elde etmek için el emeğini katmak isteyenler de filografiyi çok sevecektir.