Merdivenleriniz İçin 25 Eşsiz ve Yaratıcı Tasarım

Eğer bir ev inşa etmek gibi planlarınız varsa ve bu ev bir kattan fazlasına sahip olacaksa, muhtemelen merdivene ihtiyaç duyacaksınız.

“Merdiven denildiğinde aklınızda ne canlanıyor? Durun tahmin edeyim… Aklınızda beş yaşında çocuğun bile çizebileceği, ana hatlara sahip bir merdiven canlanıyor, değil mi?

Fakat neden bunun ötesine geçemeyesiniz?

İçinizdeki yaratıcılığı canlandırmak adına size, 25 sıradışı ve yaratıcı merdiven tasarımından bahsetmek istiyoruz – evinize uygun bir şey inşa edin ve bir kattan diğerine stilinizle çıkın!

Şimdi sayfayı yavaşça kaydırın ve bize, evinizde hangi tasarıma sahip olmak istediğinizden bahsedin.

1-Merdiven altları

yaratici-merdiven-tasarimlari

Montlarınızı muhafaza ettiğiniz portmantolar genellikle göze çirkin ve fazlalık olarak görünür fakat bu merdiven altı ünitesi değil. İyi tasarlanmış bu kayan dolaplar sayesinde tercihe göre mont askısı ya da elbise askısı kullanılabilir.

2-Algı Sarsıcı Merdivenler

yaratici-merdiven-tasarimlari-2-1

yaratici-merdiven-tasarimlari-2-3

yaratici-merdiven-tasarimlari-2-2

Merdiven, tahtaların basit kenarlarla birleştiği ve ev boyunca yolunu takip ettiği bir devamlılıktan oluşur. Fakat bu merdivenler köşeyle, merdivenlerin kenarlarıyla buluştuklarında, lambadan serbest bırakılmış bir cin gibi genişliyor, kıvrılıyor ve duvarda merdiveni bir dans figürü gibi zarafetle buluşturuyor. Merdivenden uzanan bu zarafetse, tırabzan olarak havaya uzanıyor.

3-Merdivenler

yaratici-merdiven-tasarimlari-3-2

yaratici-merdiven-tasarimlari-3-2

Gabriella tarafından 2006’da İsveç, Stockholm’de hazırlanan, özel bir rezidansın merdiven tasarımı. Gustafson & Mattias Stahlbom

4-Düz, Bağımsız Merdivenler

yaratici-merdiven-tasarimlari-4 yaratici-merdiven-tasarimlari-4-1

Bu bağımsız merdivenler salona bağlanmış durumda ve evin sahibi için ayrılmış çatı katındaki özel bir alana uzanıyor.

5-Ağaç Merdivenler

yaratici-merdiven-tasarimlari-4-2

Metalden yapılmış bu güzel ağaç, tırabzan olarak kullanılıyor.

6-Spiral Merdiven Kaydırağı

yaratici-merdiven-tasarimlari-4-3

Çocuklar için kaydırak bölümü bulunan çok eğlenceli bir spiral merdiven.

7-Gökkuşağı Ev Merdivenleri

yaratici-merdiven-tasarimlari-4-4

Dış kapıdan girdiğinizde, sıradan dünyayı çok uzakta bırakarak, eğlenceli, renkli, hareketli ve duygusal bir paralel evrene adım atıyorsunuz.

8-Peynir Kenarlı Merdiven

yaratici-merdiven-tasarimlari-8-1 yaratici-merdiven-tasarimlari-8

Bu merdivenler zarif bir zevke sahip, detaylara dikkat eden ve iki çocuk sahibi genç ve yaratıcı bir aile için tasarlandı. Bu çift apartmanlarını yenilemeye yeni başlamıştı ve iç merdivenlerinin, apartmanın tarihi ambiyansına ve onların estetik anlayışına uymasını istediler ve yaşadıkları alana ekstra bir dokunuşta bulundular.

9-Kan Damarlı Merdivenler

yaratici-merdiven-tasarimlari-9 yaratici-merdiven-tasarimlari-9-1

Ev, yaşam için mekanik olabilir ama aynı zamanda vücudun mekanik bir uzantısıdır.

10-Villa La Roche’daki Çelik Merdiven Ağı

yaratici-merdiven-tasarimlari-10

Fransız mimarlık firması archiplein, Rochebaudin’deki Villa La Roche için, düzensiz çelik bir ağ ile sarılmış merkezi merdivenler tasarladı.

11- Barbie Bebek Dükkanı

yaratici-merdiven-tasarimlari-11-1 yaratici-merdiven-tasarimlari-11

İçinde sekiz yüz Barbie bebek bulunan, spiral merdiven tasarımı.

12-Yükselen Merdivenler

yaratici-merdiven-tasarimlari-12

Alternatif yükseklikte dizayn edilen bu merdiven, kullanışlı bir yapıda tasarlandı. Kullanışlı olmasının yanı sıra bu merdivenler oldukça rahat, güvenli ve oldukça rahat; merdivenin açık kısımları geniş ve kullanışlı bir şekilde kullanım için tasarlandı.

13-New York Üniversitesi Merdivenleri

yaratici-merdiven-tasarimlari-13

Washington’da 5 ayrı yerde, 1890 da yapılan iç yenilenme sonrasında New York Üniversitesinin Felsefe departmanı ışık alan kısımlarda da bir değişiklik yaptı. Günışığını alan kısımlarda ışığı ve gölgeleri sezon sezon değişen yeni merdivenler de tasarlandı. Merdivenin ışık alan kısımlarına yerleştirilen bir prizma sayesinde güneş ışığı kırılarak gökkuşağı halini alıyor.

14-Kitaplık Merdivenler

yaratici-merdiven-tasarimlari-14 yaratici-merdiven-tasarimlari-14-1

Kısıtlı alanlar konusunda, kütüphane sahibi olmak isteyen fakat yeterli alanı bulunmayan müşterilerimiz için bir “kütüphane merdiven” tasarladık. Bu merdiven sayesinde kitap rafları ve merdiven birleşiyor ve her merdiven tamamen kitapla doldurulabiliyor.

15-Şerit Merdivenler

yaratici-merdiven-tasarimlari-15-1 yaratici-merdiven-tasarimlari-15

Şerit merdiven fikri evin asıl kullanım alanı olan salonu kısıtlamamak için seçildi ve bu merdivenler 10mm kalınlığındaki düz metal ile buluşturuldu. Birbirini izleyen merdivenler demirler ile dirsek şeklinde duvara sabitlendi. Her bir demir katılaştırılıp, metal ile çerçevelendi. Merdivenin üst kısımlarındaki baskı ise, aşağı kısımlar ile paylaştırılacak şekilde tasarlandı.

16-Godzilla Merdivenler

yaratici-merdiven-tasarimlari-16 yaratici-merdiven-tasarimlari-16-1

Uzayın belirsiz sınırlarına uzanan bu merdivenler, gizli pencereler ile desteklenip sonsuzluk hissine sürüklüyor.

17-Kaykay Tahtasından Yapılmış Merdivenler

yaratici-merdiven-tasarimlari-17

Bu merdivenleri kaykay okulumuz için tasarladım. Merdivenin direk kısımları katılaştırılmış alüminyum ile elde edildi ve kaykaylar sipariş üzerine yapıldı. Zemin kata indiklerinde öğrencilerin suratlarındaki ifadeyi görmelisiniz.

18-Northampton’daki Merdivenler

yaratici-merdiven-tasarimlari-18 yaratici-merdiven-tasarimlari-18-1

Kereste ve cam detayları ile süslenmiş heykel görünümlü merdivenler.

19- Yükselen Merdivenler F27

yaratici-merdiven-tasarimlari-19

“Siyah ya da Beyaz” Graz’ın kuzeyinde yer alan bu salaş apartmanın tasarımının altında yatan fikir. Modern mimari, 1990’larda inşa edilmiş bu apartmanı bir ev ve ofis olarak da kullanılabilen bir mimari yapı haline getirdi. Apartmanın sahipleri bu apartmanı kullanışın ve sınırsızlığın mükemmel bir karışımı olarak görüyor olsa da, bazı ziyaretçiler çok sert bir bakış açısı olduğunu düşünüyor.

20-Depo Merdivenler

yaratici-merdiven-tasarimlari-20

Merdivenin altındaki geniş kısımları kullanılır hale getirmenin yaratıcı bir yolu.

21-Merdiven-Kaydırak Karışımı

yaratici-merdiven-tasarimlari-21

Çocuklarının isteği üzerine Londralı mimar Alex Michaelis yeni “Rüya Ev”indeki merdivenlerin yanına bir de kaydırak ekledi.

22-Milli Olimpiyat Komite Evi

yaratici-merdiven-tasarimlari-22 yaratici-merdiven-tasarimlari-22-1

Bu çalışma, merdiven ve masanın farklı kompozisyonlarını sporun hareketliliği ile birleştirme fikrini yansıtıyor. Karşılaştığınız ilk obje, sonu olmayan çatlağı ile uzanan bir masa, bu masa ileride merdivenlerle buluşuyor- Cennete uzanan bir patika gibi, zirve kendi yansımasıyla buluşuyor, çaba hiçbir şekilde son bulmuyor, insanın ulaşamayacağı hiçbir şey olmadığını gösteriyor.

23-Uç Merdivenler
yaratici-merdiven-tasarimlari-23-1 yaratici-merdiven-tasarimlari-23

24-Kereste Çizgileri

yaratici-merdiven-tasarimlari-24 yaratici-merdiven-tasarimlari-24-1

Lamine edilmiş kereste ile yapılmış, Sanat Okulları için harika bir merdiven tasarımı. Kereste çizgilerinden bazıları hareketliliği artırmak için boyanmış.

25- Spiral Merdivenler

yaratici-merdiven-tasarimlari-25

Baştan aşağı, ağaçların halkaları bir zıtlık ve halkaların tonlarında bir değişiklik sağlıyor. Bu sayede de merdiven tasarımındaki düzenli çizgiye bir farklılık getiriliyor.