Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

İçindekiler
 1. Mürekkep Neden Leke Bırakır?
 2. Mürekkep Tipleri
 3. Mürekkep Lekesi Tipleri
 4. Su Bazlı Mürekkep Lekelerini Çıkarmak
 5. Kalıcı Mürekkep Lekelerini Çıkarmak
 6. Tükenmez Kalem Lekelerini Çıkarmak

Baktığınız her yerde mürekkep görebilirsiniz. Alışveriş listesinden etiketlere, fotokopilerden kitaplara günlük olarak işlerimizi halletmek için kullandığımız her yerde mürekkebi görebiliriz. E bütün bunlar göz önünde bulundurulunca da bazen evinizin bir köşesinde ya da kıyafetlerinizde bir mürekkep lekesi oluşması da an meselesi haline geliyor.

Halılarınızda ya da koltuğunuzda pilot kalem sebebiyle de oluşsa, bu lekeler kalıcı olmak zorunda değil. Doğru temizleme sürecini kullanarak mürekkep lekesini ev eşyalarınızdan kolayca çıkarabilirsiniz.

Ev Düzenleme, evinizde deneyebileceğiniz adım adım bir mürekkep çıkarma rehberi sunuyor sizlere.

Halınızın ya da koltuğunuzun görünmeyen bir köşesinde önce bir leke çıkarması denemesi yapmayı da unutmayın.

Mürekkep Neden Leke Bırakır?

Mürekkep, çıkarması diğer malzemelerden biraz daha zor olan kimyasal malzemeler kullanılarak yapılmıştır.

Mürekkep likit ya da macun formlarında olabilir ve şu malzemeleri içermektedir:

 • -Pigmentler
 • -Boyalar
 • -Çözücüler
 • -Yağlayıcı malzemeler

Aslında su bazlı ya da yağ bazlı olmasına bağlı olarak mürekkebin içerisinde yukarıdaki listedekinden daha fazla kimyasal bulunabilir.

Mürekkep Tipleri

Evinizde iz oluşturma ihtimali olan dört farklı tipte mürekkep mevcut.

 • -Toz
 • -Macun
 • -Sulu
 • -Likit

Bugünlerde kullanılan mürekkepler aynı zamanda iki farklı sınıfa da ayrılıyor: yazı mürekkepleri ve yazıcı mürekkepleri. Siyah mürekkep karbon black* ile yapılırken, renkli mürekkebin içerisinde soya yağı, keten tohumu yağı ve genellikle leke bırakan organik pigmentler bulunmaktadır.

Söz konusu leke tipleri olduğu zaman örneğin yemek, meyve suyu ya da çimen lekelesi gibi, bu lekeler organik lekeler olarak adlandırılır ve çıkarılmaları bir nebze daha kolaydır. Boyalardan ve mürekkeplerden oluşan lekeler ise inorganik lekelerdir ve temizlenmeleri biraz daha zordur.

Fakat tabii ki bu kesinlikle çıkmayacakları anlamına gelmiyor! Eğer hızlı davranabilirseniz…

Lekenin kumaş, deri, halı ya da herhangi farklı bir yüzeyde olması fark etmez, ne kadar hızlı davranırsanız o kadar iyi olacaktır. Islak mürekkep lekelerini çıkarmak biraz daha kolay olduğu için, leke kurumadan olabildiğince hızlı şekilde temizlemek oldukça önemlidir.

Mürekkep Lekesi Tipleri

Farklı tiplerde lekeler bırakan farklı mürekkep tipleri mevcuttur.

 • -Su bazlı mürekkep
 • -Kalıcı mürekkep
 • -Tükenmez kalem mürekkebi

Yukarıdaki farklı leke tiplerinden herbiri çıkarmak için farklı bir yaklaşım gerektirir, bu yüzden de herhangi bir temizleme işleminden önce yüzeydeki lekenin ne tipte olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Su Bazlı Mürekkep Lekelerini Çıkarmak

Yukarıdaki leke tiplerinden temizlenmesi en kolay olanı su bazlı mürekkep lekeleridir. Yıkanabilir markerlar da, tişört baskıları da su bazlı mürekkep içermektedir. Su bazlı mürekkep tiplerinin büyük çoğunluğu çevre dostudur. Yüzeye göre deneyebileceğiniz farklı yollar da mevcut.

Örneğin eğer su bazlı mürekkebi bir kumaş üzerinden temizlemek istiyorsanız, lekenin alt kısmına bir havlu ya da birkaç tane havlu kağıt yerleştirin. Bir parça alkollu pamuk kullanarak alkolü kumaşa sürün ve leke çıkana kadar sert bir şekilde bastırın.

Kalıcı Mürekkep Lekelerini Çıkarmak

Kalıcı mürekkep lekeleriyle başa çıkmak çok da kolay değil, fakat etkilerini azaltmak için takip edebileceğiniz adımlar mevcut. Şunu unutmayın ki bazı kalıcı mürekkep tipleri arkalarında leke bırakabilir, fakat ne kadar hızlı hareket ettiğinize göre sonuçlarınız değişiklik gösterebilir.

Öncelikle, eğer bir kumaş söz konusuysa yine alkollü bir pamuğu kumaşa sürerek işe başlayabilirsiniz. Sert bir şekilde bastırtıktan sonra alkolden kurtulmak için kumaşı durulamayı unutmayın. Eğer bu mürekkep lekesi çıkarma tekniği işe yaramazsa aynı işlemi bir de tırnak cilası çıkarıcı ya da aseton kullanarak deneyebilirsiniz.

Bu konudaki başarı oranınız lekenin büyüklüğüne ve lekenin ne kadar süredir orada olduğuna göre değişecektir. Mürekkep lekesini fark eder etmez bu tekniklerden birini denemelisiniz-ne kadar hızlı olursanız o kadar iyi!

Tükenmez Kalem Lekelerini Çıkarmak

Tükenmez kalem mürekkeplerinin lekelerini çıkarmak kalıcı mürekkep lekelerini çıkarmaktan biraz daha kolaydır. Tükenmez kalemlerin içerisindeki mürekkep pigmentler ve renkleri oluşturan boyalardan oluşur. Tükenmez kalemlerin içerisindeki mürekkep genellikle daha yoğundur, daha yavaş kurur ve partikül oluşturmaz.

Söz konusu tükenmez kalem mürekkeplerinin lekelerini çıkarmak olduğunda, yine yukarıda sözü geçtiği gibi alkollü pamuk ile ovarak temizlemeyi denemelisiniz. Eğer bu lekenin çıkmasına yardımcı olmaz, tıraş köpüğü de çalıştığınız yüzeye göre deneyebileceğiniz bir diğer seçenek olacaktır.