Bizimle iletişime geçin

Blog

Origami Yapımı ile Siz De Tanışın

blank

Kağıtlardan yapılan katlama çalışmaları ile elde edilen tasarımlar, origami sanatını ortaya çıkarmıştır. İlk kez Japonya’da keşfedilen ve ”ori” katlamak ile ”gami” kağıt anlamındaki kelimelerden oluşturulan bu kavram, kısa sürede tüm dünyada kabul görmüştür. Çin’de de oldukça özgün modeller ile kendisini gösteren bir sanat olmuştur. Çoğu Japon ve Çin kökenli meditasyon merkezlerinde kağıt katlama sanatının huzur verdiğine inanılmakta ve bireylerde de uygulamalı olarak denenmektedir. Origami ile yapılabilecek kağıt katlama tasarımlarında yaratıcılık ve hayal gücü fazlasıyla ön plandadır. Kağıt katlama sanatını kullanarak dekorasyon ürünleri, süsleme ürünleri, işlevsel malzemeler ve etiketler hazırlanabilir. Origamiyi ilk kez öğrenecekler için çok faydalı olacak olan bu örnekler de, modern ve özgün modeller içermektedir.

Örnekleri deneyerek başlayanlar kendisini kısa sürede kağıt katlama konusunda geliştirebilir ve örnekleri de geliştirerek kendi modellerini kolayca deneyebilir. Origami sanatı, klasik kağıtlarla birlikte farklı malzemelerle de uygulanabilir. Ayrıca malzemede doku ya da desen olması, kağıtlara daha da güzel bir görünüm kazandıracaktır. Soyut ve somut birçok motifi, kağıt katlama sanatı ile oluşturmak mümkündür. Adımları olduğu gibi takip etmek öğrenmek için yeterli olacaktır. Okullarda öğrenciler için el işi derslerinde bile gösterilen bu keyifli etkinlik, her yaştan sanatsever için çok faydalı olacaktır. Kağıt konusunda çok farklı malzeme ve renklere ulaşılabilir ve yapılan tasarımlara bu şekilde de hareketlilik kazandırılabilir.

1. Kağıttan Renkli Çam Ağaçları Yapın

blank

Yılbaşı geldiğinde süsleme olarak kullanabileceğiniz ve masa üzerinde de dekoratif bir ürün olarak değerlendirilebilecek bu örneği uygulamak çok kolay. Adımları takip ederek renkli çam ağaçları yapabilirsiniz.

2. Yıldız Şeklinde Asma Süslemeler

blank

Tavan ya da duvarlara asarak kullanabileceğiniz yıldız süslemeleri için de size renkli ya da desenli kağıtlar yeterli olacaktır. Doğum günlerinde de kullanılabilecek modern bir model örneği.

3. Not Kağıtları İçin Şık Bir Alternatif

blank

Özel günlerde not yazmak için bu tarz kağıt kalpler kullanabilirsiniz. Yapımı da oldukça basit olan bu kalpler için rengarenk kağıtlar temin etmelisiniz.

4. Renkli Kağıt Kelebekler

blank

Duvar dekorasyonunda çok şık duracak renkli kelebekler yapmak örnekteki gibi oldukça kolay. Gerçekçi bir görünüme sahip olmaları ile de çok hoşunuza gidecektir.

5. Duvarlarınızı Kağıt Kalplerle Süsleyin

blank

İstediğiniz renklerde kağıtlar seçin ve örnekteki gibi kesip birleştikten sonra duvar üzerinde kompozisyonlar oluşturun.

6. Kağıt Papyonlar Uygulaması

blank

Uygun parçaları görseldeki gibi keserek kağıttan papyonlar yapabilirsiniz. Farklı renklerde hazırlayın ve istediğiniz süsleme detaylarında kullanın.

7. Sevimli Kardan Adamlar Yapmak

blank

Hem kış aksesuarları konusunda fayda sağlayacak hem de çocuk odalarını süsleyebilecek olan bu motif ile kağıttan kardan adamlar yapmanın keyfini yaşayın.

8. Dairesel Formlarla Kağıttan Kutular Tapın

blank

Hem akordeon katlama teknikleri hem de renkler ve uygulama ile kendinize kalın kağıtlardan kutular yapabilirsiniz.

9. Akordeon Tekniği ile Katlama Yapmak

blank

Akordeon şeklinde katlayarak kağıdı birleştirdiğinizde ve görseldeki adımları sırası ile uyguladığınızda, hareketli dekoratif kağıtlar elde edebilirsiniz.

10. Küçük Masa Aksesuarları

blank

Kağıtlara çeşitli katlama teknikleri ile boyutlar kazandırarak masa aksesuarları şeklinde kullanabilirsiniz. Kullanım alanına göre kağıt boyutları değişebilir.

11. Kalp Kutular Yapmanın Keyfi

blank

Uygun adımlarla siz de küçük kalp kutular yapabilirsiniz. Kağıtları görseldekine uygun şekilde kesip birleştirmeniz oldukça önemli.

12. Renkli Daireleri Bir Araya Getirin

blank

Renkli kağıtları daire şeklinde kesin ve görseldekine uygun olacak şekilde bir araya getirin. Kağıdı döndürdüğünüz zaman ortaya çok güzel bir görüntü çıkacaktır.

13. Kendi Hediye Kutularınızı Yapabilirsiniz

blank

Sadece süsleme olarak değil, işlevsel amaçlarla da origami sanatı işinizi görebilir. Kağıt kutular ile hediyelerinizi hazırlayabilirsiniz.

14. Kağıttan Yapılan Renkli Yapraklar

blank

Çiçek motiflerinizle birlikte kullanmak için renkli kağıtlardan kolayca yaprak tasarımları da oluşturabilirsiniz. Katlama konusunda zorluk yaşamayacağınız keyifli bir örnek.

15. Origami Sanatı ile Gül Yapmak

blank

Çiçek motifleri arasında en çok gül uygulaması dikkat çeker. Kağıt katlama sanatını güllerinizi tasarlamak için kullanabilirsiniz.

16. Çam Ağacı Yapımına Farklı Bir Örnek

blank

Kağıt sanatı ile çam ağacında farklı denemeler de yapabilirsiniz. Bu örneğin uygulaması da oldukça kolay gelecektir.

17. Desenli ve Renkli Kurdeleler

blank

Hediye paketlerinde ve duvar süslemelerinde kullanmak için desenli ya da renkli kağıtlardan örnekteki gibi kurdeleler yapabilirsiniz.

18. Kağıttan Kedi Yapmak

blank

İstediğiniz yerde kullanabileceğiniz ve formu ile çok hoşunuza gidecek bu kedi örneği için renkli kağıtlar temin etmekle başlayın.

Origami sanatı ile tanışmak isteyen ve kağıtlarla yapacağı tasarımları dilediği gibi kullanmayı amaçlayanlar için bu örnekler çok faydalı olacaktır. Hem öğrenme hem de geliştirme açısından örneklerin uygulanması hatta örnekler üzerinden yeni modellerin denenmesi de mümkün olacaktır. Kağıt katlama sanatının yanında belirli parçaların kesimi ve yapıştırılması ile çok işlevsel ürünler elde edebilirsiniz. Duvarlar için dekoratif ürünler elde etmekten masa dekorasyon ürünlerine, kutu ve kalemlik gibi donatılardan süslemeler örneklerine kadar birçok alanda kullanış sağlar. Origami sanatı ile siz de tanışın ve boş zamanlarınızı bu keyifli aktivite ile geçirin. Sevdiklerinize de kolayca öğretebilir ve birlikte kağıtlar ile farklı tasarımlar yapabilirsiniz. Renkli ve farklı dokulardaki kağıtları temin etmekle başlayın. Tasarım konusunda da hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı sonuna kadar kullanın.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir