Bizimle iletişime geçin

Balkon

50 Küçük Balkon Dekorasyon Fikirleri

blank

Balkon ev seçimlerinde çok önemli bir ayrıntıdır. Kişiler çok beğendikleri bir evin balkonu olmadığı için ya da balkonunu beğenmedikleri için diğer tüm alanları görmezden gelebilirler. Balkonlar tıpkı kapılar gibi dışa açılan bir penceredir ancak evde iken dışarıda olmanın keyfini yaşatan etkileri vardır. Bu nedenle balkonları muhteşem mekanlara dönüştürmek de klasik balkonu olanların yaratabileceği bir değişikliktir. Balkonun büyük olması elbette önemlidir ancak çoğu evin balkonu küçüktür. Bu durumu olumsuzluk gibi görmeyip 50 küçük balkon dekorasyon fikirleri arasından size en çok uyan fikri değerlendirerek balkonu bir eğlence alanına dönüştürebilir ya da huzur aradığınız bir köşeye çevirebilirsiniz. Tamamen zevkinize bağlı dekorasyon fikirleri şu şekilde;

Hamakta Sallansak

blank

Cam balkon yaptırarak ya da alt kısmı cam ile kaplayarak bir hamak ve uyumlu bir koltuk ile muhteşem bir balkon tasarlamak mümkün. Üstelik bir perde camı istediğinizde kapatabilir duvara da bir şık tablo ekleyebilirsiniz.

Üçgen Raflar

blank

Banyolarda köşeler için kullanılan üçgen rafları balkon korkuluğuna asabilirsiniz. Sehpa ihtiyacını ortadan kaldıran bu rafları sicim ile bağlayarak şık bir görünüm elde edilebilir.

Yeşillik

blank

Saksılar ve çiçekler ile zenginleştirilen balkonlara puf minderli sandalyeler koymak ve tıpkı doğa ile baş başa olma huzuru yaşama hissi verecektir. Bir sehpa ve dekoratif bir kaç obje ruhunuzu dinlendirmeye yardım eder.

Saksılar

blank

Balkon duvarının bir kısmına saksı koymak için büyük bir raf yapılarak çeşitli renklerde saksılar ile çiçekler yerleştirilir. Zemini ahşap ile kaplayarak bir sehpa yardımı ile çiçek zenginliğini genişletmek mümkün. Dolu dolu görünen bu modelde köşe oturma alanı ve bir orta sehpa yaşanılır bir mekan yaratmak için yeterlidir.

Ahşabın Gücü

blank

Ahşap tasarımlar arasında yer alan basit köşe oturma alanının üzerine şık minderler koyulmuştur. Alt kısımları raf şeklinde göz göz olup açık bırakılmıştır. Kitap ya da dergi gazetelik gibi kullanılabilir. Cam balkon ile kapatılan alanda stor şık perdeler kullanılmıştır. Oturma alanı ile aynı yapıda bir sehpa şıklık katmaya yardımcı olur.

Bahçe Mobilyası

blank

Dayanıklı bahçe mobilyalarından edinerek bir takım sığacak balkon boyutunu muhteşem bir alan çevirmek mümkün. Etrafa büyük saksılı çiçekler koyarak yemyeşil nefis bir ortam elde edilir.

Rahatlık İsteyenlere

blank

İkili bir koltuk ile iki tane tekli koltuğu buluşturan bu modelde takıma ait bir sehpa eşlik eder. Yerde küçük ama yeterli bir kilim vardır ve beyaz korkuluklu yapı beyaz duvarlar ile uyum sağlar. Daha ferah bir ortam isteyenlerin tercihidir.

Yapma Çiçekli Alanlar

blank

Balkonlarda çiçek görselliği daha da öne çıkarır ancak bakımına yetişemeyenler için yapay çiçekler de kullanılabilir. İki koltuk arasına konulacak bir sehpanın üzerine yerleştirilebilecek çiçeğin tozlarından arındırılarak parlak görünmesi önemlidir.

Sırdan olmayan Korkuluklar

blank

Dışarıdan balkonunun nasıl göründüğünü önemseyenler için balkonların iç kısımdan bambu benzeri bir kaplama ürünü ile kaplanması hem içten hem dıştan muhteşem görünecektir. Bir masa ve sandalye bu alanı süslemeye yeterken duvara şık aydınlatma aksesuarları asılabilir.

Kaplama Ürünlerini Kullanın

blank

Ahşap görünümlü plastik kaplama ürünleri hem uygun hem de kolay yerleştirilen bir yapıdadır. Zemini bu malzeme ile kaplayarak uygun iki koltuk ve bir sehpa ile bambaşka bir balkona sahip olabilirsiniz. Zemin rengindeki koltuklara beyaz uyumu muhteşem olacaktır.

Romantik Balkonlar

blank

Masa aydınlatmaları ile akşam romantik gündüz ise şık bir görünüm elde etmek mümkün. Yerleri ahşap görünüm ile kaplayarak bir masa iki sandalye ile bu görünüm yakalanabilir. Bir gazetelik asarak korkulukların da havasını değiştirebilirsiniz. Korkuluklara ve duvarlara minik aydınlatmalar eklemeyi unutmayın.

Korkuluk Rafları

blank

Balkon demirlerine yerleştirilen sağlam ahşap raflar oldukça şık görünür. Bu raflara saksılar eşlik ettiğinde ise muhteşem bir görünüm oluşturulmuş olur. Ancak rafları takma esnasında birbirini tutacak kancaların sağlam olduğuna emin olmak gerek.

Köşeli Mutluluk

blank

Köşe oturma alanları mekanı daha büyük gösterir. Bu nedenle minik bir köşe ahşap yapımı ürün dört kişinin oturmasına olanak verir. Bir sehpa ile minderler ile uyumlu kilim ortamı bambaşka bir ruh haline götürebilir.

Balkon Korkuluklu Masa

blank

Balkon demirlerine tutturulmuş ahşap yarım daire masa çok az yer kaplar. Kenarlara büyük saksı çiçekleri için yükseltici raflar ve çokça çiçekte saksı… Zemini ahşap görünüm ile kaplamayı unutmayın.

Portatif Rahatlık

blank

Portatif bir iki masa alarak istenildiği zaman açarak kullanabilir istenildiği zaman ise katlayıp bir kenara bırakabilirsiniz. Aynı formdaki sandalyeler ve zemin kaplamanın da aynı renk olması bir bütünlük yaratacaktır. Duvara metal raflı bir ürün koyarak saksıları bu alanlara koyarak yemyeşil bir ortam yaratmak mümkün.

Oval Koltuk

blank

Tek bir koltuk gibi görünen oval koltuk iki kişinin sığabileceği bir üründür. Daha çok romantik bir tema için kullanılır. Duvarı ahşap ile kaplayarak aralara saksı koyulma alanları eklenebilir. Duvar saksı askısı gibi olmalıdır. Camlı aydınlatma aksesuarları mekanı tamamlayacaktır.

Sarmaşıklar

blank

Sarmaşık saksıları ile balkonun sarmaşıklar ile kaplanmasını sağlayabilirsiniz. Başka büyük çiçeklere de yer verirken bir küçük masa ve bir iskemle bu alanı harika bir nokta yapmaya yeter de artar. Duvarları şişe ya da tahta boncuklar ile zenginleştirmek de mümkün.

Bahçe Mobilyaları

blank

Bahçeler için özel olarak üretilen bahçe mobilyalarından edinerek saksı fidanları ile keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Koltukların minderleri renkli olur ise enerjisi daha yüksek olur.

Palet

blank

Paletlerin üst üste konularak yapıldığı oturma alanı üstündeki minderler haricinde görünen bir yapıdadır. Bembeyaz puf yastık ve minderler havayı yükseltir. Bir masa ve iki sandalye ile kombinlenen alanın korkulukları bir kahverengi ürün ile kaplanarak kapatılabilir.

Sırtınızı Sokağa Yaslayın.

blank

Sürekli dışarıya dönük oturanlar için balkon demirlerine sırtlarını yaslayacakları bir alan oluşturulur. Bir uzun tabure koltuklara yaslayarak iki üç kişinin yan yana oturması mümkün olacaktır. Duvar dibinde bir ahşap raf sehpa görevi de görebilir. Saksılar ile desteklenerek yeşillik yaratılır.

Ayrıntıları Önemseyin.

blank

Duvara iki tablo, duvar dibine şık bir sehpa, bir orta sehpa ve iki şık rahat koltuk ile iyi bir balkon yaratılabilir. Perde ile desteklenen alanda derin kaplar içinde mum yerleştirerek yakmayı deneyebilirsiniz.

Palet Tasarımları

blank

İki paletin üst üste konulduğu bir diğer paletin arkaya konularak yaslanma alanı oluşturulduğu koltuk modeli bir cibinlik ile desteklenir. Puf minderler ve yastıklar kullanılmalıdır. Balkon korkuluğuna saksı asılarak görsel zenginlik büyütülür

Aydınlatma Önemli

blank

Minik lambalar ile balkonun havasını bir anda değiştirmek mümkündür. Zemini plastik yer döşemeleri ile kapladıktan sonra sık sık çite benzeyen ahşap kalması balkon demirlerine de yapılır. Duvara zarif bir raf ve etrafa değişik saksılarla iki koltuk alan için yeterli olacaktır.

Bambulu Balkon

blank

Bambu çubukları ile bir duvarı sık sık kapladıktan sonra bir masa ve iki sandalye ile ortam değişikliği yapılabilir. Saksılar balkonun olmaz ise olmazı, unutmamakta yarar var. Sepetli taşıma ürünleri saksılar için güven bir yuva olabilir.

Balkon Minicik İse

blank

Balkon oturmaya müsade etmeyecek kadar küçük ise balkonun büyüklüğünde saksılar koyarak balkonu oturma alanına dahil edebilirsiniz. Böylece daha büyük bir balkonunuz olur.

Minik Aydınlatmalar

blank

Balkon demirlerine ve duvarlara sarılan ledli aydınlatmalar ile kapladığınız balkona yer döşemesi ile hava katarak, şık koltuk ve sehpalar ile destekleyebilirsiniz. Bir kaç kapalı aydınlatma aracı da dekoratif duracaktır.

Ahşap Gücü

blank

Ahşap bir masanın korkuluklara yaslanması ile oluşturulan alanda masa istenildiğinde kapanan bir yapıdadır. Ahşap duvara yaslanılmış oturma alanlarının yanında aydınlatma minik çok sayıdaki lamba ile yapılır. Saksılar, şık lambalar, mumlar ve çakıl taşları ambiyansı kuvvetlendirmeye yeter.

Salıncak Koltuk

blank

Duvarın ahşap saksı asma şekline dönüşmesi sonrasında tavandan asılan bir salıncak koltuk konulur. Salıncak büyük hamleler ile sallanmaz ancak tatlı tatlı salınması bile yetecektir. Balkon cam ile kaplıdır ve bir sehpa, saksılar ortam için yeterlidir.

Portatif Ürünler

blank

Portatif ahşap masa ve iki sandalye duvar kenarına konulur. Yerde bir örtünün eşlik ettiği alan saksılar ile donatılmıştır.

Sandalye ve Koltuktan Sıkılanlara

blank

Sandalye ve koltuğun olmadığı güzel bir halı ile yer minderlerinin yer aldığı yapıda bir yer sehpası vardır. Ayrıca zemin yer döşemesi olup şık saksı çiçekleri ile bütünleşmiştir.

Sade Ama Şık

blank

İki sandalye ile bir yuvarlak masadan oluşan balkonda minik saksılar yer alır. Raflar ile desteklenen alanda aydınlatma için asılan mumluklar dekoratif görünür. Zemin döşeme ile kaplıdır ve yerde minik yolluklar bulunur.

Pencere Camı Balkona Bakanlara

blank

Pencere camını bir raf olarak kullanarak saksılar yerleştirilir. Ahşap bir köşe oturma alanı ile ahşap raflı masa oldukça kullanışlıdır. Perde ile kapatılabilen alana yerde büyük saksılar ve tavanda minik aydınlatmalar eşlik eder.

Örme Duvarlı Balkonlar

blank

Kiremit görünümü olan balkonlarda metal görünümlü ahşap masa ve sandalye ile uyum sağlamak mümkündür. Korkuluklara asılan saksılar ile kapalı mumluklar bu balkon idealdir.

Sallanan Bank

blank

Bank görünümlü ahşap oturma alanı dört kalın zincir ile tavana asılır. Balkon duvarında bir çıkıntı oluşturularak saksılar bu alana dizilir. Ahşap bir sehpa ve minderler alan için yeterlidir.

Beyazla Siyah Uyumu

blank

Beyaz bir orta sehpa ile siyah beyaz halının uyumu köşe oturma alanının siyah beyaz minderleri ile bütünleştirilir. Saksılar mekanı canlandırırken mumlar ve ahşap zemin farklı bir duruş sergiler.

İki Kat Örme Sehpa

blank

İki katlı örme sehpa ile keyifli kahvaltılar yapmak mümkün. Sandalye ve saksı yükseltici ahşap platformlar ile zengin bir balkon yapılabilir.

Cam Balkon

blank

Cam balkonla kaplanan alana bir perde ile rahatlık sağlamak mümkün. Hafif ahşap sehpa, koltuk ve sandalye masaların yanında küçük bir yer örtüsü havayı değiştirmeye yetecektir.

Kiremit Duvarlar

blank

Balkonlara en çok yakışan kiremit örme duvar balkonda ön kısımdan aşağıya sarkan lambalar yer alır. Bu lambalar balkon demirlerinin üst kısmındadır. Beyaz üç perdenin de yer aldığı bu sarkıt işlemi beyaz sandalye ve sehpa ile tamamlanır. Yine saksılar baş köşede yer alır.

Toprak Saksılar

blank

Topraktan yapılmış saksılar balkonlara çok yakışır. Bu modelde bolca toprak saksı kullanmanın yanında balkon korkuluk görünümünü de uygun bir malzeme ile kapatmak ahşap masa ve sandalye ile desteklemek gerekir. Perde mekanda daha rahat hareket etmeyi sağlar.

Bir Parça Mutluluk

blank

Minicik balkonu olanların yakınmasının yersiz olduğu modellerden birisi olan bu balkonda demire asılı saksılar yer alır. Bir masa ve iki sandalyenin yer aldığı bu balkonda bir sehpada çiçekler yükselirken diğer bir sehpa farklı amaçlar için de kullanılabilir. Her köşede yeşilin göründüğü bu mekanda yer döşeme ile kaplıdır ve duvarlar örme tarzıdır. İpli tek bir koltuk yer alır.

Metal Kaplama Duvar

blank

Kare metal ile kaplanmış olan duvarda minik ledler yer alır. Balkon demirlerinde de yer alan bu ledler dışında kandil benzeri camlı lambalar bulunur. Cam yüzeyli bir sehpa ve bir koltuk yanında büyükçe bir saksı içinden taşan yeşillikler harikadır.

Minik Alanlara

blank

Boydan boya cam olan balkonlarda sadece minik bir alan yer alır ki bu alana saksı koyarak camların tamamını açarak ferah bir ortam oluşturmak mümkündür.

Panjur Tipi Duvar Kaplama

blank

Panjur benzeri bir duvar kaplama ile ahşap bir görünüm oluşturulan balkonda duvara monte edilen saksılar vardır. Yüksek katlı saksılığa beş saksı koymak ve yer kaplamadan görünüm güzelleştirmek mümkündür. Bir tablo ve korkuluk saksıları muhteşem bir ortam oluştururken rahat tek koltukta keyif yapmak mümkündür.

İki Koltuk Bir Masa

blank

İki koltukla bir masanın yer aldığı balkon dekorasyonunda renkli bir yolluk ve rengarenk çiçekler ile bütünleşik bir görünüm oluşturmak mümkündür.

Salıncak Koltuk

blank

Yukarıya asılmış olan salıncak tek koltuk ile cam balkon kaplama alanın yan kısmı ahşap duvar paneli ile desteklenmiştir. Saksılar bu alana monte edilerek yer kaplamaz ve görsel bir şölen oluşturur. Ayaksız duvara monte edilmiş masa ve iki şık tabure farklı spor avizeler ile süslenmiştir.

Raf Şıklığı

blank

Balkon korkuluğa uygun bir rafı masa ya da sehpa olarak kullanmak mümkündür. Ahşap bu açıdan büyük kolaylık sağlar.

Yer Kaplamalı Alanlar

blank

Yer döşemeleri ile bambaşka bit alan yaratmak mümkün. Metal sehpa ve metal koltuğu birleştiği bu alanda bir sehpa ve şık minderler rahatlık katacaktır.

Ön kısmı Kapatmak

blank

Balkonun dışarıya bakan kısmına büyük saksılar konularak açık alan boyunca bu bitkilerin uzatılması sağlanır. Çakıl taşları ile desteklenen bu alan tamamen kapatılır. Oturma imkanı bu alan için yoktur. Daha geride oturmak ve sandalye masa koymak mümkün olabilir. Bu alan camlı bir sürgü ile balkonun diğer kısmından ayrılır.

Dört Paletli Koltuk

blank

Dört paletin oluşturduğu uzunca oturma alanında minderler göz doldurur. Zemin kaplama olup saksı ve kafes görselleri ile muhteşem bir alan yaratılmıştır.

Bu modellerden de anlaşılacağı üzere önemli olan balkonun küçük ya da büyük olması değil nasıl bir tasarım ile donatıldığıdır. Bu modeller ile muhteşem bir ortam oluşturmak mümkündür.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir