Mutlu Bir Bahçe İçin Sunulan 22 Bahçe Peyzaj Fikirleri

Evlerden sıkılan herkesin kendisini bahçelere ve parklara atması nedeni ile sahip olunan bahçeler daha konforlu bir hale getiriliyor. Bu açıdan daha kolay bir şekilde daha konforlu bir hale getirilmeye çalışılan bahçelere uygun 22 bahçe peyzaj fikirleri büyük ya da küçük her bahçe için uygulanabilecek bir yapıdadır. Yaz aylarının gelmesinin ardından doğada daha çok zaman geçiren insanlar herhangi bir bahçede değil, daha özenli, daha konforlu ve daha şık bir bahçede vakit geçirmek istiyorlar. Böylece zamanlarını daha verimli geçiren kişiler mutlu olarak doğada birlikte vakit geçirmenin, misafir ağırlamanın keyfini yaşarlar. Özellikle peyzaj konusunda zengin tasarımlara sahip olan kişiler yaz boyunca gece gündüz bahçede zaman geçirirler.

Toprak Ayrı Taş Ayrı

Bahçelere yapılan tasarımların düzenli bir görünüm içerisinde olması önemlidir. Toprak olan alanlar çakıl taşları ile kaplı olan alanlardan kesin çizgiler ile ayrılmıştır. Oval çizgiler bölgenin içerisinde asimetrik bir şekilde dağılmıştır. Toprak olan alanlarda bitkiler vardır ve bakımlı bir yapı göze çarpar. Çit ile bahçe ayrılmıştır.

Taşlı Yol

Eve geniş bir bahçeden girenler için bir yürüme yolu yaparak çimleri korumak mümkündür. Çimler geniş bir alana yayılmış olup bakımlı bir görünüm içerisindedir. Sıra sıra kare görünümlü alanların içerisinde yer kaplamaları vardır ancak onun kenarında da sıralı bir şekilde beyaz çakıl taşları göze çarpar.

Çakıl Taşları

Büyük taşlar ve çakıl taşları ile çimli alan ve diğer bitkilerin yer aldığı topraklı alan birbirinden bariz bir şekilde ayrılır. Bu tasarımda toprak alanda renkli çiçekler vardır.

Dolu Dolu Görünüm

Çimlerin bakımlı ve canlı yapısını doğadan toplanan taşlar ile ayırarak çiçekler ile dolu alan birbirinden ayrılır. Çiçekler ağaç tipli gövde yapısına sahip sık bir yapıdadır ve keskin bir şekilde değil oval bir görsel mevcuttur.

Ahşap Görünüm

Belli bir alanın çimler haricinde bölünerek kenarlarına oval çizgiler çakıl taşları ile oluşturulur. Orta kısımda yer alan büyüklü küçüklü taşlar bir akarsu gibi kıvrımlı bir şekilde uzanır. Etrafı kahverengi toprak görünümünde olup bu alan dikdörtgen şeklindedir. Toprak üzerine yer yer ahşaplar konulmuştur.

Büyük Taşlar

Çiçeklerin içerisine koyulan bir toprak küp peyzaj çalışmalarında alışılmış şahane bir görünümdür. Çiçekleri çimlerden ayıran kocaman kayalar doğal bir görünüm için yeterli olacaktır.

Kuş Evi

Bahçenin görünen bir alanına eski bir el arabası ile ahşaptan yapılış bir standın bir kenarına kuş evine benzeyen bir görsel konulur yan taraflarına eski tarım aletleri ve kuş evinin tam karşısına tencere içerisine konulmuş bir saksı çiçeği çok yakışacaktır.

Oval Taşlar

Taşları belli aralıklar ile sıralamak görünüm açısından çok önemlidir. Düzgün kesilmiş oval taşların yanı sıra büyük kaya parçalarının düzgün bir sıralaması oldukça keyifli bir görünüm yaratacaktır.

Ağaç Altına Çiçek

Ağaçların yan kısımlarına konulan çakıl taşlarının kenarlarına konulan toprak çömlekler bütün bir görünüm oluşturur. Çakıl taşları ile düzgün bir oval şekil çizilir dış kısım çimler ile kaplıdır.

Toprağa Gömülen Taşlar

Bahçe kenarlarının çimler ve çiçekler ile kaplı olmasının yanı sıra toprak alanda düzgün görünümlü taşlar toprağa gömülmüştür. Görünüm temiz ve düzenlidir.

Ahşap Duvar

Ahşap bir duvarı andıran yüksek çitin alt kısmında gür çiçekler yer alır. Çiçekler çimli zemine göre daha aşağıdadır ve birbirinden ayrılan bu alan gelişigüzel şekilde taşlar ile bariz bir şekilde kesilir.

Bakır Saksılar

Çok eski dönemlerde kullanılan bakır saksılar bahçenin bir köşesine hepsinin de ayrı ayrı görüleceği şekilde öbeklenir. Saksılar, ahşap parçalar ile güçlü bir görünüm oluşturur.

Kapı Yolu

Evin ya da çıkışın yolu olarak bir ince alan belirlenir. Onun dışında tüm bahçe aynı formda çiçekler ile kaplanır. Bu peyzajda yol beton ile kaplıdır.

Taş Kurbağa

Taşların boyanması ile oluşturulan kurbağa görünümü siyah ve yeşil renkler ile boyandıktan sonra zambak gibi yükselen çiçeklerin altına konulabilir.

Taşlı Yükseltiler

Bahçenin çim olan alanı daha aşağıda kalacak şekilde ağaç altları örülerek taşlar ile yükseltilir. Taşlar bariz bir şekilde görülür. Çimler ve ağaçların yer aldığı alanlar bakımlıdır.

Düzgün Taşlar

Kare ya da dikdörtgen yapıda ağaçların alt kısımları çevrilir. Düzgün taşlar ile örülmüş bu alanlara fesleğen türü top bitkiler ekilir. Diğer alt kısımlar çim ve geniş kaplama taşlar ile çevrilir.

Modern Görünümler

Modern bir yer döşemesi ile kaplanmış olan alanın düzgün bir şekilde kenarı çiçekler ile çevrilir. Görünüm düzgün ve temizdir. Kapı önünde saksılar büyüklü küçüklü yapıda çiçekler ile donatılmıştır.

Duvar Dibi

Duvarların kenarları çiçekler için uygun alanlardır. Bu alana ekilen çiçeklerin kenarlarına büyük ve küçük taşlar konularak doğal bir tasarım oluşturulur.

Rengarenk

Duvar dibine daha seyrek çiçekler ekerek taşların daha yoğun bir şekilde kullanıldığı bu tasarımda yayılan yapıda çiçekler kullanılır. Kenarlar keskin bir şekilde düzenlidir.

Yoğun Peyzaj

Bu çalışmada dalga dalga bir çalışma mevcuttur. Yerde kiremitler ile oluşturulmuş örme görünüm bittiğinde çim, çim bittiğinde ise taşlar ile birlikte çiçekli bir görünüm yer alır. Duvarı saran bitki ile yemyeşil bir görünüm oluşturulmuştur.

Taş Basamak

Taşlar ile oluşturulan basamaklı yapının üst kısmında toprak ve çiçekler yer alırken alt kısımda ise yoğun bir çimli alan mevcuttur. Taşların arasından çıkan doğal bitkiler görünümü zenginleştirir.

Doğallık

Doğal bir görünümün amaçlandığı bu yapıda büyük ve küçük taşlar düzenli bir şekilde sıralanmıştır. Aralarda çiçekler yer alır ve kilit taş ile oluşturulmuş bir yol vardır.

Doğadan toplanan taşlar ile bile oluşturulabilecek bu özel alanlara keyfe keyif katacak bir yapıdadır. Ürünlerin maliyet bakımından uygun olması ve kolay dizayn edilebiliyor olması mutlu bahçeler yaratmak için büyük bir nedendir.