45 Tane Yeni İğne Oyası Yazma Kenarı Örnekleri

İpek iplik kullanılarak iğne ile oluşturulan üç boyutlu kenar dantellerine iğne oyası adı verilmektedir. İğne oyası dünyada Türk danteli adıyla anılmaktadır. İğne oyası yaygın olarak yazmaların kenarlarını süsleme amacıyla kullanılmaktadır. Ülkemizde özellikle Anadolu’da yaşayan ev hanımları tarafından sıklıkla hayata geçirilen iğne oyalarını yapmak oldukça zahmetli bir iş olup, hazırlanan bu oyalar ticari olarak da satışa sunulmaktadır. İğne oyalarının yapılış amacı sadece yazmaların kenarlarını süslemek değildir. Bu oyaları yapan kadınlar iğne oyasını adeta bir sanata dönüştürüp duygu ve düşüncelerini bu yolla dışarı aktarmaktadırlar. İğne oyasını yapabilmek için ipliğin iğne ile minik düğümler atarak bu düğümlerin biriktirilmesi ve istenilen şeklin oluşturulması gerekmektedir. İğne oyası tekniğiyle siz de tülbentlerinize en güzel sıra işi iğne oyaları ile süsleyebilirsinniz.

yeni-igne-oyasi-yazma-kenari-ornekleri

Esasen iğne oyası yaparken ipek iplik kullanılması gerekmektedir ancak pamuk ya da naylon iplikler kullanılarak da bu oyaların yapıldığı gözlemlenmektedir. Oyalar sade olarak hazırlanabileceği gibi boncuklar kullanılarak da süslenebilmektedir. El sanatlarımız arasında önemli bir yere sahip olan iğne oyaları sizin de ilginizi çekiyorsa ve yazmalarınızın kenarını en güzel iğne oyası modelleri ile süslemek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Sizler için seçtiğimiz en yeni, modern ve değişik iğne oyası yazma kenarı örnekleri arasından beğendiklerinizi hayata geçirmek sizin elinizde. Beğendiğiniz modeli oluşturmak için ihtiyacınız olan malzemeler ise bir adet yazma, uygun renkte ipler ve iğneden ibaret. Eğer ihtiyaç duyuyorsanız küçük boncuklar ya da başka malzemeler de kullanarak iğne oyanıza farklı bir hava katabilirsiniz. İğne oyanızı tamamladıktan sonra üç boyutlu şeklinin daha net bir şekilde ortaya çıkabilmesi için kolalamayı ihmal etmemelisiniz. El emeği göz nuru deyiminin hakkını tam anlamıyla veren bir teknik olan sıralı iğne oyası ile hazırladığınız yazmayı kullanmaya kıyamayacaksınız. Sizin için derlediğimiz kolay iğne oyası örneklerini görsellerinden inceleyebilir ve kendinize şık ve ağır iğne oyası ya da daha basit ve kibar iğne oyası örnekleri kullanarak yazmalarınızı işleyebilirsiniz.

1-Çiçek Desenli İğne Oyası Örneği

yeni-igne-oyasi-yazma-kenari-ornekleri-1

Eğer görselimizdeki gibi karışık çiçek desenli bir yazmanız varsa sizde kenarlarını desendeki gibi şekil ve renklerde çıtı pıtı iğne oyası ile süsleyebilirsiniz. Motifler biraz küçük olduğu için bu modeli tamamlamanız fazla zamanınızı almayacaktır.

2-Sade Ama Zarif İğne Oyası Örnekleri

yeni-igne-oyasi-yazma-kenari-ornekleri-2

Düz bir yazmayı süslemenin en güzel yolu görselimizdeki gibi tek ya da iki renk ip kullanılarak hazırlanan bir iğne oyası modeli kullanmaktan geçiyor. Sizde elinizin altında bulunan tek renk yazmalarınızı bu şekilde iğne oyaları ile süsleyerek değerlendirebilirsiniz. Bu örnekteki gibi düz beyaz yazmalara ya da kırmızı yazmaya hangi renk yakışır inceleyip öğrenebilirsiniz.

3-İğne Oyası Renkli Çiçekler

yeni-igne-oyasi-yazma-kenari-ornekleri-3

Düz renk bir yazmaya hareket katmak istiyorsanız sizde iğne oyasından bu şekilde renkli çiçekler hazırlayabilirsiniz. Görselimiz iğne oyasını kolalamanın gerekliliğini gözler önüne seriyor.

4-Muhteşem Bir İğne Oyası Örneği

yeni-igne-oyasi-yazma-kenari-ornekleri-4

Oldukça zahmetli bir iğne oyası örneği olan bu modeli tamamladığınızda kendinize olan güveniniz artacaktır. Çevrenizdeki herkesin bu yazmaya kıskançlıkla bakacağından emin olabilirsiniz.

5-Mor İğne Oyası Örneği

yeni-igne-oyasi-yazma-kenari-ornekleri-5

Krem rengi bir yazmayı sizde bu şekilde mor çiçeklerden oluşan bir iğne oyası ile süsleyebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız en güzel iğne oyası örnekleri arasından zevkinize hitap eden modeller bulmuş olacağınız ümit ediyoruz. Beğendiğiniz modelleri bir an önce hayata geçirmek ve boş vakitlerinizi anlamlı bir şekilde değerlendirmek tamamen size bağlı.