Bizimle iletişime geçin

Ev Temizliği

Buzdolabınızı Nasıl Temizleyebilirsiniz

blank

Buzdolabı mutfağın gözdesidir. Bozulabilecek yiyeceklerimizi, yemeye hazır olana kadar burada güvenli bir şekilde depolarız. Ne yazık ki buzdolaplarını en iyi şekilde kullanmıyoruz. Gerektiğinden fazla doldurabiliyoruz, atılması gerekenleri atmaya biliyoruz, kırıntılar kristalleşene kadar temizlemeye biliyoruz. Bütün bunlara rağmen hafif bir koku olduğunda bile anında şikayet etmeye başlıyoruz. İşte buzdolabınızı nasıl temizleye bileceğinizi anlatacağımız adımlar:

Buzdolabı Nasıl Temizlenir

1-Yiyecekleri Çıkarın

Tarihi geçen bütün yiyecekleri çöpe atın. Yenebilecek durumda olan yiyeceklerinizi bir süreliğine buz içerisine alarak buzdolabınızı boşaltın ve temizliğe hazırlayın.

2-Rafları ve çekmeceleri çıkarın

Buzdolabının içerisinde çıkarılabilen ne kadar parça varsa hepsini çıkarıp bir kenara koyun. Plastik ya da metalden olan raflar ya da çekmeceleri de sıcak suyun altında bulaşık deterjanı yardımıyla yıkayabilirsiniz. Fakat seramik ya da cam olan parçaların kırılmasını ya da çatlamasını önlemek için bu parçaları yıkamak için oda sıcaklığına gelmelerini beklemeniz gerekecektir.

3-Buzdolabının iç kısmını silin

Biraz bulaşık deterjanı ve sıcak suyu karıştırın ve bir kumaş yardımıyla buzdolabının iç kısmını silin. Sildiğiniz kısımlara pis suyun damlamasını engellemek için silme işlemine üst kısımlardan başlayabilirsiniz. İnatçı ve yapışmış lekeler için plastik bir sünger ya da temizleyici kullanabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise ısıtılmış bir bezi bu alana bırakıp birkaç dakika kadar çözülmesini beklemek olacaktır. Bu işlem sonrasında leke yumuşayacak ve çıkarması kolay olacaktır. Sonrasında ise temizliğinden emin olmak için temiz ve nemli bezlerle birkaç kez silerek durulayın. Girinti ve çıkıntılara yanı lekelerin toplanabilecekleri alanlara dikkat edin. Son olarak da kapağın iç kısmını silebilirsiniz.

4-Rafları ve çekmeceleri temizleyin

Şimdi, raflarınız ve çekmeceleriniz biraz ısındıktan sonra bulaşık deterjanı ve sıcak su yardımıyla yıkayabilir sonra da kurumaya bırakabilirsiniz. Dikkatli olmalısınız, özellikle de cam malzemeleri taşırken. Kırılma ve yaralanmaları önlemek için bulaşık eldivenleri kullanabilirsiniz.

5-İç kısmı kurutun

Temiz ve kuru bir bez ya da havlu kullanın. Buzdolabının iç kısmının tamamen kuruduğundan emin olmak için buraları güzelce silin. Kapağın iç kısmını da silmeyi ve kurutmayı unutmayın.

6-Yiyecekleri geri yerleştirin

Yiyecek malzemeleri buzdolabına yerleştirin. Bu adımda aynı zamanda dış kısmı kirlenen kavanozlarınızı ya da tencerelerinizi güzelce temizleyebilirsiniz. Bu durumda temizleme yaparken temiz ve kuru bezler kullandığınızdan emin olmalısınız.

7-Dondurucuyu Temizleyin

Yukarıda anlatılan adımları dondurucunuz için de tekrarlayın. Dondurucuların en güzel yani uzun uzun ovmayı gerektirecek dökülmelerin genellikle burada gerçekleşmiyor oluşudur. Bu yüzden de tarihi geçmiş ürünleri temizlemeniz en önemli kısım oluyor. Eğer dondurucunuz daha derin bir temizlik gerektiriyorsa yine yukarıdaki işlemleri tekrarlayabilirsiniz.

8-Dış kısmı temizleyin

En tepeden başlayarak sıcak su ve bir bulaşık deterjanı yardımıyla buzdolabınızın dış kısmını güzelce silmelisiniz. Eğer paslanmaz çelik bir buzdolabınız varsa burada çizik oluşturmayacak bir sünger ya da bez kullanmalısınız, ayrıca bu durumda dış kısmı parlatmak için sirke ya da cam temizleyici kullanabilirsiniz. Kapağın köşelerindeki mühürlü plastikleri ılık su ve bulaşık deterjanı ile silmeyi unutmamalısınız. Burada biriken pislikler mühürün kırılmasına sebep olabilir.

9-Sezonsal : Damlalık temizliği

Bazı buzdolaplarında yoğunlaşan havayı toplayan bir damlalık kısmı bulunur ve bu kısım çıkarılabilir. Bu durumda damlalık kısmını bularak çıkarmalısınız. Genellikle üst kısımlara yerleştirilmiş olur. Çıkardığınız damlalığı tekrar takmadan önce ılık su ve bulaşık deterjanı yardımıyla temizlemelisiniz. Eğer gerekirse çamaşır suyu da kullanabilirsiniz. Eğer emin olamıyorsanız buzdolabının kullanma talimatlarını kontrol edin. Sonrasında ise damlalık kısmını kurutun ve tekrar geri takın.

10-Sezonsal: Buzdolabı Bobinlerini Temizleyin.

Buzdolabının fişini çekin ve dikkatli ve yavaş bir şekilde buzdolanı ileri alın. Eğer buzdolabı bobinleri arka kısımdaysa, elektrikli süpürgenizin fırça başlığını kullanarak bu kısmı temizleyebilirsiniz. Bazı yan modellerde bobinler arka üst kısımda, alt kısımda ya da buzdolabının arkasında gömülmüş olabilir. Hatta bazılarında ventilatörler bobinlerin üzerine vidalanmış bile olabilir. Bu modellerde ise temizlemek için kullanma talimatlarını takip etmeniz çok daha iyi olacaktır. İşlem bittikten sonra buzdolabını tekrar yerine yerleştirin ve fişini takın.

Buzdolabı Temizleme İpuçları

1-Lekeler oluşur oluşmaz silmek, eski yiyecekleri haftalık olarak temizlemek gibi ufak adımlar sayesinde buzdolabınızı hem temiz tutabilir hem de daha uzun süre kullanabilirsiniz.

2-Buzdolabındaki ya da dondurucudaki kokuları önlemek için bir paket karbonat kullanabilirsiniz. Bu özellikle de soğan halkası kokusunun, buzdolabındaki soğuk suya sinmesini istemediğinizde işe yarayacaktır.

İhtiyacınız Olacaklar

  • -Buz ve soğutucu
  • -Bir sürü temiz kumaş-bez
  • -Bulaşık Sabunu
  • -Sıcak su
  • -Plastik, çizmeyen bir temizleyici ya da sünger
  • -Sirke ya da cam temizleyici (paslanmaz çelik modeller için)
  • -Bulaşık eldiveni
  • -Çamaşır suyu
  • -Elektrikli süpürge (fırça eklentisiyle)
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir