Deri Araba Koltuğu Nasıl Temizlenir?

Bu kendin yap temizleme çözümleri ve sıradışı leke çıkarma fikirleri sayesinde arabanızın havalı deri koltuklarını yepyeni tutabilirsiniz.

Deri koltuklar, arabaya lüks katan özelliklerden biridir. Oldukça pahalı oldukları için, deri koltuklara dikkatli davranmak gerekir. Deri koltuklarınızın daha uzun süre güzel görünmesini sağlamak ve daha dayanıklı olmalarına yardımcı olmak için size arabanızın deri koltuklarını nasıl temizleye bileceğinizi anlatmak istedik.

İlk olarak bir elektrikli süpürge kullanarak koltuklar üzerindeki tozları ve kırıntıları temizlemeniz gerekiyor. Sonrasında ise bir temizleme solüsyonunu koltuklara uygulamalısınız. Deriye zarar verebilecekleri için çamaşır suyu ya da amonyak tabanlı temizleyiciler kullanmamalısınız. Deri temizleyici malzemeler kullanabilir ya da kendi karışımınızı hazırlayabilirsiniz. Bir miktar sıcak suyu ve biraz bulaşık deterjanını bir kovada karıştırın. Beş ölçü suya bir ölçü bulaşık sabunu olarak ayarlayabilirsiniz ölçünüzü. Bir kumaşı bu karışıma batırın ve sonrasında koltuklarınızı silin. Derinin sıvıyı çekmesine izin vermeyin çünkü bu süngerlerde birikme yapabilir ve koltuğa zarar verebilir. Ayrıca fazla su da koltukta leke oluşturabilir. Sonrasında da nemli ikinci bir kumaş ile tekrar silmelisiniz. Bütün bu işlemler sonrasında da bir havlu yardımıyla koltukları kurulayın.

Deri koltuklar için bir diğer kendin yap temizleme fikri ise: Yarım ölçü zeytin yağını ve çeyrek ölçü sirkeyi bir sprey şişesinde karıştırmaktır. Bu karışımı koltuklara sıkabilir, beş dakika kadar bekledikten sonra ise silebilirsiniz.

Koltukların temizliğini sağlamanın en iyi yolu ise leke oluşumunu engellemektir. Leke bırakacak herhangi bir şey koltuğa döküldüğü zaman direkt olarak temizlemeniz gerekiyor. Eğer temizleme kısmında yeterince hızlı olamazsanız lekeler oluşabilir. Aşağıdaki materyallerden birini kapıp, temizliğe girişmelisiniz.

Diş Macunu

Jelsiz bir diş macununu bu alana sürebilirsiniz. Lekeyi nazikçe çıkarmak için bir diş fırçası kullanabilirsiniz. İşlem bittikten sonra nemli bir bez ile silebilir, bir havlu yardımıyla kurulayabilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda aşınmayı da engelleyecektir.

Limon Suyu ve Tartar kremi

Bu materyali sadece açık renkli derilerde uygulamalısınız çünkü çamaşır suyu etkisi gösterecektir. Eşit miktarda limon suyu ve tartar kremini karıştırarak bir macun elde edin. Lekeli kısma sürdükten sonra 30 dakika kadar bekleyin. Bu alanı temizlemek için ise nemli bir sünger kullanabilirsiniz.

Tırnak Cilası Çıkarıcı ve Alkol

Pamuk parçasını tırnak cilası çıkarıcı ya da alkole batırın ve sonra lekeye nazikçe uygulayın. Lekeyi kaldırdıktan sonra da bu alanı ılık su ve bulaşık deterjanı yardımıyla temizleyin. Temiz ve nemli bir kumaş ile de son temizliği yapın.

Karbonat

Bu materyal bütün yağ lekelerini çıkarmada size yardımcı olacaktır. Lekeli kısma biraz karbonat dökün ve nemli bir kumaş ile silin. Birkaç saat ya da bir gece kadar bekletin. Karbonat yağı emecektir. Sonrasında ise kalan tozu temiz ve yumuşak bir kumaş ile temizleyin. Kalıntıları temizlemek için de bu kumaşı kullanabilir, sonrasında da bir havlu ile kurulayabilirsiniz.

Koltuklarınızı temizledikten sonra deriler için üretilen kremlerden kullanabilir, renk solmalarını ve çatlamalar engellemek için de güneş ışığını içeri almayacak paravanlar kullanabilirsiniz. Deri kremleri aynı zamanda gelecekte oluşabilecek lekeler karşı dayanıklılık sağlar ve parlamaya yardımcı olur. Lekeleri nasıl çıkaracağınızı bilmek deri koltuklarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlar ve daha iyi görünmelerine de yardımcı olur.