Deri Ayakkabılar ve Botlar Nasıl Temizlenir?

Deri ayakkabılarınızı nasıl temizleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Kendin yap uzmanlarının bu altı adımını izleyebilir ve zorlu lekelerden kurtulmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

Deri ayakkabılar. Eminiz ki dolabınızda deri ayakkabılarınız, botlarınız, spor ayakkabılarınız vardır çünkü hem güzel görünürler hem de dayanıklıdırlar. Deri ayakkabılarınızı nasıl temizleyeceğinizi bilmek bu ayakkabıların hem oldukça güzel durmasını sağlayacak hem de uzun yıllar boyunca dayanıklı olmasına katkı sağlayacaktır. İşte bilmeniz gerekenler

Deri Ayakkabılar ve Botlar Nasıl Temizlenir?

Birinci Adım: Bağcıkları çıkarın.

Eğer bağcıklar kirliyse, çamaşır makinesine atabilir ya da yerine yenilerini alabilirsiniz.

İkinci Adım: Kolayca çıkan tozları ve kiri temizleyin.

Derinin yüzeyine yapışmış olabilecek tozları ve kirleri bir fırça ya da kuru bir kumaş yardımıyla temizleyin.

Üçüncü adım: Sabun uygulayın.

Biraz bulaşık sabunu ve sıcak suyu karıştırın, bir kumaşı bu solüsyona batırın ve ayakkabının dış kısmını bu kumaş ile nazikçe temizleyin.

Dördüncü adım: Sabunu temizleyin.

Sabunlu kısmı silmek için ikinci temiz ve nemli bir kumaş kullanın. Bir havlu yardımıyla kurulayın. Sıcak ve sabunlu su da yine su lekelerini ve diğer lekeleri çıkaracaktır.

Beşinci Adım: Deri kremi

Leke oluşumunu engellemek ve yüzeyin parlamasını sağlamak için bir deri kremi kullanabilirsiniz. Bu tarz kremleri satın alabilir ya da bir ölçü sirke ile iki ökçü keten tohumu yağını karıştırarak elde edebilirsiniz. Bu solüsyonu deriye uygulayın, 15 dakika kadar bekleyin ve deri parlayana kadar yumuşak bir kumaş yardımıyla silin.

Altıncı Adım: Kuruma

Ayakkabılarınızı ya da botlarınızı açık havada kurumaya bırakın. Bir ısıtıcıya ya da direkt olarak güneş ışığına bırakmayın çünkü bu derinin yüzeyinin çatlamasına sebep olacaktır.

Lekeler her şekilde oluşacaktır.İşte deriden lekeri şu şekillerde çıkarabilirsiniz.

Yağ Lekeleri

Lekenin üzerine biraz karbonat ya da mısır nişastası dökün. Nazikçe, nemli bir kumaş kullanarak ovun. Birkaç saat ya da bir gece bekletin. Karbonat ya da nişasta yağı emecektir. Sonrasında da yumuşak bir kumaş kullanarak tozları temizleyebilirsiniz.

Mürekkep Lekeleri

Bir parça pamuğu tırnak cilası çıkarıcıya ya da alkole batırın ve yavaşça lekeye uygulayın. Ovmayın, çünkü bu lekenin yayılmasına sebep olabilir. Leke çıkana kadar pamuğu deri yüzeye değdirin. Temiz ve nemli bir kumaşla silin sonra da bir havlu yardımıyla kurulayın.

Aşınmalar

Burada deriyi temizlemek için diş macunu kullanabilirsiniz. Jelsiz bir diş macununu bu alana uygulayabilir sonrasında da yumuşak bir kumaş ile ovabilirsiniz.

Diğer Lekeler

Eşit miktarda limon suyu ve tartar kremini bir macun oluşturacak şekilde karıştırın. Lekeli alana uygulayın ve sonrasında da 30 dakika bekletin. Bu macunu deriden çıkarmak için nemli bir kumaş kullanabilirsiniz. Limon suyu ve tartar kremi karıştığı zaman çamaşır suyu etkisi oluşturacaktır, bu yüzden de bu işlemi yalnızca açık renkli derilerde uygulayın.