Bizimle iletişime geçin

Ev Temizliği

Deri Çanta Nasıl Temizlenir

blank

Deri ayakkabılar, mobilyalar ve çantalar için hem popüler hem de dayanıklı bir materyaldir. Her ne kadar katı bir yüzeyi olsa da, içerdiği porlar sebebiyle derinizdeki ve ellerinizdeki yağları emebilir ve bu da lekelere sebep olabilir. Özellikle beyaz deri lekeler açısından oldukça narindir. İşte beyaz deriyi temizleme rehberi.

Beyaz tozları ve lekeleri yok etmek için düzenli olarak kuru bir mikrofiber bez ile deriyi silmeniz gerekiyor. Daha derin bir temizlik için ise bir deri temizleyici kullanabilir ya da kendi deri temizleyicinizi kullanabilirsiniz. Biraz sıcak su, biraz sıvı bulaşık deterjanı ve birkaç damla sirke ile yapabilirsiniz bu temizleyiciyi. Bu karışıma bir kumaş batırıp yüzeyleri temizleyebilirsiniz. Derinin bu solüsyonu emmesine izin vermeyin çünkü fazla su deriye zarar verecektir. Sabunlu solüsyonu temizlemek için bir başka kumaşı suya batırıp tekrar silmeniz gerekecektir. Sonrasında kurumaya bırakın. Evde yapabileceğiniz bir başka temizleyici için: yarım bardak zeytin yağını çeyrek bardak sirke ile karıştırıp bir sprey şişesine koyun. Lekelerin üzerine sıkın, birkaç dakika bekletin ve sonrasında silin. Ne yaparsanız yapın çamaşır suyu ya da amonyak tabanlı temizleyiciler kullanmayın çünkü bu materyaller deriye zarar verecektir.

Leke oluşmasını minimuma indirmek için derinin üzerine bir şey dökülür dökülmez silmelisiniz. Ne kadar hızlı olursanız olun lekeler oluşabilir, bu yüzden de beyaz deriden lekeleri nasıl çıkaracağınızı bilmeniz gerekiyor bu beyaz deriden bir ayakkabı da, çanta da, mobilya da olabilir. Bu seçeneklerden birini uygulayın ve lekelerden kurtulun.

Tırnak Cilası Çıkarıcı ya da Alkol İle Temizleme

Mürekkep lekesini çıkarmak için bir parça pamuğu tırnak cilası çıkarıcıya ya da alkole batırın ve lekeye uygulayın. Bu aşamada ovmamalısınız çünkü bu lekenin yayılmasına da sebep olabilir. Lekeyi çıkardıktan sonra biraz bulaşık sabunu ve sıcak suyu temiz bir kumaş yardımıyla deriye uygulamanız iyi olacaktır. Sonrasında temiz bir kumaşla silip kurumaya bırakın.

Karbonat ya da Mısır Nişastası

Yağ lekelerinden kurtulmak için, lekenin üzerine biraz karbonat ya da mısır nişastası dökmelisiniz. Biraz ovun, tabi nazikçe. Birkaç saat ya da bir gece kadar bekletin. Karbonat ya da nişasta yağı çekecektir. Sonrasında ise temiz bir kumaş yarcımıyla silerek tozu temizleyebilirsiniz.

Diş Macunu

Nemli bir kumaş kullanarak lekeli kısmı biraz ıslatın. Suyun altına tutmamalısınız yalnızca nemlendirin. Biraz jelsiz diş macununu lekenin üzerine uygulayın. Lekeyi çıkarmak için eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Temizleme işlemi bitince bu alanı temiz bir kıyafet ile temizleyin, sonrasında da bir havlu ile kurulayın.

Limon Suyu ya da Tartar Kremi

Bu iki malzemeyi bir macun oluşturacak şekilde karıştırın. Lekeli alana oluşturduğunuz karışımı uygulayın ve 30 dakika kadar bekletin. Macunu temizlemek için bir sünger kullanın. Limon suyu ve tartar kremi çamaşır suyu etkisi oluşturacak ve bu sayede lekeyi kaldıracaktır.

Eşyanızı temizledikten sonra uyguladığınız alanın kurumasını ve çatlamasını engellemek için biraz deri kremi uygulayabilirsiniz. Bu krem aynı zamanda deriyi lekelere karşı ekstra koruyacak ve bir parlaklık katacaktır. Deri eşyalarınızı temizlemeyi bilmek de yine bu eşyaların tadını çıkarmanızı sağlayacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir