Donmuş Borular Nasıl Çözülür ve Donması Nasıl Önlenir?

Kış aylarının soğuk havalarında donmuş borular ciddi bir risk haline gelir. Su, borunun içine donduğu zaman genişler ve bir inçlik bir alanda bin kiloluk bir basınç oluşturabilir. Bu basınç suyla dolu olan hemen her boruyu patlatmak için yeterlidir, ki bu da buz için genişleyecek bir alan bırakmaz. Patlamış bir boru saat başında yüzlerce litre su akıtabilir, bu da evinize binlerce dolarlık bir zarara mal olması demektir. Borular özellikle şu bölgelerde olduğunda donma riski artar:

  • -Dışarıda bir alandaki duvarda
  • -Lavabonun altındaki bir dolapta(özellikle dış duvara yakınsa)
  • -Isıtılmayan dar bir alanda ya da bodrumda

Eğer borunuz donmuşsa fakat henüz patlamamışsa, bu boruyu hemen ısıtmanız gerekir. Isıtma teknikleri borunun bulunduğu yere göre değişiklik gösterir.

Uyarı: Bir boruyu ısıtmak için asla ateş yakmayın ya da yakınına meşale tutmayın. Bu durum hem yangın ihtimalini artırır hem de borulara zarar verebilir.

Donmuş Borunun Yerini Bulmak

Donmuş fakat patlamamış bir boru genellikle kendisini musluklardan belli eder: eğer musluğu açtığınız zaman su akmıyorsa ya da su iplik gibi ince akıyorsa bu boru hattının bir yerlerinde bir blokaj olduğunu gösterir. Hemen harekete geçmek gereklidir:

1-Musluğa gelen suyu kapatın ya da evin ana su borularının vanalarını kapatın.

2-Donmuş olan borunun su taşıdığı musluğu açın; bunu blokajın nerede olduğunu bilmeseniz bile yapın.

3-Donmuş boruyu bulun ve blokajın yerin tespir edin: Musluğun borularını geriye doğru takip edin ve soğuk kısımlardan geçen yerlerini bulun, dış duvarlar ya da bodrum gibi. Borunun buz tutmuş ya da buzlanmış kısımlarını bulmaya çalışın, biraz şişmiş görünebilir bu kısımlar

Bir Duvarın Arkasındaki Donmuş Boruyu Isıtmak

Bir duvarın ya da tavanın arkasındaki o donmuş fakat henüz patlamamıs boruyu bulduğunuz zaman, işte burada işiniz biraz zorlaşacak. Bu boruyu ısıtmak için üç farklı seçeneğiniz var:

-Evin sıcaklığını artırın ve bekleyin.

-Borunun donmuş kısmına erişmek için duvarın ya da tavanın o kısmını kesin, sonrasında dışarıda kalan boruyu ısıtın (bunun için bir sonraki adıma bakın: Açıktaki donmuş boruyu ısıtmak).

-Borunun donduğuna inandığınız yerin duvarına kızılötesi lamba ile ısı uygulayın. Kızılötesi lambalar normal lambalardan daha iyidir çünkü havayı ısıtmadan ısıyı yollarlar ve bütün enerji duvara ve donmuş olan boruya gider.

Açıktaki Donmuş Boruyu Isıtmak

Eğer donmuş olan boru açıktaysa, bu boruyu ısıtmak için birkaç seçeneğiniz mevcut. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, boruyu musluktan başlayıp donmuş alana doğru ısıtmalısınız. Bu sayede eriyen buz, su olarak akabilir.

Saç kurutma makinesi: Genellikle bir boruyu ısıtmanın en kolay ve en güvenli yolu budur. Eğer boru duvara yakınsa borunun arka kısmına bir alüminyum folya koyabilir ve sıcak havanın oradan sekip tekrar boruya dönmesini, ve borunun daha hızlı ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Isıtıcı Lamba: Burada kılızötesi ya da ısıtıcı normal lamba kullanabilirsiniz. Yine saç kurutma makinesinde olduğu gibi eğer burada da boru duvara yakınsa arkasında bir alüminyum folyo yerleştirerek süreci kısaltabilirsiniz.

Taşınabilir Isıtıcı: Küçük ama güçlü bir ısıtıcı mutfağınızın alt kısmındaki ya da dolaplarınızdaki boruları ısıtmak için ideal bir çözümdür. Isıtıcıyı direkt olarak boruya çevirmelisiniz. Bu şekilde çok daha hızlı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Elektrikli boru ısıtıcı bant: Isıtıcı bantlar kurdeleye benzeyen fakat elektrikli ısıtıcı özellikleri olan malzemelerdir. Bu bantları borunun etrafına sarıp prize takmalısınız. Bu bantların ısı miktarları bir termostat yardımıyla ayarlanır. Aynı zamanda bu ısıtıcı bantlar belli alanlardaki boruların donmasını engellemek için de kullanılabilir. Bantları sarıp, gerektiği zaman fişlerini prize takmanız yeterli olacaktır.

Boru Donmalarını Önlemek

Donmuş boru problemini tekrar yaşamamak için alabileceğiniz birkaç küçük önlem var:

-Günün ya da gecenin en soğuk vaktinde musluğu damlatacak kadar açık bırakabilirsiniz.

-Odadaki sıcak havanın dolaplara da girmesi için dolap kapaklarını açabilirsiniz.

-Problemli olan boruyu elektrikli ısıtıcı bantlar ile sarabilirsiniz.

-Problemli boruları izolasyon köpükleri ile sarabilirsiniz, özellikle de ısıtılmayan kısımlarda kalan borularda bunu kullanabilirsiniz. Not: İzolasyonun ısı geçirmeme ihtimali çok azdır ve bir boruyu donmaktan kesinlikle kurtarır diyemeyiz, eğer etraftaki hava yeterince soğuksa boru yine donacaktır.

-Evin ısınmayan kısımlarını sürekli olarak ısıtıcı ile ısıtabilirsiniz, bunu sadece donma derecesinin üstünde olacak şekilde yapmanız yeterlidir. Uyarı: taşınabilir ısıtıcılar kullanmayın, bu ısıtıcılar kesinlikle sürekli açık bırakılmamalıdır.

-Dış mekandaki musluklara bağlı olan hortumlarınızı çıkarın. Eğer musluğunuz donmaya karşı olan cinsten değilse evin içinden musluğa giden vanayı kapatın ve içerideki suyu tamamen boşaltın.