En Çılgın Hobi Tutkunları İçin 12 Adet Kolay ve Zekice Hazırlanmış DIY Çalışması

Genellikle DIY çalışmaları ufak bir zaman, hayal gücü ve el becerisi gerektirir. İnsanların bir çoğu, kendi başlarına birşeyler yapmaktan oldukça korkarlar ve tercihlerini hazır yapılmışlarını alma yönünde kullanırlar. Fakat kendi başınıza, yine kendiniz için yapacağınız hobi nesneleri sadece para tasarrufu değil, sizlerin kendinizi daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. İşte o 12 DIY Projeleri

Anahtarlarınızı Oje ile Boyayın!

anahtarliklarinizi-oje-ile-boyayin

Anahtar kalabalığının arasında yanlış anahtar seçimine son! Anahtarlarınızı boyamak için farklı renklerde oje kullanın ve böylece anahtarlarınızı birbirinden kolaylıkla ayırın. Yapmanız gereken hangi rengin, hangi kapıya ait olduğunu aklınızda tutmak. Hatta bunun da bir kolay yolu var, anahtarlarınızın üzerine bir harf ya da işaret koyabilirsiniz. Görüyor musunuz, adeta bir çocuk oyuncağı! Yaratıcı olan takipçilerimiz, dilerlerse anahtarlarını çeşitli desenlerle ve şekillerle de süsleyebilirler.

Patlamış Ampüllerinizi Vazo Olarak Kullanın!

Ampullerinizi-vazo-olarak-kullanin

Bu satırları okuduktan sonra patlayan ampüllerinizi çöpe atmayıp bir köşede saklasanız iyi edersiniz. Çünkü patlamış ampüllerinizi oldukça dekoratif birer obje olarak kullanmanız an meselesi. Bunu yapmak için size lazım olan materyaller ise şöyle, patlamış eski bir ampül, kargaburun, tırnak bakım seti ve çekiç. Bu materyalleri kullanarak oldukça güzel vazolar yaratabilirsiniz. Tırnak bakım seti ve çekiç yardımıyla ampülün altındaki siyah kısmı kırın. Karga burun ile gri renkli küçük şeridi ampülden ayırın. Kırılan cam parçalarını çöpe atmayı unutmayın. Ampülün içindeki diğer cam parçayı da tırnak bakım seti ve çekiç kullanarak kırın. Ampülün etrafındaki herhangi bir pütürü, yine bakım setini kullanarak yoke din. Ampülün içindeki sargıyı, kargaburun yardımıyla çıkartın. İçeride cam parçası kalmaması için ampülünüzü bir kaç kes sallayın. Ve işte vazonuz hazır. Ampülünüzün alt kısmına açacağını iki delik ve içlerinden geçecek tel sayesinde ampülünüzü duvara asabilirsiniz.

Kavanozunuzun İçinde Ateşböcekleri Dolaşsın!

kavanoz-ile-dekor

Bu tarz fantastik bir görünüme sahip olan kavanozu yaratmak için ihtiyacınız olan tek şey bir kaç tane boş kavanoz, fosforlu yapıştırıcı ve sim. Yapacağınız işlemler oldukça kolay. Kavanozu açın yapıştırıcının kavanoz içerisine dağılmasını sağlayın ve içeri sim dökün. Kavanozun altına ufak bir led yerleştirin ve kavanozu kapatın. İçinde ateş böceklerinin dolaştığı hissini veren romantik akşamların vazgeçilmezi kavanozunuz hazır.

Eski Dergilerinizden Tabure Yaratın!

eski-kitaplari-degerlendirme

Masanızın ya da bazanızın altında neredeyse çürüyecek! Olan eski dergi ve kitaplarınız, aslında sandığınızdan daha yaratıcı bir amaç uğruna kullanılabilir. Bu tip kitap ve dergileri kullanarak oldukça yaratıcı bir tabure yaratabilirsiniz. Kitap ve derginin yanı sıra ihtiyacınız olan şey bir yastık ve iki adet kemer. Dergileri veya kitapları üst üste koyun ve en tepesine yastığı yerleştirin. İki taraftan kemer ile sıkıştırarak bu yapıyı sabitleyin. İşte tabureniz hazır! NOT: Dikkat edin dini kitaplar ile bunu yapmayın.

Çocuk Kitaplarından Duvarlarınzda Harikalar Yaratın

cocuk-kitaplari-ile-harikalar-yaratin

Çocuğunuzun odasının duvarlarını, onun en sevdiği hikaye kitaplarını kullanarak dekore edin. İnanın, çocuğunuz sevdiği karakterleri veya sahneleri görünce çok mutlu olacak ve aynı zamanda odasının duvarları harika bir tasarıma sahip olacaktır. Yapmanız gereken resimli sayfaları kitaptan ayırmanız ve IKEA gibi mağazalardan alacağınız (aslında kendiniz yapsanız çok daha iyi olur J ) basit çerçevlerle bu resimleri çerçeveleyin. İşte oldu!

Bahçenizi Ufak Bir Kavanoza Taşıyın

bahcenizi-ufak-bir-kavanoza-tasiyin

Güzel görünümlü vazo bulun ve içini çakıl taşları, toprak ve kuru yaprak. İçerisine bitki yerleştirin ve ufak nesnelerle dekorunuzu tamamlayın. Ufak bir ağaç gövdesi, kuru yapraklar gibi nesneleri dekor için kullanabilirsiniz. Kavanozları güneş alabilecek bir yere koyun ve dekorasyonunuzun tadını çıkarın. Böylesine ufak bir bahçe yarattığınız için kendinizden gurur duyun ve ona çok iyi bakın.

Banyo Tuzu

banyo-tuzu

Sadece bir kaç adımda yapabileceğini banyo tuzlarını satın almayı tercih ediyorsunuz? İhtiyacınız olan şey biraz deniz tuzu, en sevdiğiniz yağ ve gıda boyası. İstediğiniz renk ve koku kombinasyonunu yaratmakta özgürsünüz. Tadını çıkarın!

Kahve Fincanı ile Mesaj Verin!

fincanlarda-mesaj-verin

İster sahip olduğunuz kahve fincanını özelleştirmek isteyin, ister bu fincanı birine hediye etmek için eşsiz kılmak.. İhtiyacınız olan tek şey bir adet kahve fincanı ve Sharpie pazarı. Hayal gücünüzü kullanın ve çizecek ya da yazacak yaratıcı bir şey bulun. Yazım ya da çizim işlemini kupanızın içine ya da dış kısmına uygulayabilirsiniz. Yazım/çizim işlemi tamamlandıktan sonra fincanınızı 350F sıcaklıkta 30 dakika bekletin ki, yazınız kalıcı olsun.

PVC Borularınız Artık Birer Ayakkabı Rafı

ayakkabilik-yapmanin-kisa-ve-ucuz-yolu

Çoğumuzun birçok ayakkabısı ve aynı derecede azlıkta yeri var değil mi? Mağazalara gidip pahalı ayakkabı rafları almak yerine, PVC boruları kullanarak kendinize bir adet yapabilirsiniz. PVC boruları eşit şekilde kesin ve parçaları duvarda durmasını istediğiniz şekili oluşturacak şekilde birbirine yapıştırın. Yapacağınız bu tasarım sadece size tasarruf olarak değil aynı zaman şık bir aksesuar olarak da geri dönecek.

Kahve Kokulu Mumları Uzaklarda Aramayın!

kahve-kokulu-mum-yapma

Sıcacık bir kahvenin kokusu kimin hoşuna gitmez ki? Kahve kokulu mumları almak için servet ödemeye son vermenin vakti geldi de çattı! Bu mumların yerine normal mum ve cam saklama kapları alarak aynı nesneyi yaratabilirsiniz. Saklama kabını kahve çekirdekleri ile doldurun ve mumu ortasına yerleştirin. Eşsiz kokunun ve loş mum ışığının tadını çıkarın!

Eski Kitaplarınızı Raf Olarak Kullanın!

eski-kitaplari-raf-olarak-kullanin

Sanıyoruz ki yazımızın buraya kadar olan kısmını nefesinizi tutarak okudunuz J Hazır olun, tüm yukardakilerden daha da iyisi geliyor. Eski kitaplarınızı sakın ola atmayın. Çünkü bu kitaplar sandığınızdan çok daha kullanışlı olabilir. Deri kaplı ve güzel desenleri/rengi olan bir kitap seçin. İki takım menteşe alın. Bunlardan birini kitabın alt kısmında, diğerini de üst kısmında kullanacaksınız. Her kitabın kalınlığını ölçerek delme işlemini gerçekleştirin. İki menteşe arasına kitabı yerleştirin ve üstüne en sevdiğiniz nesneleri koyun. Ne kadar mükemmel bir dekorasyon fikri ama !