En Popüler 10 Tezgah Malzemesi

Mutfak, evin oldukça kritik bir bölümüdür. Mutfağın görünüşünde büyük bir rol oynayan materyal ise mutfak tezgahıdır – hangi materyalden yapıldığı, nasıl göründüğü ve bir tezgah hakkında aklınıza gelebilecek her konuda önemlidir mutfak tezgahı.

mutfak-tezgahlari

Granit bugünlerde lüks mutfaklardaki en popüler seçeneklerden biri olsa da, tezgahınız için kullanabileceğiniz birçok materyal mevcut ve biz size granit dışında kullanılan diğer popüler materyallerden de bahsedeceğiz.

mutfak-tezgahlari-modelleri

İşte şimdi en popüler 10 mutfak tezgahı malzemesini sıralıyoruz. Umuyoruz ki fotoğrafları ilham verici, bilgileri ise kullanışlı bulursunuz.

Beton Mutfak Tezgahları

en-populer-10-tezgah-malzemesi

en-populer-10-tezgah-malzemesi-1

en-populer-10-tezgah-malzemesi-2

Geçen birkaç yılda betonun evde kullanımı için birçok yol bulundu ve mutfak tezgahı olarak kullanımı da bunlardan biri. Beton mutfak tezgahları oldukça sağlam ve ısıya dayanıklıdır. İstenilen şekle, renge ve dokuya da girebilirler –ki bu da bir ekstra tabi. Beton mutfak tezgahları oldukça ağırdır bu yüzden dolaplardan gelecek iyi bir desteğe ihtiyaçları vardır; ayrıca limon suyu gibi asidik materyaller yüzünden iz kalabilir ya da zarar görebilirler.

Kuvars Mutfak Tezgahları

en-populer-10-tezgah-malzemesi-3

en-populer-10-tezgah-malzemesi-4

Granit mutfak tezgahlarının en iyi alternatiflerinden biri de fabrikada işlenmiş kuvars tezgahlardır. Görünüş olarak benzerler, sağlam ve oldukça dayanıklı oldukları gibi mutfakta çok şık dururlar. Kuvarsın sağlam, uzun ömürlü yapısına artı olarak, parlak yüzeyi sabun ile kolayca temizlenebilir. Ekstra: Kuvars oldukça az bakım gerektirir.

Paslanmaz Çelik Mutfak Tezgahı

en-populer-10-tezgah-malzemesi-5

Her ne kadar paslanmaz çelik mutfakta birçok materyalde kullanılsa da, tezgah olarak kullanımı kısa zaman önce keşfedildi. Fakat işte şimdi buradalar.

en-populer-10-tezgah-malzemesi-6

Paslanmaz çelik rengi ve ısıya dayanıklılığı ile mutfak için harika bir materyaldir. Birçok özelliği ile farklı alanlarda kullanılabilir paslanmaz çelik. Yüzeyi gözeneksiz ve oldukça hijyenik olduğu gibi kolay temizlenir. Kötü bir özellik olarak paslanmaz çelik her türlü parmak izini ve çiziği de gösterecektir tabi ki.

Sabuntaşı Mutfak Tezgahı

en-populer-10-tezgah-malzemesi-7

en-populer-10-tezgah-malzemesi-8

en-populer-10-tezgah-malzemesi-9

Birçok damar ağına sahip, doğal ve lüks bir görüntü sahibi mükemmel sabuntaşı mutfak tezgahları. Sabuntaşı mutfak tezgahları oldukça şık ve pürüzsüz olduğu gibi, mutfağın tarzını da birçok şekilde tamamlayabiliyor. Ayrıca ısıya dayanıklı, sağlam ve asidik materyallerden etkilenmiyorlar (ki bu birçok konuda mutfakta işe yarayacak bir özellik). Düzenli olarak bakıma ihtiyaç duymuyorlar ve iz de bırakmıyorlar.

Kasap Tahtası Mutfak Tezgahı

en-populer-10-tezgah-malzemesi-10

en-populer-10-tezgah-malzemesi-11

Sıcak ve oldukça doğal olan kasap tahtası mutfak tezgahları profesyonel şefler, eski dönemlere dönük evler ve tahtanın sıcaklığını seven herkes için evlerinde kullanılan popüler bir malzeme.

en-populer-10-tezgah-malzemesi-12

en-populer-10-tezgah-malzemesi-15

en-populer-10-tezgah-malzemesi-14

en-populer-10-tezgah-malzemesi-13

Kasap tahtasından mutfak tezgahı edinmeyi isteyen kişilerin göz önünde bulundurması gereken iki durum var, hangisi ihtiyaçlarınızı daha iyi karşılıyor? –yemek hazırlamak ve doğramak için uygun olan mı, servis ve görüntü için uygun olan mı? (göründüğü üzere bu karar oldukça kritik.) Kasap tahtasından üretilen bu tezgahlar biraz bakım gerektiriyor. Yağlamak hatta zaman zaman zımpara ile yüzeyi yenilemek de gerekebilir.

Cam Mutfak Tezgahları

en-populer-10-tezgah-malzemesi-20

en-populer-10-tezgah-malzemesi-21

en-populer-10-tezgah-malzemesi-22

Cam mutfak tezgahları bugünlerde hızla çoğalıyor çünkü oldukça modern ve estetik bir duruşları var. Cam mutfak tezgahları çok fazla dikkat çekmeden harika bir şıklık yaratabiliyorlar. Kolayca lekelenmiyor ve temizlemesi oldukça kolay olduğu gibi bu tezgahlar ısıya da dayanıklı. Ne yazık ki bu tezgahlar parmak izlerini kolayca gösteriyor ve çizikler konusunda da durum aynı(çocuklarınız ortalıktayken pek de görmezden gelinecek bir özellik değil!)

Biyo-Cam Mutfak Tezgahları

en-populer-10-tezgah-malzemesi-24

en-populer-10-tezgah-malzemesi-25

Cam tezgahları bir adım iler götürerek biyo-cam tezgahlar tercih edilebilir. Çevre dostu bir seçenek ve farklı renkleri mevcut. Bu tezgah malzemesi %100 geri dönüştürülmüş camdan elde ediliyor ve yine %100 geri dönüşüm özelliğine sahip. Yeşilci kimseler için oldukça iyi bir seçenek.

Mermer Mutfak Tezgahları

en-populer-10-tezgah-malzemesi-27

en-populer-10-tezgah-malzemesi-28

Beyaz mermer güzel tasarlanmış bir ev için klasiktir. Mermerin damar ağlı görünümü ve lüksü mutfakta anında sofistike bir görüntü oluşturur. Diğer yandan mermer oldukça kolay çizilir ve lekelenir. Bu yüzden daha küçük tezgah alanlarında kullanılmasını öneriyoruz, mutfak adası ya da pişirme alanları bütün mutfakta kullanmaktan daha iyi bir fikir.

Kireçtaşı Mutfak Tezgahları

en-populer-10-tezgah-malzemesi-30

en-populer-10-tezgah-malzemesi-31

Kireçtaşı genel olarak mermere benzeyen organik bir materyal ama mutfak tezgahı olarak kullanılmasındaki bir artı olarak daha sert bir yapıya sahip. Bu materyal tezgah kullanımında daha popüler hale geliyor ve bunun sebebi de güz yüzeyi, doğal görünümü ve organik renk seçenekleri.

Lava Taşı Mutfak Tezgahları

en-populer-10-tezgah-malzemesi-35

Daha az bilinen fakat bugünlerde daha popüler olmaya başlayan lava taşı mutfak tezgahları, tezgah seçimi için dramatik ve güzel bir seçenek. Mat ve parlak seçenekleri ve birçok renk opsiyonu mevcut ayrıca birçok farklı stilde mutfak için de kişiselleştirilebilir.

en-populer-10-tezgah-malzemesi-36

Lava taşı gözenekli bir yapıya sahip değil(paslanmaz çelik ve cam tezgahlar gibi) ve kolayca çizilmez ya da lekelenmez, ısıya karşı da dayanıklıdır. Bütün bu özellikler tabi ki bir karşılık istiyor, lava taşı bugün tezgah yapımında kullanılan materyaller arasında en pahalısı.