Geri Dönüşüm Fikirleri ile Tasarlamaya Başlayın!

Kullanılmayan ve depo alanlarında, kilerlerde bekleyen ya da gözümüzün önünde olmasına rağmen değerlendiremediğimiz birçok eşya, aslında geri dönüşüm fikirleri ile yeniden işlev kazanabilir. İhtiyaç duyduğumuz bazı ürünleri direkt hazır olarak satın almaktansa, evdeki en basit malzemeler ve yaratıcılığımız ile tasarlayabiliriz. Geri dönüşüm fikirleri ile tasarlanan birçok ürün, aynı zamanda kullanıldığı mekanlara renk ve hareketlilik de kazandırmaktadır. İster mutfakta kullanılabilecek işlevsel bir ev aleti, isterseniz de duvarları ya da tavanları süsleyebilecek dekoratif ürünler tasarlayabilirsiniz. Bunun için büyük yeteneklere de gerek yok.

Herkes el becerileri ile kolayca tarzına ve kullanımına uygun ürünler tasarlayabilecektir. Geri dönüşüm mantığı sayesinde artık ev ve iş yerlerinde gereksiz eşya birikimi de son bulacaktır. Kiler ve depolarda gereksiz yer kaplamaları olmayacak ve düzen sağlanacaktır. Çöpe atılmaya kıyılamayan eşyalara yeniden işlev kazandırmak, tasarruf ve düzen açısından en iyisidir. Örneklerdeki geri dönüşüm ürünleri aynı şekilde uygulanabilir veya farklı şekillerde uyarlanarak da geliştirilebilir. Tercih sizin.

1. Pet Şişelerden Saksı Yapımı

Pet şişeleri hayal gücünüz sayesinde sevimli tavşanlara dönüştürüp saksı olarak bahçede ya da evde kullanabilirsiniz.

2. Çok Kullanışlı Bir Banyo Ürünü

Yapımı oldukça pratik ve çok kullanışlı bir banyo ürünü. Bu şekilde diş fırçaları asla karışmayacak.

3. Çocuklar için Renkli Bir Oyuncak

Kapaklar ve sürpriz yumurta malzemesinden renkli ve eğlenceli bir oyuncak elde edebilirsiniz. Çıkardığı sesler çocuklar için keyifli olacaktır.

4. Konserveden Saksı Yapımı

Konservelerin kapağını çıkardıktan sonra ahşap mandallar ile çevreleyin ve saksı olarak kullanın. Dilerseniz renklendirip başka malzemelerle de kaplayabilirsiniz.

5. Boya Kutularını Artık Atmayın!

Tenekeden yapılan boya kutularını modern hasır iplerle kapladığınızda, çok şık saksılar ya da kalemlikler elde edebilirsiniz.

6. Araba Lastiklerinin Bahçe Ürünlerine Dönüşüm

Biraz emek ve fazlasıyla hayal gücü isteyen bir ürün olsa da, bahçe süslemeleri için ideal bir geri dönüşüm fikri olduğu kesin.

7. Bahçeyi Kısa Sürede Sulayın

Herhangi bir şişede resimdeki gibi delikler açın ve bahçe hortumu ile bağlayın. Bahçeyi bu aparat sizin yerinize kısa sürede sulayacaktır.

8. Çocuklar için Harika Bir Örnek

Renkli şampuan kutularını şekildeki gibi detaylandırıp eğlenceli hale getirebilir ve çocuklar için kalemlik olarak değerlendirebilirsiniz.

9. Pratiklik Sağlayacak Bir Örnek Daha

Prizin olduğu yere masa yoksa ve telefonu koymak için bir yere ihtiyaç duyuyorsanız, şekildeki gibi şampuan ya da krem kutularını kullanabilirsiniz.

10. Giyilmeyen Kot Pantolonlar Değerlensin

Aynı şekilde priz için bir çözüm önerisi daha. Cepleri kullanmak gerçekten de ideal bir fikir.

11. Giyilmeyen Gömlekler Yeniden Tasarlansın

Giymediğiniz gömlekleri şekildeki gibi keserek ister yeni bir tunik isterseniz de yeni bir mutfak önlüğü elde edebilirsiniz.

12. Bahçe Aparatları için Pratik Bir Çözüm

Basit bir süt ya da ayran şişesini görseldekine uygun şekilde kestiğinizde, tutacak bölümü olan kullanışlı bir bahçe küreğine dönüştürebilirsiniz.

13. Kutular ve Ahşaplar Bir Araya Gelirse

Renklendirilen basit teneke kutular ve ahşap bir panel birbiri ile birleştirildiğinde, çok kullanışlı ve modern bir kalemlik seti ya da mutfak ürünü elde edilebilir.

14. Banyo için Çok Şık Bir Ürün Tasarımı

Yine teneke kutuların baş rolde olduğu bir örnek. Havluları koymak için tasarlanabilecek olan bu ürünü yapmak oldukça kolay.

15. Araba Malzemeleri Geri Dönüşümle Değerlensin

Bu tarz metal malzemeleri renklendirip sağlam şekilde duvara monte ederek, bahçe hortumunu toparlamak için kullanabilirsiniz.

16. Kavanozlar Bir Arada

Mutfakta ya da nerede olursa olsun, kullanılan kavanozlar derli toplu görünsün istiyorsanız, işte onlara yeni bir yer açmanın en modern yolu.

17. Bahçe Salıncakları için Lastikler Yeter

Sağlam ağaçları olan bir bahçede, salıncak yapmak için kullanılmayan lastikler ve kalın hasır ipler yeterli olacaktır.

18. Bir Çataldan Neler Yapılabilir?

İster askılık ister dekoratif bir ürün. Çatala şekil vererek birçok ürün tasarımı yapmanız mümkün olacaktır.

19. Kendi Ocağınızı Tasarlayabilirsiniz

Bahçede lezzetli yemekler pişirmek ve mangallar yapmak için kendi ocağınızı görseldeki gibi pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

20. Mangal İçin Çok iyi Bir Örnek Daha

Teneke varilden bir mangal yapabileceğinizi söylemek istiyoruz. Görseldeki gibi kesikler yardımı ile çok kullanışlı ve dayanıklı bir ocak tasarlayabilirsiniz.

21. Oldukça Şık Bir Mangal Tasarımı

Kullanışlı, pratik ve modern bir mangal tasarımı için varili bu kez yan kullanıp destek için ayaklar da ekleyebilirsiniz.

22. Kendi Bahçe Mobilyalarınızı Tasarlayın

Muhtemelen çöpe gidecek olan ahşap kasalar, görseldeki gibi bir araya getirilip birleştirilerek çok kullanışlı bahçe mobilyalarına dönüşebilir.

Geri dönüşüm fikirleri için verilen örneklere bakıldığında, çoğunlukla çöpe atılabilecek malzemelerin hayal gücü ile ne kadar değerlenebileceğini görebiliriz. İhtiyacımız olan ürünleri hazır olarak satın almadan önce, tasarlayabilir miyiz diye mutlaka kontrol etmeli ve kullanılmayan ürünleri bu anlamda değerlendirmeliyiz.