Kendin Yap Projesi: Eşarp Tutucu

Saçımın uzamasıyla ve saçlarıma eşarp bağlamayı öğrenmemle birlikte bir sürü eşarp edindim. Ama burada bir de ikilem var, onları nereye koyacağım? Hepsini sıkıştırıp katlayarak çekmeceye mi koyacağım? İpeği düzgün bir şekilde katlamak zaten çok zor. Bunun yüzünden bir dağınıklığın ortasında kaldım. Hepsini bir rafa mı kaldırmalıyım? Buruş buruş olmalarını istemiyorum. Sadece bir eşarp için ütüyle uğraşmak oldukça zahmetli! Peki ya asmak? İpeğin dokusuna zarar vermek ya da askı izleri oluşturmak da istemiyorum. Buradaki cevap mandallar ve basit bir kapı askısıyla sevdiğiniz eşarplarınıza kolayca ulaşabileceğiniz ayrıca kolleksiyonunuzu sergileyebileceğiniz bir alan oluşturabiliyorsunuz.

Eşarp Tutucu-1

Şunlara ihtiyacınız olacak:

  • -Yaklaşık 55 cm’lik bir tahta, kalınlığının 5×10 olması yeterli olacaktır
  • -Birkaç mandal. Ben 12 tane kullandım
  • -Çerçeve askı kiti, 70 cm kadar uzunluğunda tel ve iki adet kanca
  • -Tahta tutkalı
  • -Kıskaç ya da ağırlık

Eşarp Tutucu-2

Mandallarınızı dizin, aralarındaki boşluğun eşit olmasına dikkat edin.

Eşarp Tutucu-3

Bir baştan başlayarak, bir mandal alın, arka kısmına biraz tahta tutkalı sürün. Otuz saniye kadar bekleyin ve yerine yerleştirin.

Eşarp Tutucu-4

Dikkatli bir şekilde mandallarınızı kıskaca sıkıştırın. Tahtamın düz olmadığının farkında mısınız? Açıkçası onu evimin yakınlarında temizlik yapan bir rezidanstan aldım ve trabzan olarak kullanılan bu güzel tahtadan orada bir sürü vardır. Projeye başlamadan önce tahtayı sabun ve suyla güzelce yıkadım ve görünüşünün ser olmasına da bayıldım. Kıskaçları kullanmamızın sebebi mandalların tahtaya tam olarak oturmasını istiyor olmamız. Eğer kıskacınız yoksa, mandalları tutkal kuruyana ve sertleşene kadar sabit tutacak bir ağırlık da kullanabilirsiniz.

Eşarp Tutucu-5

Tahta tutkalı oldukça hızlı bir şekilde kuruyup, sertleşiyor ve ben de yalnızca ipek eşarplar için kullanacağım için kıskaçları kaldırmak için çok uzun süre beklememe gerek olmadı. Her mandal için yaklaşık 20 dakika kadar bekledim. Birini bitirdikten sonra bir sonrakine geçtim. Hepsini tahtaya yapıştırdım.

Eşarp Tutucu-6

İki adet kancayı alın ve tahtnaın 5×20 olan kısmına, çok yukarıda olmayacak şekilde yerleştirin. Çerçeve telini kullanarak ilk kancadan geçirin, kendi üzerine katlayın. Etrafından dolayın ve elinize tahtanın herhangi bir parçasının batmadığından emin olun. Eğer o küçük kıymıklar kazayla parmağınıza batarlarsa cidden çok canınızı yakabilirler!

Eşarp Tutucu-7

Duvara bir çivi çakın, ya da benim yaptığım gibi basit bir kapı arkası askası kullanarak dolap kapağınıza yerleştirin. Bütün eşarplarınızı toplayın ve her birini birer mandala asın. Bu kısım gerçekten de çok tatmin edici değil mi? Bütün eşarplar oldukça parlak ve tatlı ve hepsini düzgün bir şekilde görebilmek, o gün giyeceğim kıyafete hangisinin daha uygun olduğuna karar vermemi de kolaylaştırıyor!

Eşarp Tutucu-8

Dün bu projeyi tamamladıktan sonra, annem de kendi evi için iki tane istedi ve kız kardeşim de bir tane sipariş etti! Gerçekten çok kullanışlılar! Umarım bu küçük proje de sizin eşyalarınızı yapmanız ve kendi eviniz için bir şeyler yapmanız için size ilham verir!

Ve gerçekten merak ediyorum, başıma bir eşarbı bağlamayı akıl etmem neden bu kadar uzun sürdü? Son üç gündür saçımı yapmadım bile, gerçekten harika! Oldukça yoğun olan programım için süper kullanışlı ve aynı zamanda kötü saçlar için de tam bir düşman.