Kendin Yap: Yatak Kenarı İçin Pon Pon Kilim

pon-pon-pas-pas-kendin-yap-projesi-1

Malzemeler:

  • Farklı büyüklükler, dokular, ve seçtiğiniz renklerde pamuk ipler
  • İki adet tuvalet kağıdının iç rulosu
  • Makas
  • Kilimi istediğiniz boyutta kaymayan halı atlığı (biz büyük ölçülerde alıp istediğimiz büyüklükte kestik).

pon-pon-pas-pas-kendin-yap-projesi-2

Yakınlarda bir ev malzemeleri mağazasından temin edebilirsiniz.

pon-pon-pas-pas-kendin-yap-projesi-3

Adım 1: Tuvalet kağıdı rulolarını parmaklarınıza geçirin ve ipi iki rulonun da etrafından sarmaya başlayın.

pon-pon-pas-pas-kendin-yap-projesi-4

Adım 2: Bu boyutta olana kadar hatta biraz daha büyük olana kadar sarmaya devamedin. Daha önce de birçok kez kullanıldığı için bizim rulolarımız biraz ezilmişti ama muhtemelen sizde aynı durum olmaz. Boyutları biraz değişecektir ama bu problem değil! Boyutları farklı olan pon ponlarla da bu kilimin duruşuna biz bayıldık. Üstteki resimdeki ponpon biraz daha küçük, alttaki ise biraz daha büyük.

pon-pon-pas-pas-kendin-yap-projesi-5

Adım 3: İpten bir parça kesin ve iki rulonun iplerini de saracak şekilde etrafından dolayın.

pon-pon-pas-pas-kendin-yap-projesi-6

Adım 4: Bir kez bağlayın, sonra da ruloları çıkarın.

pon-pon-pas-pas-kendin-yap-projesi-7

Adım 5: Ruloları çıkardıktan sonra daha sıkı bir şekilde tekrar bağlayın. Düğüm atın. Ama bağladığınız iplerini ucunu uzun bırakın, kesmeyin. Pon ponları kilime dönüştürürken bu iplere ihtiyacınız olacak.

pon-pon-pas-pas-kendin-yap-projesi-8

Adım 6: Şimdi bir makas yardımıyla pon ponunuzun etrafındaki yuvarlağı kesmeye başlayın. Aynı zamanda uzunluklarının eşit olmasına da dikkat etmelisiniz. Ama bu konuda çok da takıntı yapmanıza gerek yok. İstediğiniz gibi kesiminizi tamamlayın.

pon-pon-pas-pas-kendin-yap-projesi-9

Adım 7: Şimdi devam edin. Her bir pon ponu yapmak yaklaşık beş dakika sürüyor bu yüzden bir film açın ve biraz rahatlayın!

pon-pon-pas-pas-kendin-yap-projesi-10

Adım 8: Şimdi de pon ponlarınızı kaymayan halı altlığına yerleştirirken nasıl bir tasarım oluşturmak istediğinize karar verin. Pon ponları sıkıştırmanız gerekiyor biraz bu yüzden halı altlığına sabitlediğiniz zaman biraz daha pon pona ihtiyacınız olduğunu fark edebilirsiniz. Oldukça küçük olan kilimimiz için biz yaklaşık elli tane pon pon kullandık.

pon-pon-pas-pas-kendin-yap-projesi-11

Adım 9: Uzun bıraktığınız ipler yardımıyla pon ponlarınızı halı altlığına bağlayın ( ipleri kesmediniz değil mi? Oh, güzel). Biz tam olarak düğüm atmadık, daha sonra onları çıkarmamız gerekirse yardımcı olmaları için. Ya da kilimden sıkılıp pon ponları başka bir projede kullanmak istersek diye. İşte bu kadar!

pon-pon-pas-pas-kendin-yap-projesi-12