Küçük Oturma Odası Dekorasyonu için Yaratıcı Fikirler

Oturma odaları, ev içerisinde en çok kullanılan alanlar arasında geçer. Eğer oturma odası için ayrılan alan küçükse, işlev açısından daha pratik ve kolay uygulamalar tercih edilmelidir. Fonksiyonel mobilyalar, işlev sağlayacak süsleme detayları ve her yüzeyin alan içerisinde değerlendirilmesi gibi detaylar ile küçük oturma odaları tasarlanabilir. Küçük oturma odası dekorasyonu için fikirler veren bu örnekler, her mekana uyarlanacak şekilde değiştirilebilir. Aynı şekilde uygulanabilecek birçok örnek de mevcuttur. Mobilya ve malzeme seçimi, renk kullanımı ve yüzeylerin değerlendirilmesi, alanı daha geniş göstermek ve yerden kazanç sağlamak adına çok önemlidir.

Oturma odaları için aslında iki duvar yüzeyinin bile yetebileceğini kanıtlayan bu örnekler sayesinde, stüdyo dairelerin tasarımı da kolaylıkla tamamlanabilir. TV ünitesi tasarımları, balkonun oturma odası ile ilişkilendirilmesi ve malzeme seçiminin oturma odasına olan katkısı da örnekler aracılığı ile algılanabilecektir. Modern bir oturma odası için çok büyük bir alanın şart olmadığını siz de anlayacak ve dekorasyonunuzu kolayca tamamlayacaksınız.

1. Kare Şeklinde Yapılabilecek Pratik Tasarımlar

Mobilyaların çevrelemesi ile oturma odasının şekilleneceği kare biçimindeki kullanışlı mekanlara bir örnek. Her yüzeyin değerlendirilmesi ile mekan küçük de olsa işe yarayacaktır.

2. Oturma Odası için Beyaz Kullanımı

Eğer alan küçükse, oturma odasının daha ferah ve büyük algılanması için beyaz rengi kullanılabilir.

3. Küçük Dekoratif Ürünler Kullanmak

Süsleme detaylarına küçük de olsa yer vermek istiyorum diyenler, çok büyük dekoratif ürünler seçmemelidir.

4. L Koltuk Modellerinin Kullanımı

Küçük oturma odaları için keyifli oturma alanları oluşturacak L koltuk modelleri, işlevsellik açısından da en iyileridir.

5. Uzun ve Dar Oturma Odası Modelleri

Bir yüzeyde oturma alanlarını çözdükten sonra karşı yüzeyde TV ünitesi ve kitaplık gibi ihtiyaçları çözerek pratik bir alan sağlayabilirsiniz.

6. Kare Oturma Odaları için Bir Örnek Daha

Aslında küçük bir oturma odası için en ideal alan şekli kare olarak belirtiliyor. Her mobilyanın birbirine yakın olması ve alan oluşturması yeterlidir.

7. Dekorasyon İçin Duvarları Kullanın

Yeterli alan olmayan bir oturma odasında zemini sadece işlev için değerlendirip süsleme detayları için duvarları kullanmayı deneyin.

8. İnce Detaylandırılan Mobilyalar

Küçük bir oturma odası için ağır ve büyük mobilyalar uygun olmaz. Daha ince iskelet sistemleri ile üretilen ahşap mobilyalar mekana yakışacaktır.

9. Küçük de olsa Detaylar İçerebilir

Renkler ve malzeme seçimi, dekoratif duvar ürünleri ile bir oturma odası küçük de olsa, detaylandırılabilir.

10. İki Yüzey Bir Oturma Odası için Yeterli

Oturma alanları ve TV ünitesini karşılıklı konumlandırdığınızda, yapılabilecek en basit ve kullanışlı oturma odası kendiliğinden oluşacaktır.

11. Mobilyalar Takım Olmak Zorunda Değil

Küçük bir oturma odası içerisine beğenilen bir oturma odası takımı sığmayabilir. Farklı parçaları bir araya getirerek kendi takımınızı oluşturun.

12. En Küçük Oturma Odası Tasarımı

 

Çok küçük bir alanda bile oturma odası oluşturulabileceğinin en iyi örneklerinden. TV ünitesi ve kullanışlı bir koltuk yetecektir.

13. Balkonla İlişkilendirmeyi Deneyin

Küçük bir oturma odası, imkan varsa mutfak ile bağlantılı şekilde tasarlanırsa olduğundan çok daha ferah ve geniş görünebilir.

14. Duvar Nişleri ile Alan Yaratın

Daha fazla dolaşım alanı sağlamak için TV ünitesinin niş içerisinde tasarlandığı ideal bir oturma odası çözüm önerisi.

15. Fonksiyonel TV Ünitesi Modelleri

Küçük oturma odası mekanları için raf sistemleri içeren fonksiyonel TV üniteleri çok uygun tasarımlardır.

16. Balkon ile Daha Büyük Bir Oturma Alanı

Özellikle yaz mevsiminde alan kazandıracak ve küçük oturma odaları için büyük algısı yaratacak bir balkon ve oturma odası tasarımı.

17. Sadece İşlevin Yer Aldığı Oturma Odaları

Kullanılacak ürünler dışında bir detay eklenmedikçe, küçük oturma odaları da kullanışlı sayılabilir.

18. Tavan Nişleri ile Mekanı Uzatın

Genişletmek için imkanlar sadece renk seçimi ve mobilya azlığı ile kalıyorsa, tavanda niş yaparak mekanı daha uzun gösterebilirsiniz.

19. Balkonlu Bir Oturma Odası Daha

Ahşap malzemeler, minimal mobilyalar ve balkon sayesinde, oldukça ferah görünen bir küçük oturma odası modeli daha.

20. L Koltuk Kullanımını Mutlaka Deneyin

Daha keyifli bir oturma alanı için L koltuklar her zaman daha çok tercih edilir. Yer kazancı açısından da en iyisidir.

21. Modern Bir Oturma Odası için Renk Seçimi

Küçük bir oturma odası işlevselliği kadar modernliği ile de ön planda olabilir. Bunun için de gri, beyaz ve ahşap rengi seçimleri en doğruları olacaktır.

Küçük oturma odası dekorasyonu için fikirler veren bu örnekler ile herkes kendi oturma odasını yeniden dekore edebilir ve küçük de olsa, yeterli işlev alanını sağlayabilir. Belki daha az süsleme detayı içerecek ama malzeme ve mobilya seçimleri sayesinde oldukça modern görünebilecek oturma odaları ortaya çıkacaktır. Bu tarz oturma odalarının çoklu kullanımlarda dahi sorun yaratmayacağını da belirtmek gerekiyor.