Mutfağınızı Düzenlemek ve Depolamak için 65 Yaratıcı Fikir

Yetişkinler olarak herhangi bir konuda problem yaşadığımızda da yapmamız gereken ilk şeyin düzenli olmak olduğunu öğrendik. Mutfak organizasyonu oldukça hilelidir çünkü dikkat etmeniz gereken birçok küçük şey bulundurur. Dolaplar ve çekmeceler bir yerden sonra yeterli gelmemeye başlar bu yüzden yeni ve yaratıcı çözümler edinmek gerekir.

Duvar Depoları

mutfak-depolama-ve-duzenleme-fikirleri

Ikea’nın tasarımı Fastbo ile tezgah duvarınızı bir depo ünitesine çevirebilirsiniz. Bu tasarım sayesinde materyallerinizi asabilirsiniz. Kaşık vb materyalleriniz ve hatta taze baharatlarınızı da saklayabileceğiniz bir alan oluşturun.

mutfak-depolama-ve-duzenleme-fikirleri-1

mutfak-depolama-ve-duzenleme-fikirleri-1-0

Olabildiğince çok materyali bir arada depo etmeye çalışın. Tavalarınız ve kavanozlarınız için tasarlanmış bir tafa baharatlıklarınızı da koyabilir, kaşık vb materyallerinizi göz önünde tutabilirsiniz.

mutfak-depolama-ve-duzenleme-fikirleri-2

Tahtalara mendil ya da el havlusu dikerek aletleriniz için depo cepleri yapabilirsiniz. Eğer mutfağınızda taşralı bir hava istiyorsanız bu tasarımlar harika olabilir.

mutfak-depolama-ve-duzenleme-fikirleri-3

Materyallerinizi farklı amaçlar için kullanmaktan çekinmeyin. Örneğin bir tırmık mutfak malzemelerinizi asmak için harika bir depolama çözümü olabilir. Duvara yerleştirin ve dişlerini askı olarak kullanın.

mutfak-depolama-ve-duzenleme-fikirleri-4

Bütün o tencereler ve tavalar dolaplarda saklandığında hem düzenlemesi zor hale gelir hem de oldukça fazla yer kaplarlar. Daha pratik bir çözüm olarak onları duvara asmayı deneyebilirsiniz. Mutfak tezgahınızın arkasında yüksek bir alan oluşturun ve onları asmayı deneyin.

mutfak-depolama-ve-duzenleme-fikirleri-5

Mutfak havlularınızı asmak için mandal kullanabilirsiniz. Tahta mandalların bir tarafına tutkal sürün ve duvara yapıştırın. Havlularınızı asmakta bu tarz bir tasarım kullanabilirsiniz.

mutfak-depolama-ve-duzenleme-fikirleri-6

Ayrıca mutfaktaki materyallerinizi depolamak için askıları olan bir panoyu duvara asmayı deneyebilirsiniz bu sayede tahta kaşıklarınızı tavalarınızı, fırın eldivenlerini depo edebilirsiniz.

mutfak-depolama-ve-duzenleme-fikirleri-7

Mutfağınızdaki depo alanını duvara monteleyeceğiniz kutular ile büyütebilirsiniz. Üzerlerine etiket yapıştırarak aradığınızı bulmayı kolaylaştırabilirsiniz.

Baharat Deposu

baharat-deposu

Bütün baharat kavanozlarınızı sıralayın. Bir baharat rafı kullanarak depolayın. Örneğin bu alanda eşit parçaya bölünmüş alanlar kavanozlar için harika.

baharat-deposu-1

Baharatlarınızı çekmecelerde de muhafaza edebilirsiniz. Ama öylesine bir yerleştirme yapmayın. Etiketlerini okuyabileceğiniz şekilde düzenleyin.

baharat-deposu-2

Baharatlarınızı raflarda da muhafaza edebilirsiniz. Mutfak adanızda bir yer ayırın. Eğer isterseniz kapaklı alanlarda da saklayabilirsiniz.

baharat-deposu-3

Eğer dolaplarınızdaki ve çekmecelerinizdeki yeri başka materyaller için ayırmak isterseniz, baharatlarınızı duvara montelenmiş raflarda da sergileyebilirsiniz. Uzanması kolay olacaktır ve istediğiniz yere yerleştirebileceğiniz bir tasarıma sahip olacaksınız.

baharat-deposu-4

Bütün baharatlarınızı bir düzen içerisinde aynı yerde muhafaza etmek çok daha iyi bir fikir. Bu fotoğraftaki de oldukça güzel ve pratik bir çözüm.

baharat-deposu-5

Baharatlarınızı çekmece şeklinde tasarlanmış bir raf ile dolaplarınızın altında bir yerde depolamak da oldukça iyi ve yer kazandırıcı bir seçenek.

Tencere Kapakları

tencere-kapaklarini-duzenleme

Tencerelerinizi nerede saklayacağınız zor bir konu olabilir fakat ya kapaklar? Eğer bir havlu barı yerleştirirseniz, ocağın üst kısmını kullanabilirsiniz.

tencere-kapaklarini-duzenleme-1

Tencere kapaklarınızı tencerelerin olduğu dolapta da saklayabilirsiniz. Bu kutu ray sistemine sahip o yüzden oldukça pratik ve kullanımı da çok kolay.

tencere-kapaklarini-duzenleme-2

Dolaplarınızın iç tarafına barlar yerleştirin. Bu sayede tencere kapakları yuvarlanıp düşmeyecek ve siz de onları güvenli bir şekilde depo edebileceksiniz.

tencere-kapaklarini-duzenleme-3

Tencere kapaklarınızı dolapların altında askılar ile depo edin. Askıları dolapların altına yapıştırın ve tencere kapaklarını asarak güzel bir depo alanı oluşturun.

tencere-kapaklarini-duzenleme-4

Havlu askılarını tencere kapaklarınızı koymak için kullanabilirsiniz. Bu askıları dolaplara ya da duvara yerleştirebilirsiniz.

tencere-kapaklarini-duzenleme-5

Eğer tencerelerinizi çekmeli bir dolapta tutuyorsanız, tencere kapakları için üst tarafa yapılmış bir çekmece kullanabilirsiniz. Bu sayede ikisi de aynı panelin arkasında saklanabilir.

tencere-kapaklarini-duzenleme-6

Tencere kapaklarınız için raflar oluşturun ve bu lafları duvara monte edin. Burada kullanıldığı gibi bir kapak rafı alabilir ya da kendi aletlerinizi yeni amaçlar ile değerlendirebilirsiniz.

tencere-kapaklarini-duzenleme-7

Tencerelerinizi ve tavalarınızı duvara monte ettiğiniz askılarda saklayın ve her tencerenin ve tavanın kapağını eşine tutturun. Tencerelerin saplarından kapakları geçirebilirsiniz.

Kiler organizasyonu

Kiler-organizasyonu

Eğer kilerinizi düzenli tutarsanız çok sık temizlemenize gerek kalmaz. Küçük malzemeleri depo etmek için çekmeceler kullanabilirsiniz.

Kiler-organizasyonu-1

Köşeleri kiler olarak kullanarak ekstra alan kazanın ve döner paneller kullanarak alanın kullanımını daha pratik hale getirin. Konserveleri, kavanozları ve benzer malzemeleri depo etmek için harikalar.

Kiler-organizasyonu-2

Bir diğer numara ise her şeyi etiketlemek. Eğer sepet kullanıyorsanız ve bunlar transparan değilse bazı etiketler kullanmanız gerekir. Bu etiket sistemini diğer kutularda da kullanmalısınız tabi ki.

Kiler-organizasyonu-3

Kilerinizi daha geniş bir şekilde kullanmak adına doğru şekilde raflandırın. Örneğin bu raflar duvardan duvara ve bu sayede küçük alanlarda bir şeyler aramak zorunda kalmıyorsunuz.

Kiler-organizasyonu-4

Kilerinizi büyük dolaplarınızı düzenlediğiniz şekilde düzenleyin. Çekmeceler, raflar, şarap rafları gibi birçok çözüme sahipsiniz.

Kiler-organizasyonu-5

Kilerinizi kullanmak konusunda kendinize sınır getirmeyin. İç dolapları da kullanabilirsiniz. Alanı maksimize etmek adına ekstra raflar kullanın.

Tezgah Kullanımı

tezgah-kullanimi

Eğer başka alanlara sahipseniz tezgahı bir depo alanı olarak kullanmak pek iyi değildir fakat bazı materyallerin el altında bulunması size kolaylık sağlayacaktır.

tezgah-kullanimi-1

Mutfak için depo alanı olarak kullanılan bu konteynır aslında eski bir tavuk yemliği. Bütün temel malzemeleri bir arada tutmak için harika bir çözüm.

tezgah-kullanimi-2

Tezgahın üzerindeki bütün şişeleri bir sepet ya da tepsi içerisinde toplayın. Daha iyi durduğu gibi daha da pratik bir çözüm. Bütün seti istediğiniz yere de taşıyabilirsiniz.

tezgah-kullanimi-3

Bütün küçük materyallerinizi bir arada tutun. Tuzluğunuzu, biberliğinizi, yağlığınızı ve diğer her şeyi bir kaba yerleştirin. Eğer tutacakları varsa çok daha iyi olur.

tezgah-kullanimi-4

Eğer çatal bıçaklarınızı tezgah üzerinde bulunduruyorsanız en iyisi onları düzenli tutmaktır. Üç tane uzun konteynır edinin ve onları etiketleyin. Biri fırın aletleri için, biri pişirme aletleri için, diğeri ise servis için.

Çekmeceleri Düzenlemek

mutfak-cekmecelerini-duzenlemek

Çekmecelerin tek problemi düzenlemesi zor alanlar olmasıdır. Çekmeceleri düzenlemenin akıllı bir yolu olarak çapraz şekilde kullanmak gösterilebilir, bu sayede bütün malzemeleriniz rahatlıkla sığacaktır.

mutfak-cekmecelerini-duzenlemek-1

Ayrıca çekmece bölücüler ile çekmecelerin içine öylece fırlatmak yerine daha düzenli şekilde yerleştirebilirsiniz aletlerinizi.

mutfak-cekmecelerini-duzenlemek-2

Bütün bıçakları bir çekmecede tutmak eğer bir bıçak kabınız yoksa güvenli olmayabilir. Hem yerden tasarruf edeceksiniz hem de doğru bıçağı ararken parmağınızı yaralama şansınız kalmayacak.

mutfak-cekmecelerini-duzenlemek-3

Büyük çekmecelerinizi büyük parçalara bölerek soğanlarınız, sarımsaklarınız, patatesleriniz ve diğer yiyecekler için depo alanı oluşturabilirsiniz. Kesme tahtanızın yakınındaki yerler bunun için mükemmeldir.

Marifetli Depolama Fikirleri ile Mutfağını Organize-11

Bu da çekmecelerinizi pratik olarak kullanmanın bir diğer yolu. Bu derin düzenleyiciler çatal bıçak gibi materyalleri depolamak için harika bir seçenek.

mutfak-cekmecelerini-duzenlemek-5

Baharatlarınızı da çekmecelerde muhafaza edebilirsiniz ama güzel bir şekilde sıralama yapmalısınız. Kavanozlarınızı dik şekilde koyun ve eğer boş yer kalırsa kavanozların yuvarlanmaması için orayı kutu ya da benzeri bir materyal ile doldurun.

mutfak-cekmecelerini-duzenlemek-6

Tabaklar için ayrılmış çekmeceler harika bir fikir özellikle de bulaşık makinesinin yakınına yerleştirildiğinde. Tabakları düzenlemek ve yerlerinde kalmalarını sağlamak için tahta çiviler kullanabilirsiniz.

mutfak-cekmecelerini-duzenlemek-7

Eğer dolaplarınızın içinde çekmeli raflar varsa onları etiketlemelisiniz. Örneğin bir raf baharatlar için, diğeri tatlılar için ayrılabilir.

mutfak-cekmecelerini-duzenlemek-8

Eviyenin altındaki ya da kesme tahtasının altındaki çekmeceler sebzeler için ayrılabilir. Tahta çekmeceler ya da sandıklar kullanabilirsiniz.

mutfak-cekmecelerini-duzenlemek-9

Bütün mutfak havlularınızı bir çekmecenin içinde temiz ve düzenli olarak bulundurabilirsiniz. Farklı bölümler farklı tip havlular için kullanılabilir.

mutfak-cekmecelerini-duzenlemek-10

Geri dönüşüm ve atıklar için büyük bir çekmece ayırabilirsiniz. Onun üzerindeki bir küçük çekmece ise çöp poşetleri, eldivenler ve süngerler için ayrılabilir.

Kapalı Kapılar Ardında

dolap-kapaklarini-degerlendirme

Akıllı olun ve her santimi değerlendirin. Örneğin bu fotoğrafta göründüğü gibi dolap kapaklarının iç kısmı baharatlıklar için kullanılabilir.

dolap-kapaklarini-degerlendirme-1

Bir dolabın kapaklarını ise ölçüm malzemeleriniz için ayırabilirsiniz. Karatahta boyası kullanarak ölçüleri de yazabilirsiniz elbette.

dolap-kapaklarini-degerlendirme-2

Bir dergi kutusunu dolabın içine monteleyerek yağlı kağıtları ve benzer malzemeleri düzenli tutabilirsiniz.

dolap-kapaklarini-degerlendirme-3

Kendinize cepli bir düzenleyici alın ve bunu eldivenleri, fırçaları, süngerleri ve diğer temizlik malzemelerini depolamak için, eviyenin altındaki dolaba yerleştirin.

Lavabonun Altı

lavabonun-altını-duzenleme

Göründüğü gibi akıllıca kullanabilirsiniz eviyenin alt kısmı ölü alan olmak zorunda değildir. Temizlik malzemelerinizi asabilir ya da diğer materyallerinizi kutular ile depo edebilirsiniz.

lavabonun-altını-duzenleme-1

Çekmeli bir raf ile her şeyi temiz ve düzenli tutabilirsiniz. Eğer isterseniz bir bölücü kullanabilir ya da ana temizlik malzemelerini orada depo edebilirsiniz.

lavabonun-altını-duzenleme-2

Çekmeli rafların dışında plastik kutular da kullanabilirsiniz. Sünger ya da havlu gibi materyallerinizi bu alanlarda depolayabilirsiniz.

lavabonun-altını-duzenleme-3

Eviyenin altındaki alanlar için metalden yapılmış raylı bir raf da materyallerinizi düzende tutmak için iyi bir seçenek olacaktır.

lavabonun-altını-duzenleme-4

Çöp kutularını da eviyenin altındaki kapalı dolaplarda saklayabilirsiniz. Tabi bütün alanı yalnızca çöp kutuları için harcamayın. Temizlik malzemelerinizi de düzenli bir şekilde bir sepet ile oraya yerleştirebilirsiniz.

lavabonun-altını-duzenleme-5

Birçok şeyi sepetlerde ve kutularda birleştirerek havlulardan askılara her şeyi eviyenin altındaki kapalı dolabınızda depolayabilirsiniz.

lavabonun-altını-duzenleme-6

Eğer dolap kapağını da depo alanı olarak kullanmak istiyorsanız, kapağı kapatmak için içeride yer kaldığından emin olun.

lavabonun-altını-duzenleme-7

İki tane depo kutusu günlük temizleyicilerinizi ve benzer malzemeleri eviyenin altındaki dolabınızda saklamanız için yeterli olacaktır.

lavabonun-altını-duzenleme-8

Buradaki en büyük nokta oldukça yaratıcı olarak yapabildiğinizin en iyisini yapmak. Bunun için çeşitli malzemeler kullanabilirsiniz.

Tel Sepetler

tel-sepetler

Tel sepetlerin mutfakta kullanımı için onlarca yöntem mevcut. Örneğin tel sepetleri fırçaları ve çatal bıçak takımlarını koymak için kullanabilirsiniz.

tel-sepetler-1

Bu tel sepetleri sebzeler için de kullanabilirsiniz. İstediğiniz malzemeye ulaşabilmek için etiketler kullanabilirsiniz. Bu sepetler kiler için ideal.

tel-sepetler-2

Mutfak adanıza ya da dolabınıza bir tel sepet monte ederek kesme tahtalarınızı koyabilirsiniz. Ayrıca bu tel sepeti havlu askısı olarak da kullanabilirsiniz.

tel-sepetler-3

Mutfak dolaplarınızın içinde ekstra alan oluşturmak için tel sepetler kullanın. Rafların altına tam uyacaklardır.

tel-sepetler-4

Mutfak adanızda tel sepetleri dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bir tarafa bu tel sepetleri yerleştirerek kesme tahtanızı, tabaklarınızı ve havlularınızı burada bulundurabilirsiniz.

tel-sepetler-5

Tel sepetler kitaplar için de harika bir depo alanıdır. Dolaba bu şekilde monte ederek onları raf olarak da kullanabilirsiniz.

tel-sepetler-6

Bir diğer yol ise çatak bıçaklarınızı koyacağınız tel sepetleri duvara ya da dolap içlerine monte etmek olacaktır.

tel-sepetler-7

Bu tel sepetler kağıt havlu askılarına benziyor. Onları dolaplarınızın altına yerleştirdiğiniz bir askıya asarak sebze meyve ya da kolayca erişim sağladığınız materyaller için kullanabilirsiniz.

tel-sepetler-8

Ve tabi ki kileri unutmayın. Bu sepetler kilerde inanılmaz kullanışlıdırlar. Tel sepet kullanırken etiket yapmaya da gerek yoktur tabi.