Mutfak Köşeleri için Dolap Tasarım Fikirleri ve Pratik Kullanımlar

İçindekiler
 1. Duvara Monte Edilmiş Mikrodalga Fırın ve Televizyon
 2. Duvar Monteli Uygulamalar
 3. Uygulama Garajı
 4. Cam Kapaklar ve İç Aydınlatma
 5. Açık Raflar
 6. Köşe Kileri
 7. Gizli Kiler
 8. Köşe Adası
 9. Antika Dolap
 10. Köşe Ocağı
 11. Raylı Depo Alanları
 12. Döner Tablalar
 13. Köşe Çekmeceleri
 14. Köşe Evyesi
 15. İki Takım Pencere
 16. Köşede Asılı Lambalar

Mutfağınızı güzelleştirmek mi istiyorsunuz? O zaman her yeri değerlendirin. Mutfak köşe dolapları bu yüzden harikalar. Normal şartlar altında boş alan –ölü alanları- değerlendirmenize yardımcı oluyorlar ve çok fazla fonksiyona sahipler. Başlangıç olarak size ekstra depo alanı oluşturuyorlar. Tabi bunun dışında kullanışlı oldukları başka konular da mevcut.

Duvara Monte Edilmiş Mikrodalga Fırın ve Televizyon

duvara-monte-micro-dalga-firin

Mikrodalga fırını tezgahın üzerine yerleştirmeyin çünkü çok yer kaplayacaktır. Bunun yerine mikrodalga fırınınızı duvara monte edebilirsiniz. Bunu yaparken belki televizyon için küçük bir yer de bulabilirsiniz.

Duvar Monteli Uygulamalar

duvara-monteli-uygulamalar

Fırın gibi, duvara montelenmiş dolaplar da çok iyi fikir. Kolay erişebileceğiniz malzemeleriniz ve mükemmel bir görünüm bu sayede birleşebilir.

Uygulama Garajı

uygulama-garaji

Kahve makinesi gibi ufak mutfak eşyalarınızı köşelerde oluşturduğunuz küçük dolapların içerisinde saklayabilirsiniz.

Cam Kapaklar ve İç Aydınlatma

dolap-ici-aydinlatma

Mutfak dolabınızı cam kapaklar ile kullanırsanız hem daha güzel duracaktır hem de orayı bir sergi alanına dönüştürmüş olacaksınız. Işıklandırmayı unutmayın tabi. Ufak bir galeri haline getirebilirsiniz bu alanı.

Açık Raflar

mutfak-acik-raf-sistemleri

Eğer tezgaha kadar uzanan büyük dolaplar istemiyorsanız, bunun yerine açık raflar da kullanabilirsiniz. Bu sayede hem tezgahınızı engellememiş olursunuz hem de bir sürü ekstra depo yeriniz olur.

Köşe Kileri

duvara-monteli-uygulamalar-1

Etrafını kapatmak için kullanacağınız dolaplar ve raflar ile mutfağınızın köşesini bir kilere çevirmek de oldukça pratik bir fikir.

Gizli Kiler

kiler-deposu

Ve eğer herkesin görebildiği bir kiler istemiyorsanız, bu alanı kapalı kapılar ardında saklayabilirsiniz. Bu sayede yerden tavana kadar uzanan dolaplar ile, kimsenin görmeyeceği bir kilere sahip olabilirsiniz.

Köşe Adası

mutfak-kose-adasi

Kişiye özel tasarlanmış bir mutfak adası kolayca bir köşeye monte edilebilir. Bu alan hem tezgahınızı büyütmenize yardımcı olacaktır hem de alt kısımlarına tekerlek taktırarak alana ihtiyacınız olduğunda başka alana taşıyabilmenizi sağlayacaktır.

Antika Dolap

antika-mutfak-dolaplari

Köşe dolabı olarak kullanacağınız dolap antika da olabilir, bu sayede mutfağınıza farklı bir hava katabilirsiniz. Bu resimde görüldüğü gibi güzel bir yeşil mutfağınızda parlayacaktır.

Köşe Ocağı

kose-ocagi

Yemek pişirme alanınızı mutfağınızın köşesine taşıyın. Bu sayede tezgahtaki malzemeler size daha yakın olacaktır ve pişirmek için de güzel bir alana sahip olacaksınız.

Raylı Depo Alanları

rayli-dolaplar

Eğer mutfağınızın köşesinde alçak depo alanlarına sahip olmak istiyorsanız raylı depo alanlarını değerlendirmeye alabilirsiniz bu sayede karanlıkta da aradığınız şeyleri bulmak sizin için oldukça kolaylaşacaktır.

Döner Tablalar

doner-dolaplar

Köşe için tasarlanmış mutfak dolaplarında kullanmak için, döner tablalar da oldukça iyi bir fikir. Bu tasarımlar size kolayca düzenleme ve istediğiniz malzeme en arkada bile olsa kolayca erişme şansı sunuyor.

Köşe Çekmeceleri

mutfak-kose-cekmeceleri

Söz konusu köşe çekmeceleri olduğunda seçim yapabileceğiniz birçok tasarım mevcut. Eğer mutfağınızda keskin hatlara sahip tasarımlar istiyorsanız, her ne kadar kullanacak çok fazla alan yaratmasa da, bu tip tasarımlar sizin için oldukça uygun olacaktır.

Köşe Evyesi

kose-eviyesi

Evyenizi mutfağınızın köşesine yerleştirdiğinizi düşünün. Evyenizi kullanırken bütün mutfak planı sizin etrafınızda olacaktır.

İki Takım Pencere

iki-takim-mutfak-penceresi

Mutfağınızda köşe dolapları ya da raflar kullanmak yerine köşeye iki set pencere yerleştirerek daha iyi bir aydınlatmaya sahip olabilirsiniz. Evyeyi de bu köşeye yerleştirebilirsiniz.

Köşede Asılı Lambalar

mutfak-kose-lambalari

Bu tasarımda köşeye yerleştirilmiş zarif ışıklandırmaya dikkat edin. Dramatik ve göz alıcı bir tasarım istiyorsanız bu tarz bir aydınlatma kullanabilirsiniz.
Aspiratör

aspirator-mutfak

Aspiratörler mutfak köşelerinde oldukça güzel duruyor ve eğer tek başına köşede öylece durmasını istemiyorsanız devam eden mutfak dolapları ve mobilyalar ile de daha güzel bir tasarım haline gelebiliyor.