Oda Renkleri ve Ruh Halinizi Nasıl Etkiliyor?

Evinizdeki odaların renkleri direkt olarak kişiliğinizin bir yansımasıdır. Belki çoğumuz odanın rengini düşünürken çok zaman harcamıyorken, renkler bizi her gün etkiliyor. Odaların renkleri ruh halimizi ve düşüncelerimizi etkileyebilir.

Renkler insanları yaşa, cinsiyete, etnik kökene ve iklim gibi bir çok yönden etkiliyor. Belli renkler çoğu insan üstünde aynı etkiyi gösterebilir, çeşitlilik ise gölgelerden ve kullanılan tonlardan gelir. İç dekorasyona gelince renk seçimi işte bu yüzden çok önemlidir.

oda-renkleri-ruh-halinizi-nasil-etkiliyor-1

Güzel bir eve sahip olmak için illaki modaya uymaya gerek yok. Renk modaları gelip geçicidir. Evde yaşayan insanlar renkleri kendi seçimlerini ve kişiliklerini yansıtacak şekilde seçiyorlar. Bu işin hilesi ise sizi memnun eden renkleri birbiriyle uyumlu olarak karıştırmaktadır.

Acemiler için renklerin uyumunu sağlamak korkutucu bir adımdır. Renklerin odaların şeklini, boyutunu ve aynı zamanda mobilyaların şeklini ve boyutunu değiştirebilecek güçleri vardır. Eğer kendinizi renkler ve onların etkileri hakkında donatırsanız renk seçimi hiçte zor bir iş değildir.

Hadi oda renkleri ve ruh halini nasıl etkiledikleri konusunda daha fazla şey bulalım.

Akıllıca Seçin

Her rengin psikolojik bir etkisi vardır. Renklerin sizi nasıl etkileyeceğini düşünün; sizi huzurdan öfkeye her ruh halinizi etkileyebilir. Huzurlu ve ahenkli bir ev yaratırken renkleri akıllıca seçin çünkü bazı renklerin fazla olması tam aksi yönde sizde ve sevdikleriniz üzerinde ters bir etki yaratabilir.

Hangi ruh halini yansıtmak istiyorsunuz? Hangi renk o ruh halinize ulaşmınız sağlar?

Eğer bu sorulara cevap arıyorsanız, dergilere, dekorasyon kitabına, bloglara ve internet sitelerine bakabilirsiniz. Aynı zamanda dokuma ürünleriniz size yardımcı olsun. Kumaş, halı, mobilya ve fayansların renkleri sınırlıdır. İlk önce bunları seçin ondan sonra renginizi seçin.

İlk önce hoşlandığınız şeyleri bulun ve 3 ve ya 4 renkten fazla olmayacak şekilde renk seçiminizi sınırlayın. Çok fazla renk odanızı yoğun ve darmadağın gösterecektir. Boyamak ise ucuz olup ve odanızı anında başka birşeye dönüştürebilirsiniz, bu yüzden sadece biraz deneme yapmanız gerekiyor.

Oda Renkleri ve Etkisi

Renkler üç şekilde hareket eder: aktif, pasif ve nötr. Her odanızın rengini kişisel isteğinize göre, kendi tadınıza göre, odanın amacına göre bulabilirsiniz. Açık renkler pahalı ve havalıdır, odanızı daha geniş gösterir ve aydınlık gösterir. Koyu renkler odanızı gelişmiş ve sıcak, geniş odalara daha samimi bir görünüm verir.

Hadi renklere daha yakından bakalım ve odalara neler yaptıklarını öğrenelim.

oda-renkleri-ruh-halinizi-nasil-etkiliyor-2

Kırmızı odanın enerjisini artırır. Çok yoğun bir renktir ve diğer renklerin size sunamayacağı adrenalini pompalar. Özellikle akşamları olmak üzere heyecan uyandırmak istiyorsanız bu renk güzel bir seçim olacaktır. Oturma veya yemek odalarında bu renk insanları birbirine bağlar ve sohbetleri koyulaştırır. Eğer evin girişinde kullanır iseniz güçlü bir ilk izlenim yaratabilirsiniz.

Kırmızı aynı zamanda kan akışını hızlandırır, solunumu artırır ve kalbinizin atışını artırır. Özellikle bu seçim yatak odaları için tahrik edici olabilir fakat karanlık bir odada iseniz lambaların ışıklarını daha fazla görecek ve bu renk susacak zengin ve seçkin olacaktır.

oda-renkleri-ruh-halinizi-nasil-etkiliyor-3

Sarı güneş ışığının eğlencesini alırve mutluluk ile bağlantılıdır. Bu renk özellikle mutfak, yemek odasıve banyolar için uygun oluğ enerji verici ve canlandırıcıdır. Salonlarda, girişlerde ve küçük yerlerde olması bu rengi pahalı ve konuksever gösterir.

Sarı eğlenceli bir renk olmasına karşın ana renk olarak kullanılması iyi bir seçim değildir. Çalışmalara gösteriyorki sarı iç mekanlar sinirlerin artmasına sebep oluyor. Bebekler aynı zamanda sarı renkte daha çok ağlıyorlar. Fazla miktarlarda olması bu rengin sinir ve öfkeye sebep oluyor. Renk terapisinde sarının sinirleri düzenleyici ve vücudu arındırıcı özelliği olduğuna inanılıyor.

oda-renkleri-ruh-halinizi-nasil-etkiliyor-4

Mavi denilene göre kan basıncı düşüren, solunumu yavaşlatan ve kalp atışını yavaşlatan bir renktir. Bu yüzden bu rengin rahatlatıcı, sakinleştiricidir. Özellikle yatak odaları ve banyolar için önerilir.

Pastel mavisi duvarda ve mobilyalarda renk yongasında fena halde soğuktur. Fakat özellikle odalarda doğal ışığı alır. Eğer maviyi ana renk olarak seçtiyseniz odada, mobilyalarla ve kumaşlarla denge içinde ve sıcak olacaktır.

Sosyal alanlar olan oturma odaları, geniş mutfaklar ve ya aile odalarına mavinin daha açık tonları olan turkuaz ve ya gök mavisi gibi renkler rahatlığı daha da artıracaktır. Mavi ana renk olarak kullanıldığında rahatlatıcı etkisi ön plana çıkar fakat daha açık tonlarını kullanın. Koyu mavi ise tam aksine üzüntü hissiyatını artırır. Ana renk olarak mavinin koyu tonlarını kullanmaktan kaçının.

oda-renkleri-ruh-halinizi-nasil-etkiliyor-5

Yeşil göze daha çok dinlendirici bir renk olarak gelir. Tazeleyici mavi, neşeli sarı ile yeşili bir arada kullınımı evin herhangi bir odasına uyacaktır. Mutfakta kullanımı bu rengin orayı soğutur, oturma odasında kullanımı ise burayı açar fakat bu rengin kendine has bir sıcaklığı olmakla birlikte rahat ve birliktelik sağlar.

Yeşil dekorasyonda ana renk olarak kullanıldığında rahatlatıcı etkisi vardır. Stresi alarak insanları rahatlattığına inanılıyor. Ayrıca doğurganlığa yardımcı olduğu gerekçesiyle yatak odaları içinde uygun olduğu düşünülüyor.

oda-renkleri-ruh-halinizi-nasil-etkiliyor-6

Mor’un kotu tonları zengin, etkileyici ve çok yönlüdür. Lüks ve yaratıcılığı beraberinde getirir, ikincil renk olarak ise ortama bir derinlik katar. Lila gibi morın açık tonları ise mavinin yaptığı gibi yatak odalarına rahatlık sağlar, soğuk hissetme riski olmadan.

oda-renkleri-ruh-halinizi-nasil-etkiliyor-7

 

Turuncu çokşu ve heyecan uyandıran enerjili bir renktir. Bu renk yatak odaları ve oturma odaları için güzel bir seçim olmasa da özellikle günlük sporunuzu yaptığınız çalışma odaları için duyguları ortaya çıkaracak bir renktir. Eski kültürlerde bu rengin akciğerleri iyileştirdiği ve enerji seviyesini artırdığına inanılıyor.

oda-renkleri-ruh-halinizi-nasil-etkiliyor-8

Nötrler (siyah, gri, beyaz ve kahverengi) dekoratötlerin en temel renkleridir. Bu renkler sürekli modanın içine hem girip hem çıkarlar fakat bunların asıl dayandığı yer ise esneklikleridir. Bunlara sadece biraz daha renk katarsanız, onları daha sakin hale getirebilirsiniz.

Siyah az miktarda da olsa kullanılıyor. Bazı uzmanların önerisine göre ufakta olsa biraz siyah dokunuş özellikle zemine odaya ayrı bir derinlik katıyor. Bu işleri daha kolay hale getirmek için çoğu iç mimarın kullandığı renk çarkını kullanmaktır.

oda-renkleri-ruh-halinizi-nasil-etkiliyor-9

Koyu kırmızı bazı insanları çabuk sinirlenir hale getirebilir. Öfke gibi hissiyatları dürter, bu yüzden dolayı ana renk olarak kullanmaktan kaçınılmalıdır. Uzun süre bu renkle boyanmış odada durmak ortamdaki barışı ve düzeni bozabilir.

Tavandaki Renklerin Etkileri

Tavan odanın 6 parçasından biridir ama çoğu zaman burayı düz beyaz renk kullanılmaktadır. Bu yüzden beyaz asıllardır en güven verici olmasada tavan için her zaman güzel bir seçim olmuştur.

Genel bir kural olarak açık renkte boyanmış olan tavanlar odayı daha yüksek gösterir, koyu renkler daha alçak gösterirken. Alçak demek ise klostrofobi demektir ve görsellik olarak yakınlığı, samimiyeti gösterir. Genel bir kural olarak koyu renkteki duvarlar odayı daha küçük gösterirken, açık renkler aksine odayı daha geniş gösterir.

Bu rehber oda renkleri konusunda işi bir başlangıçtır. Aklınızda olsun her rengin kendine has bir kişiliği vardır ve bunları seçerken dikkatli olmalı kendinize ve çevrenizdekileri de düşünerek seçmenizde fayda var. Eğer herhangi bir tavsiyeniz var ise aşağıdaki yorumlar kısmına yazarak bizle paylaşabilirsiniz.