Bizimle iletişime geçin

Ev Temizliği

Pas Lekesi Giysilerden ve Halıdan Nasıl Çıkar?

blank

Arabanızdaki ya da dış mekan mobilyalarınızdaki paslanmalar acı verici olabilir fakat bu lekeler eğer kıyafetlerinize ya da mobilyalarınıza taşınırsa işte bu acının katlanmasına sebep olabilir.

Pas lekeleri normal leke çıkarma yöntemleriyle çıkarılmaz, bu yüzden de sizin için kıyafetlerinizden ve mobilyalarınızdan pas lekelerini çıkarmanız için yapalabileceklerinizin bir listesini oluşturduk.

Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerinizden ya da Yıkanabilir Kumaşlardan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer kıyafetlerinizde pas lekeleri varsa, bu lekeleri beyaz sirke ya da limon suyu kullanarak çıkarabilirsiniz.

-Kumaşı ya da kıyafetinizi eski bir havlunun üzerine serin ve lekenin direkt olarak üzerine biraz beyaz sirke dökün, ya da yarım bir limonu lekeye sürün.

-Lekenin sirkeyi ya da limon suyunu kumaşa iyice yedirin, sonrasında da temiz beyaz bir havlu kullanarak hafif dokunuşlarla bastırın.

-Leke kaybolana kadar günışığında kurumaya bırakın ve sonrasında normal şekilde yıkayın.

-Daha yoğun ve inatçı lekeler için de tamircilerde bulabileceğiniz pas çıkarıcı malzemelerden kullanabilirsiniz.

Yıkanmayan Kıyafetlerden Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer yıkanmaması gerek kıyafetlerinizde pas lekeleri oluşursa iki seçeneğiniz vardır: profesyonel bir temizlemeciye götürmeniz ya da şu metod:

-Limon suyu ve tuzu karıştırıp yoğun bir solüsyon elde edin. Kumaşın görünmeyen bir kısmında bu karışımı deneyin, eğer kumaş zarar görmezse lekenin üzerinde deneyebilirsiniz.

-Bu karışımı kumaşa uyguladıktan sonra güneş alan bir yere serin.

-Leke kaybolana kadar düzenli olarak limon ile nemlendirin.

-Tuz kalıntılarını bir fırça yardımıyla temizleyin.

Pas Lekelerini Halınızdan ya da Mobilyalarınızdan Nasıl Çıkarabilirsiniz

Eğer metal mobilyalarınız varsa bu mobilyaların yerini değiştirdiğiniz zaman halılarınızda pas lekeleri oluşma ihtimali çok yüksek. Stres yapmayın, bu inatçı pas lekelerini kolaylık nasıl çıkaracağınızı anlatıyoruz:

-Bir parça kumaşı beyaz sirkeye batırın ve sıkın

-Pas lekesinin üzerine tuz serpin sonrasında ise sirkeli kumaşı lekenin üzerine serin.

-Lekeyi kontrol etmeden önce otuz dakika kadar o şekilde bekleyin.

-Aynı süreci temiz bir kumaş ile tekrarlayın, ta ki pas lekesi kaybolana kadar.

-Kurumaya bırakın sonrasında ise bir elektrikli süpürge ile tuz kalıntılarını temizleyin.

-Eğer leke hala çıkmadıysa aynı adımları bir pas çıkarıcı ile tekrarlamayı deneyebilirsiniz.

-Eğer pas lekesi panyoda porselen bir giderin yanında ya da paslanmaz çelik evyenizde ise yine çözüm aynı -limon, sirke ve tuz karışımını kullanarak çıkarmalısınız.

-Klorin içerikli çamaşır suyu kullanmamalısınız, bu oksidize edici bir madde olduğu için paslanmayı daha kötü hale getirecektir.

Leke Çıkarma Notları

-Bir lekeye ne kadar erken müdahale ederseniz lekeyi çıkarma şansınız da o kadar yükselecektir.

-Leke yağ lekesi olmadığı sürece en iyi yöntem lekeyi soğuk suyun altında durulamak ve lekenin kurumasını engellemek olacaktır.

-herhangi bir temizleme solüsyonu kullanmadan önce, bu solüsyonu kumaşınızın görünmeyen bir kısmında deneyip kumaşa zarar verip vermediğini görebilirsiniz.

-Yeni bir temizleme karışımı kullanmadan önce daha önce kullandığınız solüsyonu iyice durulamayı unutmayın çünkü bazı kimyasalların birbirleriyle karışmaması gerekmektedir.

-Sıradışı bir temizleme solüsyonu kullanmadan önce kumaşın etiketini dikkatlice okumalısınız çünkü bazı kumaşlar temizleme işlemleri için fazla naziktir ve en iyi yöntem onları direkt olarak kuru temizlemeciye götürmek olacaktır.

-Fiberlere zarar vermemek ve renk solmalarını önlemek için, lekeleri çıkarmak için kumaşa çok sert davranmayın.

-Beyaz havluyla temizleme yöntemini kullanmanız önerilir. Bu metotta beyaz bir havluyu basitçe katlayıp, lekenin üzerine biraz su ekledikten sonra havluyu lekenin üzerine hafifçe bastırıp sonrasında havluya ne kadar leke geçtiğini kontrol edebilirsiniz.

-Eğer endüstriyel bir temizleyici ya da deterjan kullanıyorsanız öncelikle yapmanız gereken temizleyicinin etiketini dikkatlice okuyarak almanız gereken önlemleri ve kullanım talimatlarını öğrenmeniz gerekir.

-Yıkanabilir bir kumaştaki lekeleri çıkarmak her zaman daha kolaydır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir