Şömine ve TV ile 13 Dekoratif Salon Planı

Bir salon dekoratif, rahat, sıcak ve davetkar olmalıdır, özellikle bir aile evinde. Ve bu sıcak rahatlığı sağlayabilmenin iki anahtar elementi vardır, biri soğuk aylarda sizi ısıtacak bir şömine, diğer ise cuma akşamları için bir televizyon. Tabi ki evinizin en büyük alanlarından birinde bu iki odak noktası bulunduğunda, nasıl bir tasarım yapacağınız konusunda kafanız karışabilir. Biz de bu yüzden size ilham alabileceğiniz, televizyon ve şömine barındıran birkaç salon planı bulduk! Bir göz atın!

dekoratif-salon-dekorasyon-fikirleri

Modern, geleceğe dönük ve inanılmaz derecede stil sahip, bu salon ihtiyacınız olan her şeye sahip. Gece yarısı bir film izlemek için bu geniş alanda toplanabilirsiniz ya da bir kadeh şarap kapıp, akşam üzeri şöminenizin önünde rahatlayabilirsiniz. Her ne kadar bu “gerçek” bir fotoğraf olmasa da, size hayallerinizdeki evi tasarlarken oldukça yardımcı olabilecek bir sanal plan.

dekoratif-salon-dekorasyon-fikirleri-1

Paylaşmaktan kendimizi alamadığımız bir diğer sanal plan ise, bu antik köşenin nasıl bir rahatlama ve dinlenme alanına dönüştürülmüş olması. Ateş, alanı ısıtmak için harika ve televizyonun bir kenara konulmasıyla, odanın iki odak noktasına da kolayca erişim sağlanabiliyor. Ayrıca bu odanın sahip olduğu kırsal ve modern motiflerin birleşip, odanın bütününde yaydığı hissi de oldukça sevdik.

dekoratif-salon-dekorasyon-fikirleri-2

Bu salondaki çağdaş, tatil gibi bir kaçışta kullanabileceğiniz havadar duyguya bayıldık. Avize ve diğer günlük motifler arasında, stillerin karışmasıyla sağlanan bu hipster-tarzı alan gerçekten harika. Ama şuna dikkat edin ki televizyon da şömine de odanın merkezinde ve her an harekete hazırlar. Odanın genel olarak yüz yüze iletişim için tasarlanmış yapısının yanı sıra, odak noktalarına da zorlanmadan geçiş yapılabilmesini sağlayan, tasarımın bu özelliğine de dikkat edin.

dekoratif-salon-dekorasyon-fikirleri-3

Bu ferah, dinlenme alanında farklı bir dokuda kullanılan tek duvar, hem şömineye hem de televizyona ev sahipliği yapmış. Bu odanın sahip olduğu garip bir sıcaklık var ve aynı zamanda odanın verdiği lüks hissiyat da, buranın tadını çıkaran insanların ne kadar şanslı olduğunu düşünmemizi sağlıyor. Tam olarak tek bir şekilde tasarlanmayan ve tek bir stil kullanılmayan bu odada, harika bir aile alanı yaratılmış.

dekoratif-salon-dekorasyon-fikirleri-4

Bu odanın tonu oldukça davetkar ve sakin ama tasarım oldukça sofistike ve şık. Tasarım genel olarak aile odaklı fakat eksik olan hiçbir moda detayı yok. Herkez koltuğa uzanıp, rahatlayıp, sevdikleri bir TV programını izleyebilir ve şöminenin harika alanı sayesinde de ısınabilir. Tabi ki şömine akşam üzeri yapılacak romantik bir kaçamak için de harika bir alan.

dekoratif-salon-dekorasyon-fikirleri-5

Bu salonun asıl güzelliği, oldukça büyük olan pencereler sayesinde odanın fazlaca ışık alması ve bu sayede sağlanan, alanın geniş olduğu hissini veren görsel illüzyon. Aynı zamanda farklı şekilde dekore edilen duvarın, odanın odak noktası haline getirilmesine de bayıldık, ki bu alan aynı zamanda televizyona ve harika bir şömineye de ev sahipliği yapıyor. Bütün bunlar odayı herhangi bir fazlalık olmadan, harika bir şekilde tamamlıyor.

dekoratif-salon-dekorasyon-fikirleri-6

Bir aile evinde bulunabilecek, daha geleneksel bir salon, sessiz kahverengi tonları ve çikolata renkleri de oldukça rahatlatıcı bir hava oluşturmuş. Fakat bu tarz bir rengi çok fazla kullanmaya karar verdiyseniz, dokulara ve detaylara dikkat etmeniz gerekir. Deri, şömine ve televizyonun bulunduğu duvarın taş dokusu ve ışıklandırılmış raflar, bu tasarımın ilginç noktalarından birkaçı.

dekoratif-salon-dekorasyon-fikirleri-7

Bu alan gerçekten çok… havadar. Eğer bizim de bu kadar lüks ve bu kadar geniş bir alanımız olsaydı, ne şekilde dekore edeceğimize karar vermek çok daha kolay olurdu (tabi bazen de daha zor). Ama üzerinde çalışabileceğiniz bu kadar büyük bir alan olduğunda, gerçekten yaratıcı olmaya başlayabilirsiniz. Örneğin, bu salonda odayı bölecek bir kirişe şömine ve televizyon yerleştirilerek, dinlenecek alan sayısı birden ikiye çıkarılmış.

dekoratif-salon-dekorasyon-fikirleri-8

Buradaki paylaşımların içinden kişisel bir favori, bu çağdaş siyah ve altın renkleriyle döşenmiş salonun resmi bir görünümü var ama aynı zamanda sıcak bir alanda ihtiyacınız olan her şeye de sahip. Bir kez daha, şömine ve televizyon odanın odak noktası olarak kullanılan farklı bir duvarda kullanılmış -ki bu her zaman iyi bir seçenektir. Ama, lütfen odanın ortasında sallanan harika, altın rengi güzellik için de bir şeyler söyleyebilir miyiz, gerçekten harika değil mi?

dekoratif-salon-dekorasyon-fikirleri-9

Bu odada kullanılan gri sayesinde oldukça çekici ve rahat ve bir ambiyans oluşturulmuş. Salonunuz bu derece davetkar görünüyorken, bir gece kafanızı dinlemek için şöminenin önünde kıvrılıp sakinleşmek istememeniz imkansız. Fakat bütün bunların yanı sıra dokusundaki stil ve tasarımın güzelliğine rağmen, rahatlığın ön plana alınarak tasarlandığı hissini de veriyor.

dekoratif-salon-dekorasyon-fikirleri-10

Bu ise daha maskülen ve sakin bir tasarıma sahip olan geleneksel bir salon. Eğer gözünüze batacak ve sizi rahatsız edecek hiçbir şeyi olmayan bir alan yaratmak istiyorsanız, çıkış noktası olarak bu odayı kullanabilirsiniz. Herhangi bir dikkat dağınıklığı olmayacak şekilde televizyon üst kısımda ve merkez alanda kullanılmış ve yine şömine de aynı alana yerleştirilmiş, bu alanda ise kullanışlılık artistik görünümün önünde tutulmuş.

dekoratif-salon-dekorasyon-fikirleri-12

Bu salon kesinlikle dikkat çekici. Maskülen motiflerin dokunuşları ve her köşenin ilginç özellikleri sayesinde alan mükemmelleştirilmiş. Her şeyin birbiriyle kaynaşmasını fakat aynı zamanda kendi ayrı duruşlarına da sahip olmasını çok svdik ve ayrıca alanın herbir alanı stil ve kolaylıkla kullanışlı hale getirilmiş. Ve bu dekorasyonda da, odak noktası olan duvara televizyon ve şömine yerleştirilmiş, ki bu da dikkatin istenen alana çekilmesinin harika bir yolu.

dekoratif-salon-dekorasyon-fikirleri-13

Bu odanın açık alanları sebebiyle verdiği bir stüdyo daire hissi var. Duvarlarla odayı bölümlere ayırmak yerine, dekoratör yaratıcılığını kullanmış. Ve odanın hangi alanının sıcak olmasına harar veren, odak noktası olan duvara bayıldık. Görüldüğü üzere televizyon ve şömine uzak olan duvara yerleştirilmiş ve koltuklar da sıra sıra dizilmiş, misafirleri bekliyor.