Banyonuzdaki Seramik Fayansların Üzerini Nasıl Boyayabilirsiniz?

Banyomdaki seramik fayansların üzerini boyayabilir miyim? Eğer boyaya bilirsem, bunu nasıl yapabilirim?

Banyonuzdaki seramik fayansları boyayabilirsiniz fakat fayansların araları da boyadığınız renkte olacağı için “fayans”ın en önemli özelliklerinden birini kaybetmiş olacaksınız. Ayrıca çok fazla suyla temas etmesi gereken fayansları boyamaktan kaçınmanız daha iyi olabilir.

Bunlar:

  • -Zemin fayansları
  • -Küvet ya da duşakabin fayansları
  • -Banyonuzdaki lavabonun etrafındaki fayanslar

Seramik fayansları boyamak konusunda iki önemli nokta var -ortamı düzgün şekilde hazırlamak ve doğru tipte bir boya kullanmak. Seramik fayansları şu şekilde boyayabilirsiniz:

Hazırlama

Boyama işlerinin çoğunda olduğu gibi bu konuda da hazırlama aşaması başarının anahtarı. Fayansları boyaya hazırlamak için:

-Temiz Fayans: Fayansları bütün kirlerden, lekelerden ve sabun kalıntılarından arındırmak için düzgün bir banyo temizleyicisi yardımıyla fayanslarınızı temizlemeniz gerekiyor. Temizliğin ardından fayanslardaki herhangi bir kalıntıdan kurtulmak için temiz ve ıslak bir sünger ile silmeniz ve ortamı kurumaya bırakmanız çok önemli.

-Fayansı Zımparalayın: Parlak kısımlardaki dokuyu kaldırmak için fayanslarınızı sentetik zımpara ile -silikon karbid ya da alüminyum oksid- hafifçe zımparalamanız gerekiyor. Bir zımpara makinesi kullanarak eliniz ile yapacağınızdan daha iyi ve daha hızlı bir sonuç elde edebilirsiniz.

-Tozları Yok Edin: Fayansların üzerindeki tozları almak için bir parça kumaş kullanın ve boyadan önce fayansları tozlardan arındırın.

Boyama

Fayanslarınız için iki adet boya seçeneği mevcut.

1-Lateks Boya: Fayans gibi yüzeylere tutunma konusunda oldukça iyi bir iş çıkaran tutucu astarlardan bir ya da iki kat kullanabilirsiniz. Astarı üzerinde yazdığı süre boyunca kurumaya bırakın ve sonrasında akrilik latex duvar boyası ile iki kat üstünden geçin.

2-Epoksi Boya: Fayans ya da Rust-Oleum Küvet ve Fayanslar gibi boyaması zor olan yüzeyler için özel olarak üretilen epoksi boyayla iki kat boyamalısınız. Burada talimatları izlemeniz önemli, kullanmadan önce üzerinde önerildiği kadar kurumaya bırakmanız gerekiyor. Epoksi boya tercih ederseniz, renk seçenekleriniz biraz daha kısıtlı olabilir.

Projenizde başarılar diliyorum.